Rosja: potwierdzono odnalezienie szczątków ostatniego cara i jego rodziny

0
1043
[bsa_pro_ad_space id=5]

Po dziesięcioleciach niepewności Rosyjski Komitet Śledczy poinformował, że zostały odnalezione kości i szczątki Mikołaja II i jego rodziny – poinformował w sobotę Deutsche Welle. Rodzina cara została stracona podczas rewolucji rosyjskiej.

Jak poinformował w sobotę portal Deutsche Welle, ludzkie szczątki odkryte w lesie niedaleko rosyjskiego miasta Jekaterynburg należały do ​​ostatniego rosyjskiego cara Mikołaja II i członków jego rodziny potwierdził, w oświadczeniu Rosyjski Komitet Śledczy.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Od czasu wznowienia dochodzenia komisja przeprowadziła około 37 różnych badań kryminalistycznych. „Na podstawie licznych ustaleń ekspertów dochodzenie doprowadziło do wniosku, że szczątki należą do Mikołaja II, jego rodziny i osób z ich otoczenia” – potwierdził komitet.

Marina Molodtsowa poinformowała rosyjską gazetę Izwiestia, że ​​„Zgodnie z odkryciami ekspertów z zakresu genetyki molekularnej, szczątki dwóch osób, odkryte latem 2007 roku w pobliżu miejsca pochówku dziewięciu innych ofiar, należą do córki i syna Mikołaja i Aleksandry Romanow. Biologiczne pokrewieństwo z obojgiem rodziców zostało ustalone zarówno dla Aleksieja, jak i Marii”.

Śledztwa są nadal w toku, w tym dochodzenie w sprawie zabójstwa rosyjskiej rodziny cesarskiej. Pierwotnie mówiło się, że ciała ostatnich członków dynastii Romanowów zostały wrzucone do szybu kopalnianego, zanim zabójcy je spalili i pośpiesznie pogrzebali.

Rzeczniczka śledztwa poinformowała rosyjską gazetę Izwiestia, że

„Nasze eksperymenty zaprzeczyły wersji, że ciała ofiar zostały zniszczone kwasem siarkowym i spalone”.

Szczątki zostały po raz pierwszy wytropione przez historyków amatorów w 1979 roku, chociaż odkrycie ujawniono dopiero w 1991 roku, kiedy badacze ogłosili odkrycie szczątków dziewięciu osób w miejscu pochówku w lesie w pobliżu Jekaterynburga.

Wtedy spekulowano, że szczątki należały do rodziny cesarskiej, w tym Mikołaja II, jego żony i córek Anastazji, Tatiany i Olgi, a także ich lekarza i służby.

W 2007 roku naukowcy prowadzący wykopaliska archeologiczne na południe od pierwotnego pochówku znaleźli szczątki dwojga pozostałych dzieci – Aleksieja i Marii. To odkrycie doprowadziło do wznowienia śledztwa w sprawie i ekshumacji szczątków rodziny.

Rosyjski Sąd Najwyższy orzekł w 2008 roku, że ostatni car Mikołaj II, był ofiarą politycznych represji i dlatego przysługuje mu rehabilitacja. Decyzja sądu zakończyła lata zabiegów krewnych carskiej rodziny, którzy domagali się zmiany kwalifikacji zabójstwa carskiej rodziny, które traktowano jako zwykłe morderstwo. Dowodzono też, że Mikołaj II i jego rodzina nigdy nie zostali oskarżeni o żadne przestępstwo, toteż nie można unieważnić aktu oskarżenia.

Mikołaj II wraz z rodziną zostali kanonizowani przez rosyjską Cerkiew prawosławną w roku 2000 razem z 860 innymi męczennikami za wiarę w XX wieku, z uwagi na pokorę, z jaką przyjęli śmierć z ręki komunistycznych oprawców.

za: Kresy.pl, DW.com


POLECAMY RÓWNIEŻ KSIĄŻKĘ:

Ostatnie Dni Romanowów – Robert A. Wilton

Odezwa wielkiego księcia Aleksandra Michajłowicza, przedstawiciela Domu Romanowów do żydowskich bolszewików (wrzesień 1922 roku).

„Demon rewolucji” a współczesna Rosja – cz. 1

[bsa_pro_ad_space id=4]