Wybory parlamentarne 2019 odbędą się 13 października. Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w tej sprawie

0
622
Prezydent wybrał wariant najkrótszej kampanii wyborczej, o czym powiedział oraz najkrótszego możliwego organizowania się Polaków przed wyborami, o czym nie wspomniał. Będziemy dokonywać wyborów 460 posłów według obecnej ordynacji wyborczej premiującej duże ugrupowania, a nie osoby i 100 senatorów.

Wybory parlamentarne 2019 – daty

Wybory do Sejmu i Senatu muszą się odbyć w ciągu 30 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu. Obecna kadencja kończy się 12 listopada 2019 roku, a więc teoretycznie wybory parlamentarne trzeba zorganizować między 12 października a 12 listopada. W praktyce ten okres jest krótszy, bo głosowanie w Polsce odbywa się tylko w niedziele, a pierwsza możliwa niedziela to 13 października, a ostatnia 10 listopada.

Prezydent Andrzej Duda miał więc do wyboru 5 niedziel – trzy w październiku (13, 20 i 27) oraz dwie w listopadzie (3 i 10). Już wcześniej zapowiedział, że chce rozpisać wybory w pierwszym możliwym terminie, a więc 13 października. Postanowienie wyznaczające termin wyborów na 13 października potwierdziło wcześniejsze deklaracje.

Załącznikiem do prezydenckiego postanowienia jest kalendarz wyborczy. Oto najważniejsze daty z tego kalendarza:

  • Termin zawiadomienia PKW o utworzeniu komitetu – 24 sierpnia;
  • Rejestracja kandydatów na senatorów i listy kandydatów na posłów – 3 września;
  • Powołanie obwodowych komisji wyborczych, które będą odpowiedzialne za przeprowadzenie głosowania i policzenie głosów – 22 września ;
  • Osoby niepełnosprawne zgłaszają zamiar głosowania korespondencyjnego. Tego dnia rozpoczną się też bezpłatne audycje wyborcze komitetów w TVP i Polskim Radiu – 28 września;
  • Dopisanie się do spisu wyborców – 8 października.

Głosowanie odbędzie się 13 października.

Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00.

Fot. Prezydent Andrzej Duda podpisujący, wprost.pl


MOŻE CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE:

Przegrupowania na polskiej scenie politycznej: PiS bez zmian, Koalicja Europejska rozbita na lewicę (SLD), nowe centrum (PSL) i PO. Polacy się organizują.

Dwupartyjny model dominacji na społeczeństwami

“Jedynki” PiS wytypowane przez kierownictwo partii rządzącej. Przyszli posłowie A.D. 2019

Jedność Narodu to nowy ruch polityczny w Polsce. O kulisach jego powstania opowiada jego lider Romuald Starosielec