Dania: Po wstrzymaniu szczepień produktami Astrazeneca teraz władze wstrzymują szczepienia Johnson&Johnson. „Korzyści nie są większe niż zagrożenia”

0
1733
[bsa_pro_ad_space id=5]

Megan Redshaw, CHD

© 03.05.2021 Children’s Health Defense, Inc. This work is reproduced and distributed with the permission of Children’s Health Defense, Inc. Want to learn more from Children’s Health Defense? Sign up for free news and updates from Robert F. Kennedy, Jr. and the Children’s Health Defense. Your donation will help to support us in our efforts.

Tytuł oryginalny: „Denmark Ditches J&J COVID Vaccine, Says Benefits ‘Do Not Outweigh Risk’ of Blood Clots”.


Tłumaczenie na jęz. polski:

Duński Urząd ds.Zdrowia powiedział dzisiaj, że nie będzie więcej korzystać z produktu firmy Johnson & Johnson, powołując się na możliwy związek produktu z zakrzepami krwi. Posunięcie to jest następstwem decyzji z zeszłego miesiąca o porzuceniu szczepionki AstraZeneca z powodu podobnych obaw.

Dania w poniedziałek stała się pierwszym krajem, który wykluczył szczepionkę firmy Johnson & Johnson (J&J) COVID z programu szczepień ze względu na potencjalny związek z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Duński Urząd Zdrowia stwierdził w oświadczeniu:

[bsa_pro_ad_space id=8]

„korzyści płynące ze stosowania szczepionki na COVID-19 firmy Johnson&Johnson nie przeważają nad ryzykiem wywołania możliwych działań niepożądanych u osób, które ją otrzymały”- podał Reuters.

Duńscy urzędnicy ds. Zdrowia odnotowali wniosek Europejskiej Agencji Leków (EMA), że „istnieje możliwy związek między rzadkimi, ale ciężkimi przypadkami zakrzepów krwi a szczepionką COVID-19 od J&J”, odnosząc się do dochodzenia w zeszłym miesiącu w sprawie ośmiu amerykańskich raportów dotyczących rzadkiej zakrzepicy krwi – z których jeden był śmiertelny – które wystąpiły po niedawnym szczepieniu.

Jednak w przeciwieństwie do Duńskiego Urzędu ds. Zdrowia, EMA stwierdziła, że korzyści wynikające ze stosowania szczepionki J&J przewyższają ryzyka. EMA jedynie zaleciła dodanie ostrzeżenia na etykiecie szczepionki J&J, a firma stwierdziła, że ​​zastosuje się do tego środka.

„Biorąc pod uwagę obecną sytuację w Danii, to, co obecnie tracimy, starając się zapobiegać ciężkiej chorobie wywołanej przez COVID-19, nie może przeważyć nad ryzykiem wywołania możliwych skutków ubocznych w postaci poważnych zakrzepów krwi u osób, które zaszczepiliśmy”

– oświadczyły władze ds. zdrowia.

Dania zaprzestała stosowania szczepionki AstraZeneca w zeszłym miesiącu po tym, jak europejskie organy regulacyjne odkryły możliwy związek między szczepionką AstraZeneca na COVID a „bardzo rzadkimi” zakrzepami krwi.

Zarówno szczepionki J&J, jak i AstraZeneca wykorzystują zmodyfikowaną technologię wektorów adenowirusowych w przeciwieństwie do technologii mRNA stosowanej w szczepionkach Moderna i Pfizer przeciwko COVID.

EMA odnotowała w swoich ustaleniach dotyczących szczepionki J&J, że jednym z prawdopodobnych wyjaśnień związków zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi może być odpowiedź immunologiczna prowadząca do stanu podobnego do trombocytopenii wywołanej heparyną [ang. heparin-induced thrombocytopenia].

Naukowcy z Norwegii i Niemiec, którzy badali zakrzepy krwi po szczepieniu preparatem AstraZeneca, sugerowali, że u niektórych osób może wystąpić nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna, powodująca tworzenie przeciwciał atakujących ich własne płytki krwi po szczepieniu.

Nie jest jeszcze jasne, czy może istnieć podobny mechanizm w przypadku szczepionki Johnson&Johnson, ale szczepionki Johnson&Johnson i AstraZeneca, a także rosyjska i chińska szczepionka na COVID są wytwarzane przy użyciu tej samej technologii.

13 kwietnia Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wezwały do ​​natychmiastowego zaprzestania stosowania szczepionki J&J na COVID, sprzedawanej pod filią firmy Janssen, w trakcie badania co najmniej sześciu przypadków potencjalnie niebezpiecznych zakrzepów krwi u osób, które otrzymały szczepionkę. Wszystkie sześć wystąpiło u kobiet w wieku od 18 do 48 lat, a objawy wystąpiły od sześciu do 13 dni po szczepieniu. Zgłoszono jeden zgon.

Jak donosił The Defender, jednym z sześciu przypadków była nastolatka z Nevady, która przeszła trzy operacje mózgu w celu naprawy zakrzepów krwi, które rozwinęły się około tygodnia po szczepieniu.

POR. Nevada, USA: 18-latka poddana 3-krotnej operacji mózgu. Przyczyną zakrzepy poszczepieniu na Covida

W dniu 14 kwietnia Komitet Doradczy ds. Praktyk Szczepień (ACIP) CDC odroczył głosowanie w sprawie cofnięcia zaprzestania stosowania w sprawie szczepionki Johnson&Johnson, skutecznie wydłużając przerwę związaną z dalszą analizą danych dotyczących zakrzepów krwi u osób, które otrzymały szczepionkę.

Tego samego dnia Johnson&Johnson ujawnił dwa kolejne przypadki zakrzepów krwi – jeden u 25-letniego mężczyzny, który doznał krwotoku mózgowego podczas badania klinicznego, a drugi przypadek zakrzepicy żył głębokich u 59-letniej kobiety.

23 kwietnia ACIP zagłosowało 10-4 za zniesieniem przerwy i kontynuowaniem stosowania zastrzyku Johnson&Johnson bez ograniczeń lub dodatkowego ostrzeżenia o ryzyku zaburzeń krzepnięcia krwi po przeanalizowaniu 15 przypadków rzadkich zakrzepów krwi, w tym trzech zgonów, co pokazała prezentacja slajdów udostępniona podczas spotkania.

ACIP stwierdził, że związek między zakrzepami krwi a szczepionką Johnson&Johnson przeciwko COVID jest „prawdopodobny”, ale dodał, że korzyści ze szczepionki przewyższają ryzyko i zalecił szczepionkę osobom w wieku 18 lat i starszym w USA na podstawie zezwolenia FDA na użycie w nagłych wypadkach (EUA).

POR. Co oznacza zezwolenie EUA na stosowanie “szczepionek” w nagłych wypadkach? Czy programy szczepień chronią przed infekcją ?

Organizacja Children’s Health Defense przeszukała dane VAERS pod kątem szeregu zdarzeń niepożądanych związanych z powstawaniem zaburzeń krzepnięcia i innych powiązanych stanów. VAERS dostarczyło łącznie 1845 doniesień dla wszystkich trzech szczepionek od 14 grudnia 2020 r. do 23 kwietnia 2021 roku.

Spośród 1845 zgłoszonych przypadków 655 zgłoszeń przypisano firmie Pfizer, 577 zgłoszeniom Moderna i 608 zgłoszeniom Johnson&Johnson. Na spotkaniu 16 kwietnia urzędnicy służby zdrowia USA potwierdzili tylko 15 przypadków zakrzepów krwi związanych ze szczepionką Johnson&Johnson.

Chociaż szczepionki J&J i AstraZeneca były pod lupą pod kątem ich potencjału wywoływania zakrzepów krwi, naukowcy ostrzegali już w grudniu 2020 r., że szczepionki mRNA, takie jak Pfizer i Moderna, stanowią podobne ryzyko.

ZA: CHD


POWIĄZANE:

Raport francuskiego CTIAP ws. szczepionek Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Janssen (J&J): “Trzeba wszystkie wycofać”

Wiodący eksperci domagają się zaprzestania badań szczepionek na Covid-19 i piszą petycję do EMA (Europejskiej Agencji Leków). Można poprzeć.

 

[bsa_pro_ad_space id=4]