Napaść na Iran coraz bliżej? Amerykańskie bombowce strategiczne B-52 dotarły do Kataru

0
1363

Bombowce B-52 przeznaczone przez Pentagon do rozmieszczenia w Zatoce Perskiej w celu przeciwdziałania nieokreślonym zagrożeniom ze strony Iranu zaczynają docierać do amerykańskiej bazy lotniczej w Katarze.

Zdjęcia opublikowane na facebookowym profilu przez CENTCOM (obszar odpowiedzialności CENTCOM obejmuje Bliski Wschód, w tym Egipt oraz Azję Środkową, w szczególności Afganistan i Irak) pokazują bombowce B-52H Stratofortress przybywające w czwartek do bazy lotniczej Al Udeid w Katarze. Inne wylądowały w nieujawnionej lokalizacji w środę.

Siły Powietrzne zidentyfikowały samoloty jako pochodzący z 20. Dywizjonu Bombowego Barksdale Air Force Base w Luizjanie. W niedzielę Biały Dom ogłosił, że wyśle grupę uderzeniową z lotniskowcem “USS Abraham Lincoln” i bombowce do przeciwstawienia się Teheranowi. W środę Iran ogłosił, że zacznie wycofywać się z umowy nuklearnej z potęgami światowymi – rok po tym, jak prezydent Donald Trump wycofał Amerykę z porozumienia.

Boeing B-52 Stratofortress to amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu. Bombowiec B-52 jest w stanie przenieść 31 500 kg różnego rodzaju broni konwencjonalnej (bomby, miny, rakiety) oraz bomby jądrowe (B28, B43, B53, B61, B83). Typowy ładunek konwencjonalny to na przykład 51 bomb 500-funtowych (241 kg). B-52 może też przenosić 20 pocisków manewrujących do atakowania z większych odległości (stand-off). W trakcie operacji „Pustynna Burza” w Iraku w 1991 r. Stratofortressy zrzuciły około trzydziestu procent (pod względem łącznego wagomiaru) bomb zrzuconych przez całą koalicję. Zastosowano je bojowo również w operacji bombardowania Jugosławii przez NATO w 1999 r. („Allied Force”), w operacji w Afganistanie („Enduring Freedom”, 2001), a także w drugiej wojnie irackiej („Iraqi Freedom”) w 2003 r. B-52 zwalczały także cele związane z tzw. Państwem Islamskim w Iraku i Syrii w ramach operacji Inherent Resolve od 2016 r.

za: foxnews.com

 


MOŻE CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE:

Środowe lekcje o pieniądzu: Supermechanizm koncentracji (2)