Rosja: potwierdzono odnalezienie szczątków ostatniego cara i jego rodziny

0
727

Po dziesięcioleciach niepewności Rosyjski Komitet Śledczy poinformował, że zostały odnalezione kości i szczątki Mikołaja II i jego rodziny – poinformował w sobotę Deutsche Welle. Rodzina cara została stracona podczas rewolucji rosyjskiej.

Jak poinformował w sobotę portal Deutsche Welle, ludzkie szczątki odkryte w lesie niedaleko rosyjskiego miasta Jekaterynburg należały do ​​ostatniego rosyjskiego cara Mikołaja II i członków jego rodziny potwierdził, w oświadczeniu Rosyjski Komitet Śledczy.

Od czasu wznowienia dochodzenia komisja przeprowadziła około 37 różnych badań kryminalistycznych. „Na podstawie licznych ustaleń ekspertów dochodzenie doprowadziło do wniosku, że szczątki należą do Mikołaja II, jego rodziny i osób z ich otoczenia” – potwierdził komitet.

Marina Molodtsowa poinformowała rosyjską gazetę Izwiestia, że ​​„Zgodnie z odkryciami ekspertów z zakresu genetyki molekularnej, szczątki dwóch osób, odkryte latem 2007 roku w pobliżu miejsca pochówku dziewięciu innych ofiar, należą do córki i syna Mikołaja i Aleksandry Romanow. Biologiczne pokrewieństwo z obojgiem rodziców zostało ustalone zarówno dla Aleksieja, jak i Marii”.

Śledztwa są nadal w toku, w tym dochodzenie w sprawie zabójstwa rosyjskiej rodziny cesarskiej. Pierwotnie mówiło się, że ciała ostatnich członków dynastii Romanowów zostały wrzucone do szybu kopalnianego, zanim zabójcy je spalili i pośpiesznie pogrzebali.

Rzeczniczka śledztwa poinformowała rosyjską gazetę Izwiestia, że

„Nasze eksperymenty zaprzeczyły wersji, że ciała ofiar zostały zniszczone kwasem siarkowym i spalone”.

Szczątki zostały po raz pierwszy wytropione przez historyków amatorów w 1979 roku, chociaż odkrycie ujawniono dopiero w 1991 roku, kiedy badacze ogłosili odkrycie szczątków dziewięciu osób w miejscu pochówku w lesie w pobliżu Jekaterynburga.

Wtedy spekulowano, że szczątki należały do rodziny cesarskiej, w tym Mikołaja II, jego żony i córek Anastazji, Tatiany i Olgi, a także ich lekarza i służby.

W 2007 roku naukowcy prowadzący wykopaliska archeologiczne na południe od pierwotnego pochówku znaleźli szczątki dwojga pozostałych dzieci – Aleksieja i Marii. To odkrycie doprowadziło do wznowienia śledztwa w sprawie i ekshumacji szczątków rodziny.

Rosyjski Sąd Najwyższy orzekł w 2008 roku, że ostatni car Mikołaj II, był ofiarą politycznych represji i dlatego przysługuje mu rehabilitacja. Decyzja sądu zakończyła lata zabiegów krewnych carskiej rodziny, którzy domagali się zmiany kwalifikacji zabójstwa carskiej rodziny, które traktowano jako zwykłe morderstwo. Dowodzono też, że Mikołaj II i jego rodzina nigdy nie zostali oskarżeni o żadne przestępstwo, toteż nie można unieważnić aktu oskarżenia.

Mikołaj II wraz z rodziną zostali kanonizowani przez rosyjską Cerkiew prawosławną w roku 2000 razem z 860 innymi męczennikami za wiarę w XX wieku, z uwagi na pokorę, z jaką przyjęli śmierć z ręki komunistycznych oprawców.

za: Kresy.pl, DW.com


POLECAMY RÓWNIEŻ KSIĄŻKĘ:

Ostatnie Dni Romanowów – Robert A. Wilton

Odezwa wielkiego księcia Aleksandra Michajłowicza, przedstawiciela Domu Romanowów do żydowskich bolszewików (wrzesień 1922 roku).

„Demon rewolucji” a współczesna Rosja – cz. 1