Expose premiera Mateusza Morawieckiego i debata w Sejmie Rzeczypospolitej [WIDEO]

0
964
[bsa_pro_ad_space id=5]
Prezentujemy końcówkę expose premiera Mateusza Morawieckiego z 19.11 (całość ponad 1h), w której padły m.in. słowa o ważnym miejscu Polski w Europie, o łączeniu Wschodu i Zachodu, Północy z Południem, apelu do wszystkich sił politycznych o zejściu z drogi głębokich podziałów, o przekonywaniu się wzajemnym, a nie pokonywaniu, w tym celu, aby potencjał Polski przekuć w rzeczywistość.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Expose premiera koncentrowało się na właściwym przekazie do wszystkich Polaków, na szukaniu drogi porozumienia, a nie konfrontacji. Premier Morawiecki w trakcie swojego wystąpienia wymienił 5 priorytetów: 1. Rozwój, 2. Sprawiedliwość, 3. Rodzina fundamentem – „Rodzina to wartość arcypolska”, 4. Demografia – wzmacniamy rodzinę i kobietę w domu – „Kto podniesie rękę na dziecko, podnosi rękę na Rzeczpospolitą i całą wspólnotę”, 5. Taka sama płaca za taką samą pracę.

Premier podkreślił, że o ile w I kadencji Zjednoczona Prawica koncentrowała się na uszczelnieniu systemu podatkowego, to w II kadencji nacisk zostanie położony na wzmocnienie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Premier wiele razy krytykował korporacje międzynarodowe, które unikają płacenia podatków w krajach, w których prowadzą biznes. Z drugiej strony wskazał, że Polska jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne i wielkich firm. Wskazywał, że Unia Europejska – pod względem finansowym – ma „dwa wielkie słonie” o wielkości 250 mld Euro, tj. ucieczki korporacji z tytułu VAT i CIT i nie chce z nich skorzystać. W odpowiedzi na pytania posłów ws. tzw. podatku cyfrowego nakładanego na wielkie firmy technologiczne (GAFA – Google, Amazon, Facebook, Apple) wskazał, że rząd skierował sprawę do Rady Europejskiej i oczekuje jednolitego podatku w całej UE. Jeśli to się nie stanie rząd tą sprawę rozstrzygnie.

Podczas wystąpienia premiera wiele wspomniano o nakładach na służbę zdrowia (premier mówił o raku i chorobach serca) i system szkolnictwa, o sądach (wyrok TSUE oznacza, że reformy sądownictwa leżą w gestii krajów członkowskich). Premier skrytykował również neoliberalizm – „Ta choroba na szczęście odchodzi”, wspomniał jednym zdaniem o akcjonariacie pracowniczym. Aby zyskać zaufanie do instytucji państwowych, głównie w zakresie uczestnictwa Polaków w PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe), zniechęconych po skasowaniu OFE przez rząd Donalda Tuska, premier proponuje zmianę Konstytucji RP. Nie sprecyzował jednak, na czym te zmiany konstytucyjne miałyby polegać. W zakresie ochrony środowiska pojawił się pomysł systemu kaucyjnego na butelki plastikowe, który z powodzeniem funkcjonuje np. w Niemczech.

W zakresie polityki międzynarodowej i obecności w UE i NATO premier zaznaczył 6 priorytetów: 1. Solidarność i pomocniczość w ramach UE, 2. Sprawiedliwe podatki, 3. Uczciwa konkurencja, w tym zwiększenie roli UOKiK w tym zakresie, 4. Walka z traktatową swobodą świadczenia usług (przykład polskich kierowców TIR, którzy musieli zjeżdżać do Polski), 5. Ambitny budżet UE z własną decyzyjnością, 6. Partnerstwo z Zachodem (UE, NATO) i zwiększenie współpracy i znaczenia w ramach Grupy Wyszechradzkiej w tej części Europy.

Poniżej prezentujemy wybrane słowa z wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego:

„różnorodne programy wsparcia i ochrony dla rodziny będą osią polityki mojego rządu, nie tylko w imię tradycji i tożsamości, ale także w imię przyszłości, wolności i normalności”

„gdy ktoś będzie próbował rozgrywać wolność przeciwko tradycji staniemy na straży pojednania tych dwóch wartości. Nie ma naszej zgody na eksperymenty społeczne i rewolucje ideologiczne. stawką jest przyszłość naszych dzieci i przyszłość ta powinna spoczywać w rękach rodziców, bo to jest normalność. dzieci są nietykalne. kto podnosi na nie rękę, tę ideologiczną rękę, ten podnosi rękę na całą wspólnotę”

„Żyjemy w epoce przełomu i szybkiego tempa życia, jesteśmy w środku IV rewolucji przemysłowej, w którą albo się włączymy albo pozostaniemy z boku”

„Potrzebujemy współpracy wszystkich sił politycznych, aby dokonać tego skoku do przodu”

„Należy zadać sobie pytanie: Czy w ciągu tych ostatnich 25 lat (1990-2015, tj. do objęcia rządów przez Zjednoczoną Prawicę – red.) polskie społeczeństwo było podmiotem czy raczej przedmiotem polityki ? (…) Wskaźnik Ginniego [wskaźnik ubóstwa i rozwarstwienia społecznego] w ciągu ostatnich 4 lat bardzo się poprawił. 2 miliony Polaków zostało wyrwanych z biedy. Na tym polega Solidarność.”

„Wszyscy mamy obowiązki polskie”

„Żyjemy w globalnej sieci innowacyjnych powiązań. Ale nie ma wolnego rynku bez uczciwych zasad. Wielkie korporacje osiągają dochody często większe niż niejedno państwo. Muszą płacić podatki, tam gdzie osiągają biznes, również w Polsce”

„Polska emigracja po 89r. była wielką daniną biednej Polski dla bogatego Zachodu. Czy na tym polega solidarność ? Opracowujemy wielką strategię powrotów do kraju dla naszych rodaków”

„Idziemy z duchem czasu, ale z duchem Polski, Polski równości i wolności, a nie Polski skrajności. (…) Chcemy być bogatą wspólnotą”.

„Stawiamy na wolność słowa, ale to oznacza również brak poprawności politycznej”

„Państwo ma wchodzić w te dziedziny życia, gdzie rynek sobie nie radzi”

„Uruchamiamy pakiet deregulacyjny dla polskich przedsiębiorców. Zapraszamy wszystkie środowiska i think-tanki. Rozpoczynamy dialog z obywatelami. Razem wzmacniajmy Polskę”.

„Urzędy są stworzone dla ludzi, a nie ludzie dla urzędów”.

 

LINK DO DEBATY PO EXPOSE PREMIERA [WIDEO] – ponad 11h

Czasy wystąpień przedstawicieli formacji:

  • Jarosław Kaczyński (Zjednoczona Prawica) – od ok. 8 min.
  • Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska) – od ok. 32 min.
  • Adrian Zandberg (Lewica) – od ok. 44 min.

Poseł Zandberg skrytykował premiera za expose, podkreślając, że premier już rządzi od 3 lat. Wytknął m.in. nie opodatkowanie wielkich korporacji (+). Mówił, że Polska ma być państwem wolnym od przemocy, nawoływał jednak do przemocy wobec nienarodzonych „Zliberalizujemy ustawę aborcyjną” (-). Oczywiście musiał odwołać się do histerii klimatyzmu – „Za 10-20 lat wszyscy, i moje dzieci, i Pana dzieci, Panie premierze, będziemy uciekać na północ wskutek ocieplenia klimatu” wzywając rząd do większego wsparcia OZE i dalszego zamykania kopalń.

  • Władysław Kosiniak – Kamysz (PSL) – od ok. 1h 11min.
  • Robert Winnicki (Konfederacja) – od ok. 1h 29min.

Poseł Winnicki skrytykował Zjednoczoną Prawicę za kunktatorstwo w polityce – „za retoryką powinna przyjść również praktyka polityczna”. Zdaniem posła naszym zadaniem, polskim zadaniem jest rozwój, ale bez powtarzania błędów Zachodu, co doprowadziło tam do upadku kultury, a nawet załamania demograficznego. Poseł porównał prowadzoną politykę do polityki ciepłej wody w kranie, i że rząd PiS wchodzi w buty rządu Tuska, nie zmieniając kierunku narzuconego przez Zachód –

„rząd PiS jest kolejnym rządem kapitulacji wobec rewolucji obyczajowej, wobec gender studies. Wicepremier Gowin chce się kłaść Rejtanem za ideologię gender. TVP pod wodzą PiS w tym uczestniczy (filmy, seriale, etc.). „

Oskarżył premiera o całkowitą uległość globalnym korporacjom, które cenzurują debatę polityczną w Polsce i w innych krajach. Zarzucił również jednobiegunową politykę międzynarodową pod dyktando Waszyngtonu.

Odpowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego – od ok. 7h 50 min w powyższym wideo.

Ze strony redakcji Polityki Polskiej zauważamy, że podczas wystąpień najważniejszych osób w Sejmie nie poruszano m.in. takich ważkich tematów społecznych jak:

  • zyski korporacji medycznych i bezpieczeństwo produktów szczepionkowych;
  • zyski korporacji telekomunikacyjnych i rozwój sieci 5G, w tym wzrost natężenia promieniowania elektromagnetycznego, szkodliwego dla zdrowia;
  • zyski korporacji medycznych ze względu na wzrost zachorowań na raka – możliwe przyczyny to złe praktyki żywieniowe, niezdrowa żywność dopuszczona do obrotu handlowego (przez 30 lat „pogarszano” definicje produktów żywnościowych), obecność glifosatu (roundup) w pestycydach, nadmierne promieniowanie elektromagnetyczne. Z tego obszaru poruszono jedynie wzmocnienie profilaktyki sportowej;
  • zyski korporacji sektora finansowego, czyli konstrukcja gospodarcza świata Zachodu, w tym UE o prywatny sektor bankowy (Banking School vs. Currency School), czyli wzrost PKB w oparciu o oprocentowany dług;
  • nie kwestionowano polityki pełnego zatrudnienia w dobie ogromnej robotyzacji pracy, co przyczynia się do redukcji zatrudnienia w sektorze produkcyjnym i często sztucznym tworzeniu ilości urzędników i nowych sektorów pracy, zamiast ukierunkowania ludzi w stronę ich talentów, dobrej i wysokiej kultury.

Za: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, yt/polskieradio24

Fot. Poseł Siarkowska z dzieciątkiem podczas expose


MOŻE CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE:

Goldman Sachs twierdzi, że wyleczenie chorób jest finansowo nieopłacalne

Dr Mercola: “Google stał się dealerem lekarstw. Musisz tylko powiedzieć NIE, jeśli będzie chciał Tobie lub Twojej rodzinie pomóc zdrowotnie. Zdrowie holistyczne stało się zagrożeniem dla zysków koncernów

Środowe lekcje o pieniądzu: Ku wolności monetarnej – obecny problem i inicjatywy w Europie

Środowe lekcje o pieniądzu: Czasy po roku 1971 – era totalnego pieniądza dłużnego

PKB – wskaźnik fałszujący rzeczywistość

Pieniądze tworzone z powietrza niszczą realną wartość ! Rząd daje rolnikom pieniądze za likwidacje gospodarstw

Środowe lekcje o pieniądzu: Pieniądze wolne od długu, tworzone przez społeczeństwo

Chrześcijańskie uzasadnienie cnoty czystości

[bsa_pro_ad_space id=4]