Heparyna – popularny lek przeciwzakrzepowy. Kolejny skuteczny lek na Covid-19. „To ekscytujące wiadomości”

0
658

Heparyna – popularny lek przeciwzakrzepowy – blokuje białko spike, które pozwala SARS-CoV-2 zakażać komórki. Na wirusa działają już dawki podobne do stosowanych w obecnych terapiach prowadzonych z użyciem tego leku.

Swoje odkrycie międzynarodowa grupa badaczy przedstawiła na łamach pism „British Journal of Pharmacology” i „Thrombosis and Haemostasis”.  Według tych publikacji heparyna, czyli lek stosowany często przeciwko zakrzepom, destabilizuje białko spike odpowiedzialnego za pandemię koronawirusa.

Tymczasem, aby wirus mógł zakazić komórkę, białko to musi się połączyć z obecnym na jej powierzchni odpowiednim receptorem. Komputerowe modele pokazały, że heparyna przyłącza się do powierzchni białka spike, co powinno blokować jego aktywność.

Badania z żywym wirusem potwierdziły te wyniki i pokazały działanie leku już przy stężeniach stosowanych zwykle w terapiach. Naukowcy twierdzą przy tym, że heparynę prawdopodobnie można przy COVID-19 podawać wziewnie, po czym powinna skutecznie oddziaływać na infekcję w płucach.

Przeciwwirusowe działanie 

 – To ekscytujące wiadomości, ponieważ można łatwo zmienić przeznaczenie heparyny, tak aby pomagała łagodzić przebieg COVID-19 i być może, aby zastosować ją w profilaktyce u osób z dużym ryzykiem, np. u personelu medycznego. Wyniki te skłoniły nas zbadania także innych substancji podobnych do heparyny, które potencjalnie mogłyby zwalczać SARS-Cov2

– mówi prof. Jeremy Turnbull z University of Liverpool.

 – Wiemy także, że heparyna hamuje cały szereg innych wirusów, więc badanie tych leków może zapewnić nowe strategie terapeutyczne i być może pierwszą linią obrony przeciwko wirusowym zagrożeniom pojawiającym się w przyszłości, na przykład w czasie prac nad szczepionkami

– dodaje dr Mark Skidmore z Keele University.

Naukowcy zwracają uwagę, że heparyna jest dobrze poznana, co znacząco ułatwi jej potencjalne użycie. Prowadzone są już dalsze prace nad wykorzystaniem potencjału tej oraz podobnych do niej substancji.


https://www.drugtargetreview.com/news/81880/heparin-inhibits-sars-cov-2-invasion-finds-study/
https://www.medpagetoday.com/infectiousdisease/covid19/90962

za: polsatnews.pl


POWIĄZANE:

Leczenie amantadyną. Polacy, czas teraz na działanie społeczeństwa – prosi dr Włodzimierz Bodnar

Prof. Krzysztof Simon atakuje ministra Marcina Warchoła. Czyich interesów broni pan profesor? Czy pacjentów?

Dane o powikłaniach i zgonach po eksperymentalnych szczepieniach na covid zarejestrowanych w UE (w tym Polsce) i USA