Kolejne kraje dołączają do mechanizmu pozwalającego na handel z Iranem

0
1079
[bsa_pro_ad_space id=5]
Sześć europejskich państw właśnie dołączyło do INSTEX, mechanizmu, który ma umożliwić handel z Iranem w sposób omijający amerykańskie sankcje nałożone na ten kraj.

Francja, Niemcy i Wielka Brytania, które założyły INSTEX wydały w sobotę oświadczenie, w którym ogłosiły rozszerzenie uczestników mechanizmu mającego umożliwiać handel z Iranem.

[bsa_pro_ad_space id=8]

„Jako udziałowcy-założyciele Mechanizmu Wsparcia Wymiany Handlowej (INSTEX) Francja, Niemcy i Zjednoczone Królestwo ciepło przyjmują decyzję podjętą przez rządy Belgii, Danii, Finlandii, Holandii, Norwegii i Szwecji o dołączeniu do INSTEX jako udziałowcy”

– oświadczenie cytuje portal tureckiej telewizji TRT World.

Według oświadczenia taka decyzja sześciu państw europejskich „dodatkowo wzmacnia INSTEX i pokazuje europejskie wysiłki na rzecz ułatwienie uprawnionego handlu między Europą a Iranem”. Według Berlina, Paryża i Londynu działalność tego mechanizmu finansowego jest „jasnym wyrazem naszego ciągłego zaangażowania w Joint Comprehensive Plan of Action”, czyli wielostronną umowę w sprawie irańskiego programu atomowego z 2015 r.

To właśnie ta umowa określiła zasady na jakich Irańczycy mogą rozwijać w celach cywilnych własnych program atomowy w zamian za zniesienie sankcji. Mimo, że jak wykazała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) Iran przestrzegał JCPOA, USA zerwały porozumienie i obłożyły Iran ciężkimi sankcjami. Dotykają one także firm, które chciałyby prowadzić kooperację z Irańczykami.

Wkrótce po wprowadzeniu amerykańskich sankcji Unia Europejska porozumiała się z Irańczykami w sprawie stworzenia mechanizmu, który pozwoliłby przedsiębiorstwom unikać skutków tych akcji. Stworzono Instrument in Support of Trade Exchanges administrowany z Paryża. Działając na zasadach clearingu umożliwia on wymianę barterową między Iranem a innymi uczestnikami mechanizmu.

Za: kresy.pl, trtworld.com

[bsa_pro_ad_space id=4]