13 października: Polska premiera książki bł. bp Grzegorza Chomyszyna pt. „Dwa Królestwa”

0
984
[bsa_pro_ad_space id=5]

Dwa Królestwa” to książka niezwykła ze względu na swoją treść, ale i na losy rękopisu, który cudem ocalał z zawieruch sowieckiej apokalipsy.

[bsa_pro_ad_space id=8]

13 października: Polska premiera książki bł. bp Grzegorza Chomyszyna pt. "Dwa Królestwa" Bp ChomyszynRękopis – nadpalony w ogniu, ponad 500 stronicowy manuskrypt – został cudem zachowany i całkiem niedawno odnaleziony.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Panem prof. Włodzimierzem Osadczym, dyrektorem Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum Ucrainicum KUL i autorem wstępu do polskiej edycji książki pt. „Dwa Królestwa” autorstwa błogosławionego biskupa męczennika – Grzegorza Chomyszyna.

Spotkanie odbędzie się 13 października o godzinie 13-tej w Sali Wystawowej Auditorium Maximum w Krakowie przy ul. Krupniczej 33. Po prelekcji prof. Osadczego odbędzie się dyskusja na temat książki. Obecni będą mieli również możliwość zakupienia jej pierwszych egzemplarzy.

Błogosławiony męczennik Grzegorz Chomyszyn – biskup stanisławowski – marzył o niezależnej i niepodległej Ukrainie, ale jako kapłan Chrystusowy i biskup nie przyjmował, odrzucał i otwarcie potępiał radykalny nacjonalizm i akty terrorystyczne, twierdząc, że ta droga jest przeciwna Bogu i może doprowadzić naród ukraiński do degradacji i samozniszczenia. Za swoją wierność Chrystusowi w Kościele Greckokatolickim został pojmany przez specjalny oddział komisariatu ludowego bezpieczeństwa państwa w rezydencji w Stanisławowie w nocy z 11 na 12 kwietnia 1945 roku, i odwieziony do wewnętrznego Więzienia Łukianiwskiego NKWD w Kijowie.

 Po 36 dniach przesłuchań i tortur zmarł śmiercią męczeńską 28 grudnia 1945 roku.

27 czerwca 2001 roku we Lwowie został ogłoszony przez Ojca Świętego Jana Pawła II Błogosławionym Męczennikiem Unickiej Cerkwi Greckokatolickiej. Bp Chomyszyn jest jedynym hierarchą greckokatolickim, którego Sejm Rzeczypospolitej uczcił osobną uchwałą. Niestety, ukraiński męczennik nie doczekał się takiego uznania w swoim, wolnym już kraju, i w Kościele, za który oddał życie…

Dwa Królestwa” to książka niezwykła ze względu na swoją treść, ale i na losy rękopisu, który cudem ocalał z zawieruch sowieckiej apokalipsy.

Rękopis – nadpalony w ogniu, ponad 500 stronicowy manuskrypt – został cudem zachowany i całkiem niedawno odnaleziony.

Po ukazaniu się „Dwóch Królestw” rozpoczął się ich nowy żywot, czasem nie mniej burzliwy i dramatyczny niż w czasach prześladowań, których doświadczył ich autor.

Nagonki i represje wobec książki i jej redaktorów – w szczególności ks. Ihora Pełechatego, postulatora procesu beatyfikacyjnego bp. Chomyszyna – w sposób cudowny przyczyniły się do popularyzacji dzieła błogosławionego biskupa i przybliżenia społeczeństwu polskiemu i ukraińskiemu jego celowo przemilczanej postaci.

Zapiski bł. Grzegorza Chomyszyna są swoistym manifestem religijno-narodowym, a w szerszym kontekście także cywilizacyjnym. Autor, przedstawiając swe rozważania czytelnikowi, określa się jako katolicki biskup, dla którego depozyt wiary posiadany przez Kościół jest skarbem największym, nie podlegającym żadnym uwarunkowaniom i dyskusjom, a tożsamość ukraińska jest podstawą poglądów narodowo-politycznych. Ten fakt jest wart podkreślenia z racji na okoliczności historyczne, w których działał bp. Chomyszyn, które nie należą tylko do historii, ale w znacznej mierze kształtują obecne oblicze historyczno-cywilizacyjne Ukrainy”, podkreśla we wstępie prof. Włodzimierz Osadczy.


Komentarz redakcji: Obszerny artykuł o błogosławionym biskupie Grzegorzu Chomyszynie, autorstwa prof. Osadczego ukazał się w miesięczniku społeczno-politycznym Polityka Polska nr 4/2017. Artykuł można przeczytać tutaj.

[bsa_pro_ad_space id=4]