Let’s stay friends! – Zostańmy przyjaciółmi! Przekaz Irańczyków do Polaków [WIDEO]

0
277

Grupa Irańczyków, powołując się na wiele lat przyjaznych stosunków między ich krajem a Polską, wzywa nas, byśmy nie dali się wciągnąć w wymierzony przeciw nim konflikt i nadal pozostali przyjaciółmi.

Historia stosunków między oboma państwami sięga ponad pięciu stuleci, a Iran w czasie II wojny światowej gościł ponad 120 tys. Polaków.

Król Stefan Batory, pragnąc przeciwstawić się tureckiemu zagrożeniu, postanowił zawrzeć sojusz z Persją, na tronie której zasiadał wówczas szach Ismail II. Pośrednikami w rozmowach polsko-perskich na temat wspólnej wyprawy przeciwko Turkom byli posłowie weneccy, reprezentujący jednocześnie Wenecję i Państwo Kościelne – państwa szczególnie zainteresowane osłabieniem potęgi tureckiej. Śmierć Batorego w 1586 r. przerwała te rokowania. Za panowania Zygmunta III Wazy Rzeczpospolita nawiązała z Persją stosunki handlowe (sprowadzano z Persji tkaniny, dywany, a przede wszystkim konie). Doszedł też do skutku sojusz między obu państwami.

Po zwycięstwie wiedeńskim Jana III Sobieskiego udało się do Persji wielkie poselstwo reprezentujące Rzeczpospolitą i Wenecję – z Ormianinem Konstantym de Syri-Zgórskim na czele. W Persji Sobieskiemu nadano zaszczytny tytuł El Ghazi tj. „Zwycięzca”. Persja przeżywała jednak w tym czasie zmierzch swej potęgi i nie przyjęła propozycji wspólnej wyprawy.