18 września 2019
Zdaniem prezydenta Iranu, Arabia Saudyjska powinna potraktować atak na swe instalacje naftowe jako ostrzeżenie, by zakończyć swoją wojnę w Jemenie. Władze w Teheranie zdecydowanie odrzucają też oskarżenia ze strony USA, ostrzegając, że wszelkie akcje przeciwko Iranowi spotkają się z natychmiastową odpowiedzią.
17 września 2019
Instytut Rona Paula: „The sad truth is that there are many more John Boltons in the Administration”
16 września 2019
15 września 2019
Irańskie władze zaprzeczyły, że są odpowiedzialne za atak na infrastrukturę naftową Arabii Saudyjskiej. – poinformowała agencja dpa.
14 września 2019
Atak na rafinerię w Arabii Saudyjskiej. Do ataku przyznaje się ruch polityczny w Jemenie. USA oskarżają Iran.
8 września 2019
Iran obiecuje rychłe zwolnienie brytyjskiego tankowca
Pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero zatrzymany w lipcu br. w cieśninie Ormuz przez Irańczyków, może zostać wkrótce zwolniony – wynika z wypowiedzi rzecznika irańskiego MSZ.
Jak podaje agencja Reutera, rzecznik MSZ Iranu Abbas Musawi powiedział w niedzielę w państwowej irańskiej telewizji, że brytyjski tankowiec może wkrótce zostać zwolniony po zakończeniu postępowań prawnych przeciw tej jednostce.
Chińczycy planują wielkie inwestycje w sektor naftowy Iranu, który obecnie osłabiany jest przez amerykańskie sankcje. Chińczycy planują wyłożyć nawet 270 mld dolarów, by zainwestować je Iranie, podaje za „Petroleum Magazine” portal Middle East Monitor.
Media powołują się na anonimowego wysokiego urzędnika irańskiego Ministerstwa Ropy Naftowej, według którego umowa w sprawie chińskich inwestycji podpisana została w czasie sierpniowej wizyty irańskiego ministra spraw zagranicznych, Mohammada Dżarafa Zawida w Pekinie. Transakcje nie będą rozliczane w dolarach amerykańskich.
Amerykańska dyplomacja zagroziła greckim władzom po tym, gdy uwolniony przez Gibraltar irański tankowiec Adrian Darya obrał kurs na port na Peloponezie.
Mimo wniosku Departamentu Sprawiedliwości USA domagającego się od władz Gibraltaru dalszego zatrzymania irańskiego statku oraz decyzji sądu federalnego w Waszyngtonie o konfiskacie irańskiego tankowca Grace 1 i jego ładunku, w niedzielę statek, który zdążył zmienić nazwę na Adrian Darya, wypłynął z gibraltarskiego portu. Według agencji informacyjnej Reuters tankowiec obrał kurs na grecki port w Kalamacie, gdzie ma wpłynąć 26 sierpnia. Nie wiadomo jednak czy irańska załoga zrealizuje swój plan bowiem władze USA postanowiły temu przeciwdziałać.
18 sierpnia 2019
Amerykański sąd zadecydował o konfiskacie irańskiego tankowca
Mimo, że władze Gibraltaru zdecydowały się uwolnić irański tankowiec Grace 1 Amerykanie chcą jego konfiskaty. Decyzję w tej sprawie wydał amerykański sąd. Sąd federalny w Waszyngtonie orzekł w piątek, że irański tankowiec Grace 1 podlega konfiskacie wraz z całym ładunkiem, czyli ponad 2 milionami baryłek ropy naftowej. Dodatkowo władze USA mogą zająć też cały majątek […]
16 sierpnia 2019
Czaputowicz: Polska może wesprzeć operację militarną w Zatoce Perskiej
Polska jest gotowa wesprzeć dowodzoną przez Amerykanów lub Brytyjczyków interwencję militarną w Zatoce Perskiej, której deklarowanym celem jest umożliwienie swobody żeglugi przez cieśninę Ormuz – wynika z wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza dla agencji dpa. Jak podała w piątek niemiecka agencja, Czaputowicz powiedział jej, iż Polska wie, że „sytuacja wymaga reakcji”. W związku z […]
15 sierpnia 2019
Gibraltar uwalnia irański tankowiec pomimo sprzeciwu USA
Władze Gibraltaru zdecydowały w czwartek o zwolnieniu irańskiego tankowca Grace 1, zatrzymanego 6 tygodni temu przez brytyjskich komandosów z powodu podejrzeń, że wiezie on ropę naftową dla Syrii. W ostatniej chwili zwolnienie tankowca próbowały zablokować Stany Zjednoczone. Agencja Reutera podaje, że szef ministrów Gibraltaru Fabian Picardo zdecydował w czwartek o zdjęciu aresztu z tankowca po […]
Amerykanie nie dopuścili do zwolnienia irańskiego tankowca zatrzymanego na Gibraltarze
Władze USA w ostatniej chwili nie dopuściły do zwolnienia irańskiego tankowca Grace 1 zatrzymanego przez Brytyjczyków na Gibraltarze. Amerykańska agencja Reuters podaje, że władze USA w ostatniej chwili powstrzymały zwolnienie irańskiego statku zatrzymanego 4 lipca. „Departament Sprawiedliwości USA zawnioskował o zatrzymanie Grace 1 z powodu podejrzeń w kilku sprawach, które teraz są rozpatrywane” – można […]
10 sierpnia 2019
Waszyngton znacząco zwiększa wsparcie dla struktur siłowych Azerbjedżanu
W zeszłym roku odnotowano znaczący wzrost środków finansowych jakie Waszyngton przekazał Azerbejdżanowi na wzmocnienie jego struktur siłowych.
„Program Pentagonu da Baku 100 mln dol. by wzmocnił swoje bezpieczeństwo morskie przeciw zagrożeniu z Iranu” – napisał w piątek portal Eurasianet relacjonujący coraz większe zaangażowanie USA we współpracę z północnym sąsiadem swojego głównego bliskowschodniego wroga.
Według wyliczeń portalu, Waszyngton przeznaczył w zeszłym roku 58,6 mln dol., a w roku bieżącym 42,9 mln na rozwój i wzmocnienie azerbejdżańskich służb granicznych i celnych. Zauważa, że jest to znaczący wzrost szczodrości wobec Baku, bo jeszcze w 2017 r. na wsparcie dla Azerbejdżanu przeznaczono zaledwie kilka milionów dolarów. Eurasianet podkreśla, że wsparcie dla Azerbejdżanu wyraźnie przerosło to, które USA oferują Gruzji, „najbardziej lojalnemu i widocznemu partnerowi w regionie” Kaukazu. Christina Arabia z amerykańskiego think-tanku Security Assistance Monitor powiedziała, że podane sumy i tak nie wyczerpują rachunku ponieważ Pentagon ciągle nie opublikował jeszcze wszystkich rozchodów w roku bieżącym.
Jak zauważa portal, Azerbejdżan był trzecim pod względem wysokości przeznaczonych środków beneficjentem programów Departamentu Stanu dotyczących wspierania sił bezpieczeństwa innych krajów. Więcej pieniędzy otrzymały na ten cel od amerykańskiego resortu dyplomacji tylko Liban i Jordania.
Eurasianet opisuje, że duża część środków z amerykańskiego pomocy jest inwestowana we wsparcie rozwoju zdolności azerbejdżańskiej marynarki wojennej na Morzu Kaspijskim. Program wsparcia sił w tym regionie powstał jeszcze w ubiegłej dekadzie w ramach „wojny z terroryzmem”, w ramach którego przekazywano na przykład wysłużone łodzie patrolowe strażom przybrzeżnym Azerbejdżanu, ale też Kazachstanu i Turkmenistanu czy szkolono oddział komandosów azerbejdżańskiej marynarki. Jednak obecnie portal odczytuje amerykańskie zaangażowanie jako próbę wypychania z tego akwenu Iranu. Wskazuje przy tym na tajne materiały z 2009 r. ujawnione przez Wikileaks opisujące konfrontację azerbejdżańskich i irańskich jednostek na Morzu Kaspijskim. Nagłe przekierowanie strumienia pieniędzy do Baku nastąpiło w tym samym czasie co amerykański zwrot przeciwko Iranowi wyznaczony przez wycofanie się USA z porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego i obłożenie Teheranu amerykańskimi sankcjami.
Jednocześnie Amerykanie muszą tym bardziej angażować się w Azerbejdżanie im bardziej irański prezydent Rowhani, w przeciwieństwie do swojego poprzednika Mahmuda Ahmadineżada był skłonny do polepszania relacji z Baku, a więc wycofywać się z promocji szyizmu w irańskim wydaniu u północnego sąsiada. Kolejny problem w dwustronnych relacjach zlikwidowało formalne określenie granic na Morzu Kaspijskim.
Dlatego Waszyngton chcąc wzmocnić pewność siebie Azerbejdżanu zaoferował mu 15 szybkich łodzi patrolowych, 14 systemów wykrywania celów podwodnych, 34 paramilitarne pojazdy terenowe i 25 półciężarówek. Dodatkowo Amerykanie dostarczyli Baku radary morskie, systemy identyfikacji statków AIS, sprzęt radiowy.
Azerbejdżanie z zadowoleniem przyjmują amerykańskie wsparcie. „Wzmacnianie azerbejdżańskiej kontroli na granicach na lądzie, morzu i w powietrzu odpowiada strategicznym interesom USA, których firmy zainwestowały miliardy dolarów w projekty związane z gazem i ropą w regionie kaspijskim, a amerykańska armia prowadzi tranzyt do Afganistanu przez Azerbejdżan” – powiedział azerbejdżański parlamentarzysta Rasim Musabejow. Polityk powiedział wręcz, że dla jego państwa ważne jest nie „raczej źródło niż wielkość” wsparcia, dając tym samym wyraz woli współpracy z Waszyngtonem.
4 sierpnia 2019
Irańczycy zatrzymali w Zatoce Perskiej kolejny tankowiec
Siły Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej zatrzymał kolejny tankowiec w Zatoce Perskiej. Irańczycy poinformowali, że zatrzymali przemytników. Tankowiec został zatrzymany przez Irańczyków 31 lipca o godz. 21.30 czasu miejscowego. Jak informuje rosyjska telewizja Dożdż powołując się na irańską telewizję Al-Alam zatrzymany tankowiec przewoził 700 tys. litrów ropy naftowej. Według Irańczyków ropa została pozyskana w ramach nielegalnego […]
WIĘCEJ…
Polska dołączy do antyirańskiej misji w Cieśninie Ormuz? Szef MSZ: konsultujemy tę kwestię
Szef MSZ Jacek Czaputowicz przyznał, że trwają konsultacje dotyczące ewentualnego udziału Polski w morskiej misji militarnej w Cieśninie Ormuz, o wyraźnie antyirańskim charakterze. „Polska skłania się w tej sprawie do stanowiska Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych”. W sobotę szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas rozmowy w Radiowej Jedynce był pytany, czy rząd rozważa możliwość uczestnictwa Polski […]
1 sierpnia 2019
USA nie będą przeszkadzać innym państwom we współpracy z Iranem w dziedzinie energetyki jądrowej
Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego, John Bolton zadeklarował, że Waszyngton utrzyma zawieszenie sankcje na współpracę z Iranem w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej. Informację taką podał w czwartek portal Middle East Monitor za agencją informacyjną Reuters. Według niego USA odnowią zwolnienia z sankcji wobec tych podmiotów, które współpracują z Irańczykami w dziedzinie cywilnej energetyki […]
31 lipca 2019
Irański rząd ogłosił, że zatwierdził zmianę narodowej waluty. Jak podaje w środę portal Bankier.pl zamiast obecnego riala Irańczycy już wkrótce będą się rozliczą w tomanach. To stara nazwa pieniędzy używanych w historycznej Persji od XVIII do początków XX wieku. Jednak zmiana waluty nie sprowadza się tylko do przywrócenia historycznej nazwy. Mniejsze będą także nominały. 1 toman będzie wart 10000 rialów co powinno odchudzić portfele Irańczyków.
Jak pisze Bankier.pl, reforma walutowa została wymuszona przez deprecjację riala w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, szczególnie po nałożeniu na Iran sankcji przez USA. Od kwietnia zeszłego roku irańska waluta straciła aż 60 proc. wartości. Koszt jednego dolara dochodził już do 200.000 riali, ale obecnie jest na poziomie 120.000 riali [oficjalny kurs wymiany wynosi 42.000 riali].
W zeszłym roku USA wycofały się z wielostronnej umowy w sprawie irańskiego programu jądrowego zawartej w 2015 r. – JCPOA. Waszyngton przywrócił sankcje wobec Irańczyków i zagroził, że zostaną nimi objęte wszelkie podmioty współpracujące i zawierające transakcje z podmiotami irańskimi. Spowodowało to wycofanie się wielu państw z handlu z Iranem, szczególnie z kupowania irańskiej ropy naftowej, której sprzedaż ma duże znaczenie dla gospodarki tego kraju. Poziom wydobycia ropy jest obecnie w Iranie najniższy od lat 80. XX wieku.
30 lipca 2019
Media: izraelskie F-35 zaatakowały irańskie cele w Iraku
Media arabskojęzyczne i izraelskie podają, że w ciągu niespełna dwóch tygodni myśliwce F-35 sił powietrznych Izraela dokonały dwóch ataków na cele znajdujące się w pobliżu Bagdadu, poszerzając na Irak swe działania wymierzone w oddziały powiązane z Iranem. Izraelski portal „Times of Israel” podaje, że w ciągu ostatnich 10 dni, myśliwce F-35 sił powietrznych Izraela dokonały […]
USA oficjalnie poprosiły Niemcy o dołączenie do antyirańskiej operacji
Stany Zjednoczone formalnie poprosiły Niemcy o udział w misji zapewniającej swobodę żeglugi przez cieśninę Ormuz – podała we wtorek niemiecka agencja dpa powołując się na ambasadę USA w Berlinie. Jak wynika ze słów rzeczniczki ambasady Tamary Sternberg-Greller, USA chcą, by Niemcy dołączyły do brytyjskiej bądź francuskiej inicjatywy operacji militarnej w cieśninie Ormuz. „Formalnie poprosiliśmy Niemcy […]
Iran zawarł z Rosją porozumienie wojskowe. Okręty rosyjskiej marynarki wojennej popłyną do Zatoki Perskiej i na Ocean Indyjski
Irański dowódca marynarki wojennej kontradmirał Hossein Khanzadi powiedział w ekskluzywnym wywiadzie dla państwowej agencji IRNA, że Iran i Rosja wkrótce przeprowadzą ćwiczenia wojskowe w rejonie Mekran – łańcucha górskiego na południowo-wschodnim skraju Wyżyny Irańskiej, w Cieśninie Ormuz i w Zatoce Perskiej.
Khanzadi poinformował, że spotkanie w sprawie koordynacji i planowania rozpocznie się wkrótce i przewiduje się, że wspólne ćwiczenia wojskowe rozpoczną się na Oceanie Indyjskim. Kontradmirał, który jest w Moskwie, aby uczestniczyć w obchodach Dnia Marynarki Wojennej Rosji, powiedział IRNA, że Sztab Generalny Sił Zbrojnych Islamskiej Republiki Iranu podpisał porozumienie z Ministerstwem Obrony Federacji Rosyjskiej.
Zauważył, że porozumienie podpisane po raz pierwszy między Iranem a Rosją może być uważane za punkt zwrotny we współpracy wojskowej obu krajów.
Tymczasem, jak w niedzielę poinformowała telewizja Al Arabiya, niszczyciel brytyjskiej marynarki wojennej HMS „Duncan” wpłynął na wody Zatoki Perskiej. To pierwsza z jednostek, która – zgodnie z pomysłem Brytyjczyków – ma patrolować akwen w ramach europejskiej misji. Irańczycy uważają, że obecność tych okrętów może doprowadzić do eskalacji.
za: en.irna.ir
29 lipca 2019
Po miesiącach oczekiwania Brazylijczycy umożliwili wypłynięcie irańskiemu statkowi
Irański statek handlowy Bawand mógł opuścić brazylijski port po miesiącach oczekiwania na umożliwienie mu zatankowania niezbędnego paliwa. Bavand jest jednym z dwóch irańskich statków handlowych, które dwa miesiące temu przywiozły do Brazylii mocznik, substancję wykorzystywaną do produkcji nawozów. Mocznik Irańczycy produkują używając do tego ropy, co pozwala im radzić sobie z amerykańskimi sankcjami, które znacznie ograniczyły […]
28 lipca 2019
Iran ostrzegł kraje UE przed wysyłaniem swoich sił do cieśniny Ormuz
Europejczycy powinni poważnie się zastanowić, zanim dołączą do brytyjskiej operacji militarnej w cieśninie Ormuz – powiedział w niedzielę prezydent Iranu Hasan Rouhani. Jak podaje agencja dpa, Rouhani przestrzegł Europejczyków przed wysyłaniem swoich sił w rejon strategicznej cieśniny. Jak pisaliśmy, Wielka Brytania chce zorganizowania misji militarnej w cieśninie Ormuz wymierzonej w działania Iranu. Zorganizowania takiej operacji […]
Irańczycy zwolnili indyjskich członków załogi zatrzymanego tankowca
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii podało, że obywatele tego państwa zatrzymani przez Irańczyków na pokładzie tankowca Riah zostali zwolnieni. Żołnierze irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) zatrzymali pływający dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich tankowiec Riah 14 lipca. Znajdowało się na nim 12 członków załogi, z tego 9 stanowili obywatele Indii. Jak podają za PAP polskie środki masowego […]
25 lipca 2019
Al-Jazeera: Irańska komisja dekonspiruje amerykańską siatkę wywiadowczą
Parlamentarna Komisja Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej Iranu poinformowała w poniedziałek o zdekonspirowaniu amerykańskiej siatki wywiadowczej w Iranie, członkami której byli pracownicy kluczowych firm i instytucji sektora prywatnego, gospodarczego, nuklearnego,…
Szef MSZ Iranu: „Iran nie chce konfliktu z Wielką Brytanią. Konflikt rozpocząć jest łatwo, ale zakończenie go może być niemożliwe”
Minister Spraw Zagranicznych Iranu Javad Zarif powiedział, że jego kraj podjął działania przeciwko brytyjskiemu statkowi naftowemu „Stina Empero” w Cieśninie Ormuz wykonując zobowiązania wobec prawa międzynarodowego, nie zaś w akcie odwetu za brytyjskie działania, konkretnie zatrzymanie irańskiego statku naftowego przez brytyjską marynarkę, do którego doszło przed dwoma tygodniami w Cieśninie Gibraltar.
Zarif dodał, że jego kraj nie zmierza do konfrontacji, a wręcz przeciwnie chce naturalnych relacji opartych o wzajemny szacunek.
– Konflikt rozpocząć jest łatwo, ale zakończenie go może być niemożliwe – powiedział minister spraw zagranicznych Iranu Javad Zarif, dodając – najważniejsze jest, abyśmy wszyscy zrozumieli, a zwłaszcza Boris Johnson, że Iran nie zmierza do konfrontacji.
Ze swej strony, prezydent Iranu Hasan Rouhani powiedział w poniedziałek wizytującemu Teheran premierowi Iraku Adilowi Abd Al-Mahdiemu, że Iran utrzymywał, utrzymuje i będzie utrzymywać bezpieczeństwo Zatoki Perskiej.
24 lipca 2019
Władze Polski sygnalizują możliwość dołączenia do antyirańskiej operacji morskiej
Brytyjczycy chcą zorganizowania misji militarnej w cieśninie Ormuz wymierzonej w działania Iranu. Polska jest wśród państw zainteresowanych tą koncepcją. Stosunki między Wielką Brytanią i Iranem zaostrzyły się po tym gdy Brytyjczycy na początku lipca zajęli na Gibraltarze irański tankowiec Grace I, oskarżając jego właścicieli i załogę o łamanie sankcji nałożonych na Syrię. Irańczycy odpowiedzieli na […]
21 lipca 2019
Brazylijczycy unieruchomili dwa irańskie statki handlowe w swoim porcie
Dwa irańskie statki handlowe, które przywiozły do brazylijskiego portu składnik nawozów nie mogą wrócić do Iranu, gdyż Brazylijczycy odmawiają zaopatrzenia ich w niezbędne paliwo. Bavand i Termeh do dwa irańskie statki handlowe, które przywiozły do Brazylii mocznik, substancję wykorzystywaną do produkcji nawozów. Mocznik Irańczycy produkują używając do tego ropy, co pozwala im radzić sobie z amerykańskimi sankcjami, które znacznie ograniczyły możliwość eksportowania tego surowca kopalnego przez Irańczyków. Mocznik także jest objęty sankcjami Waszyngtonu ale brazylijskie przedsiębiorstwa jednak decydują się go kupować. Irańskie statki miały zabrać z Brazylii transport kukurydzy – Brazylia jest jednym z głównych dostawców produktów rolno-spożywczych do Iranu. Jednak irańskie statki od kilku miesięcy nie mogą opuścić portu w Paranagui ponieważ Brazylijczycy odmawiają im sprzedaży paliwa niezbędnego do pokonania drogi powrotnej, jak poinformowała w czwartek agencja informacyjna Reuters. […]
Podkreślono w nim, że oba irańskie statki, należące do irańskiego, państwowego przedsiębiorstwa Sapid Shipping, zostały umieszczone na amerykańskiej „czarnej liście” podmiotów prawnych, z którymi handel jest objęty sankcjami Waszyngtonu. […]
Oba irańskie statki są już załadowane kukurydzą – łącznie 116 tys. ton. Będą musiały czekać aż z Iranu przypłynie kolejny statek z paliwem dla nich. […]
Iran publikuje nagranie z zajęcia tankowca Stena Impero [WIDEO]
Iran opublikował nagranie wideo przedstawiające zajęcie tankowca Stena Impero, pływającego pod brytyjską banderą, na wodach Cieśniny Ormuz. Na nagraniu widać m.in. irańskie ścigacze w pobliżu tankowca, a także latający ponad nim śmigłowiec wojskowy. Według opisu strony irańskiej, cześć słyszalnych na nagraniu głosów to wymiana komunikatów między uczestniczącymi w akcji Irańczykami z centrum dowodzenia w porcie Bandar Abbas na południu Iranu, do którego ostatecznie trafił statek wraz z załogą. Film pokazuje też irańskie siły specjalne desantujące na pokład tankowca ze śmigłowca. […]
Rzecznik Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, gen. Ramezan Szarif powiedział, że statek zajęto w czasie, gdy wpływał nieodpowiednią drogą morską na wody cieśniny. Twierdził też, że jednostka pod brytyjską banderą była „eskortowana przez brytyjski okręt wojenny”, który według niego próbował nie dopuścić do zatrzymania statku. Dodano też, że w tym czasie transponder tankowca był wyłączony. Według gen. Szarifa, Korpus Strażników Rewolucji zdołał doprowadzić statek do portu w Iranie, pomimo ingerencji brytyjskiego okrętu wojennego. […]
„Polska wzywa Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu” – oświadcza polskie MSZ w związku z zajęciem i zatrzymaniem przez Iran tankowca w Cieśninie Ormuz.
20 lipca 2019
Iran zajął w Cieśninie Ormuz tankowiec pod brytyjską banderą. Londyn grozi „poważnymi konsekwencjami”
Korpus Strażników Rewolucji zajął i zatrzymał tankowiec Stena Impero, pływający pod brytyjską banderą. Strona irańska twierdzi, że załoga statku naruszyła szereg przepisów, a także zignorowała wezwania o pomoc po kolizji z łodzią rybacką. MSZ Wielkiej Brytanii grozi Iranowi „poważnymi konsekwencjami”. Właściciel zajętego przez irański Korpus Strażników Rewolucji tankowca pływającego pod brytyjską flagą, Stena Impero, powiedział, że nie jest w stanie skontaktować się ze statkiem ani z nikim z 23 członków załogi. Podano podał, że w momencie zajęcia, w piątek po godz. 19:00 czasu lokalnego, statek znajdował się na wodach międzynarodowych, a później popłynął „na północ w stronę Iranu”. Właściciel podkreśla, że jego jednostka ściśle przestrzegała przepisów żeglugi w drodze do Arabii Saudyjskiej.
Mark Esper, desygnowany na szefa Pentagonu, zatwierdził w piątek decyzję o rozlokowaniu amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Arabii Saudyjskiej.
W oficjalnym komunikacie USA wskazano, że inne elementy odstraszania mogą zostać użyte, „gdyby pojawiło się wiarygodne zagrożenie”.
Wcześniej o planach rozmieszczenia wojsk USA na Półwyspie Arabskim poinformowała saudyjska agencja prasowa SPA. Jak podano, zgodę na to wyraził król Arabii Saudyjskiej, Salman. Sprawa była dyskutowana od kilku miesięcy.
Według agencji AP, powołującej się na źródła amerykańskie, chodzi o kontyngent liczący ok. 500-700 żołnierzy wraz z samolotem myśliwskim, a także pociskami rakietowymi dla obrony przeciwlotniczej tego kraju.
Czytaj także na kresy.pl: Saudyjska państwowa gazeta wezwała USA do ataku na Iran
[…] Agencja France Presse przypomina, że Amerykanie stacjonowali w Arabii Saudyjskiej w latach 1991-2003, co miało związek z wojnami w Iraku. Zdaniem AFP, najpewniej nie jest to przypadek.
19 lipca 2019
Iran zaprzecza, że stracił drona. „Obawiamy się, że Amerykanie strącili swoją maszynę”
Władze Iranu kategorycznie zaprzeczyły twierdzeniom Donalda Trumpa, że amerykańska marynarka wojenna strąciła irańskiego bezzałogowca. Według Teheranu wszystkie drony należące do jego sił zbrojnych wróciły do baz.
Siły zbrojne Iranu nazwały twierdzenia amerykańskiego prezydenta „bezpodstawnymi i urojonymi”, przyznały jednak, że jeden z ich dronów zbliżył się do amerykańskiego okrętu.
„Wszystkie drony [Iranu]… bezpiecznie wróciły do swoich baz” – powiedział rzecznik irańskiej armii Abolfazl Szekarczi. „Nie było żadnych raportów o konfrontacji z USS Boxer” – cytuje jego słowa agencja Tasnim. Wtórował mu wiceszef irańskiego MSZ Abbas Aragczi, który zasugerował, że Amerykanie mogli strącić swoją maszynę. „Nie straciliśmy żadnego drona w cieśninie Ormuz czy gdziekolwiek indziej. Obawiam się, że USS Boxer przez pomyłkę zestrzelił swój bezzałogowy statek powietrzny” – napisał irański dyplomata na Twitterze.
Irańska Gwardia Rewolucyjna zapowiedziała, że opublikuje zdjęcia wykonane USS Boxer przez jeden z jej dronów. Zdjęcia miały być wykonane m.in. po tym, jak Amerykanie powiadomili o rzekomym strąceniu drona. Ma to dowodzić, że Amerykanie mijają się z prawdą. Według rzecznika Pentagonu Jonathana Hoffmana, do zdarzenia doszło około 10:00 rano czasu lokalnego, gdy USS Boxer był na wodach międzynarodowych, przeprowadzając planowane przejście przez cieśninę.
Irańczycy zapowiedzieli, że nie przestaną monitorować ruchu zagranicznych jednostek przez cieśninę Ormuz, szczególnie „terrorystycznych sił” USA i Wielkiej Brytanii.
18 lipca 2019
Trump: amerykański okręt wojenny zestrzelił irańskiego drona w Cieśninie Ormuz
Amerykański okręt USS Boxer operujący w rejonie Cieśniny Ormuz zestrzelił irańskiego drona, który niebezpiecznie zbliżył się do niego – powiedział Donald Trump. MSZ Iranu twierdzi, że nic o tym nie wie. O incydencie w Cieśninie Ormuz z udziałem amerykańskiego okrętu desantowego klasy Wasp, USS Boxer, poinformował prezydent USA Donald Trump podczas czwartkowej konferencji prasowej. Jak powiedział, że okręt zniszczył irańskiego drona, który mocno zbliżył się do niego. Trump powiedział, że USS Boxer „podjął działania defensywne”, gdy bezzałogowiec znalazł się w odległości około tysiąca jardów (900 m) od niego.
Według Trumpa, dron „ignorował liczne wezwania do odstąpienia” i „zagrażał bezpieczeństwu okrętu i jego załogi”, w związku z czym został natychmiastowo zniszczony.
POWIĄZANE NA KRESY.PL: USA chcą stworzyć koalicję sojuszników do nadzorowania i patrolowania wód w rejonie Iranu i Jemenu
Siły morskie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) zatrzymały w cieśninie Ormuz tankowiec. Oskarżają jego załogę o przemyt ropy naftowej.
Pierwsze informacje o zatrzymaniu w niedzielę tankowca przez Irańczyków pojawiły się w środkach masowego przekazu już wcześniej ale dopiero w czwartek zostały one potwierdzone z Teheranu. Irańska telewizja PressTV przytacza oświadczenie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Według niego, okręty IRGC przechwyciły w niedzielę tankowiec przemycający ropę naftową.
Tankowiec został zatrzymany niedaleko wyspy Larak. Z komunikatu IRGC wynika, że statek sam wzywał pomocy, ale nie określono z jakiego powodu. Został odholowany do irańskiego wybrzeża. Tankowiec i jego ładunek został przejęty przez Irańczyków po tym gdy żołnierze IRGC wykryli w nim transportu nielegalnego surowca.
16 lipca 2019
Tankowiec przepływający przez cieśninę Ormuz wpłynął w sobotę na wody terytorialne Iranu i wyłączył urządzenie pozwalające na jego lokalizację. Do chwili obecnej jego los jest nieznany. Wywołało to obawy, że jednostka zastała zajęta przez Iran. – pisze amerykańska agencja AP.
Pływający pod panamską banderą 58-metrowy tankowiec Riah zazwyczaj pokonywał cieśninę Ormuz wzdłuż wybrzeża Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pływając z Dubaju lub Szardży do Fudżajry. Tymczasem w sobotę wieczorem wpłynął na wody Iranu i wyłączył tzw. tracker. Jednocześnie, jak dowiedziała się agencja AP, statek nie wysłał wezwania o pomoc. Irańskie władze do tej pory nie skomentowały tego, co dzieje się z tankowcem.
15 lipca 2019
Prezydent Donald Trump zdecydował o wycofaniu się USA z umowy nuklearnej JCPOA z Iranem, by zrobić na złość Barackowi Obamie – wynika z korespondencji dyplomatycznej ambasadora Wielkiej Brytanii Kima Darrocha w Waszyngtonie ujawnionej w niedzielę przez „Mail on Sunday”.
MOŻE CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE:
Wojny globalistów. Od Wensteina do Epsteina. Działają jednak również siły prawe, zdeterminowane.
10 lipca 2019
Irański minister: “Amerykańskie bazy w regionie znajdują się w zasięgu naszych rakiet”
Irański minister ds. kultury i spraw społecznych Hussein Nadżat powiedział we wtorek, że siły jego kraju zniszczą amerykańskie jeśli dojdzie do wojny z Iranem.
– Amerykańskie bazy w regionie znajdują się w zasięgu irańskich rakiet – powiedział Nadżat. – Nasze pociski będą atakować bazy USA w sąsiednich krajach arabskich w przypadku jakiegokolwiek ataku na nasz kraj.
Irański urzędnik wojskowy podkreślił, że „wojna nie jest celem Trumpa a amerykański prezydent chce skłonić Teheran do negocjacji, używając maksymalnych nacisków”. Zauważył, że prezydent Trump nie zareagował na zestrzelenie drona szpiegowskiego, wiedząc że „bazy, z których będą prowadzone operacje USA, znajdują się w zasięgu naszych rakiet”.
– Iran zagraża bezpieczeństwu Izraela i teraz niepokoi Arabię Saudyjską, Amerykę i Izrael. Teheran walczy na granicach wroga, a nie na swoich – ostrzegł.
Swoje stanowisko minister objął niedawno. Wcześniej przez kilka lat był zastępcą szefa Organizacji Wywiadu elitarnego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.
Wczoraj możnością dosięgnięcia celów w Syrii i Iranie groził izraelski premier Binjamin Netanjahu.
za: almasdarnews.com
Netanjahu: Nasze samoloty mogą bezproblemowo dosięgnąć cele w Syrii i Iranie
Równo tydzień temu Modżtaba Selnour – poseł do Islamskiego Zgromadzenia Konsultatywnego – jednoizbowego parlamentu Islamskiej Republiki Iranu wypowiedział słowa, które odbiły się na całym świecie szerokim echem.
– Jeśli USA zaatakują nas, Izraelowi pozostanie tylko pół godziny życia – powiedział Irańczyk.
Dzisiaj izraelski premier postanowił odnieść się do m.in. tej wypowiedzi.
– Niedawno Iran groził zniszczeniem Izraela. Powinien pamiętać, że te samoloty mogą dotrzeć do dowolnego miejsca na Bliskim Wschodzie, w tym do Iranu, a na pewno do Syrii – powiedział Binjamin Netanjahu podczas wizytacji w izraelskiej bazie lotniczej Newatim.
Newatim to największa wojskowa baza Sił Powietrznych Izraela położona przy moszawie Newatim, w południowej części Izraela. Przy bazie jest zlokalizowane podziemne stanowisko dowodzenia Sił Powietrznych Izraela. Dodatkowo na terenie bazy znajdują się siedziby wojskowego wywiadu Aman i C4I (wywiad i kontrola przekazów komputerowych itp.). Stacjonują tu eskadry: 103 („Słonie”), 116 („Latające Skrzydło”), 120 („Międzynarodowa”), 122 Eskadra („Dakota”), 140 („Złoty Orzeł”) oraz 131 („Żółty Ptak”).
Irański generał: jeśli Wlk. Brytania nie zwolni irańskiego tankowca, to Iran powinien zająć tankowiec brytyjski
Irański oficjel i wysoki rangą dowódca Korpusu Strażników Rewolucji uważa, że jeśli Brytyjczycy nie zwolnią zatrzymanego koło Gibraltaru irańskiego tankowca, to Iran w ramach odwetu powinien zająć tankowiec brytyjski. (…)
Irański deputowany: jeśli USA zaatakują Iran, Izrael zostanie zniszczony w pół godziny
Przewodniczący komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej irańskiego parlamentu zagroził, że w razie amerykańskiego ataku na Iran, to Izrael szybko przestanie istnieć.
Władze Iranu oświadczyły w poniedziałek, że zapasy wzbogaconego uranu zgromadzone przez ten kraj przekroczyły 300 kilogramów, co oznacza wyjście poza limit narzucony przez porozumienie nuklearne JCPOA z 2015 roku. Mimo tego, że w 2018 roku z porozumienia wycofały się Stany Zjednoczone i nałożyły na Iran sankcje, Teheran do tej pory przestrzegał postanowień JCPOA.
Iluzja „krótkiej wojny”, zapowiedź ostrzejszej reakcji w razie naruszenia granic – Iran odpowiada na groźby USA
Szef irańskiego parlamentu zagroził Amerykanom ostrzejszą reakcją w razie kolejnego naruszenia granic Iranu, a szef MSZ odpowiedział na ostatnie groźby i krytyczne komentarze pod adresem jego kraju.
25 czerwca 2019
Szef MSZ Iranu: „Drużyna B” jest spragniona wojny
Mohammad Dżawad Zarif, minister spraw zagranicznych Iranu oskarżył przywódców Izraela, Arabii Saudyjskiej i USA o to, że ci „gardzą dyplomacją i są spragnieni wojny”. To komentarz ministra do nałożenia przez USA nowych sankcji na Teheran wymierzonych w przywódców irańskiego państwa.
24 czerwca 2019
Iran: odparliśmy amerykańskie cyberataki
21 czerwca 2019
Agencja Reuters powołując się na irańskich oficjeli podała, że w nocy władze Iranu otrzymały za pośrednictwem Omanu wiadomość od prezydenta USA z ostrzeżeniem, że atak na Iran jest bliski i wezwał władze w Teheranie do rozmów.
Według agencji Reuters, irańscy oficjele powiedzieli o tym wkrótce po tym, jak amerykański „New York Times” napisał, że Donald Trump zatwierdził uderzenie na cele w Iranie w ramach odwetu za zestrzelenie amerykańskiego drona, ale odwołał atak, choć samoloty i okręty były już na pozycjach.
Jeden z irańskich oficjeli powiedział Reutersowi, zastrzegając anonimowość, że w swojej wiadomości Trump zaznaczył, że jest przeciwko jakiejkolwiek wojnie z Iranem i chce porozmawiać z Teheranem „o różnych kwestiach”.
– Dał nam mało czasu na odpowiedź, ale natychmiastowa odpowiedź Iranu była taka, że decyzja w takiej sprawie należy do Najwyższego Przywódcy [ajatollaha Aliego] Chamaneiego – powiedział informator Reutersa.
Drugi z cytowanych przez Reuters oficjeli powiedział: „Daliśmy jasno do zrozumienia, że przywódca [Chamanei – red.] jest przeciwko jakimkolwiek rozmowom, ale wiadomość zostanie mu przekazana celem podjęcia decyzji.. Powiedzieliśmy jednak omańskiego oficjelowi, że jakikolwiek atak wymierzony w Iran będzie mieć konsekwencje regionalne i międzynarodowe”.
Planowane uderzenie miało być odwetem za zestrzelenie w czwartek przez Irańczyków amerykańskiego drona. Jak informowaliśmy, Irańczycy podali w czwartek, że zestrzelili nad Zatoką Omańską dron szpiegowski MQ-4C Triton należący do Marynarki Wojennej USA. Mieli tego dokonać żołnierze Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Jej dowódca, gen. Hosejn Salami podkreślił, że amerykański dron został zestrzelony ponieważ „wdarł się przez naszą granicę, naruszając nasze bezpieczeństwo narodowe” i dodał, że jest to wyraźny i stanowczy sygnał dla Waszyngtonu. Według nieoficjalnych informacji strony amerykańskiej, statek powietrzny zestrzelono rakietą ziemia-powietrze.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump napisał po tym na Twitterze, że „Iran popełnił bardzo duży błąd”. Później dopytywany przez dziennikarzy jak zamierza na to odpowiedzieć, odparł „dowiecie się”. Jednocześnie, później zaczął w pewien sposób tonować swoje wypowiedzi. Powiedział, że może sobie wyobrazić, iż była to decyzja jakiegoś generała lub kogoś „głupiego”, kto popełnił błąd. – Trudno mi sobie wyobrazić, że to było intencjonalne – powiedział Trump.
Źródła powyższych informacji: Reuters, Kresy.pl, New York Times, dzienniknarodowy.pl, Al-Jazeera, Al-Arabya, irna.ir, inne agencje
MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESUJE: