APEL ludzi kultury do Polaków w tym trudnym czasie

0
1231
[bsa_pro_ad_space id=5]

A P E L

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

  • sympatycy i członkowie Klubu Literackiego „Nasza Twórczość”,

  • Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Warszawie,

  • członkowie związków i klubów literackich w Polsce,

przyszło nam obecnie dożyć trudnych czasów, kiedy ograniczono nam swobodę w działaniu i wolność spotykania się na wieczorach literackich i koncertach poetycko – muzycznych. Obecna rzeczywistość jak zapewne wszyscy odczuwają pozbawiła nas bezpośrednich kontaktów towarzyskich i literackich. Kto może ten tworzy w zaciszu własnego domu, ale z promocją twórczości jest coraz gorzej, ograniczenia niczym nie uzasadnione poza ogólnym strachem i propagandą medialną mało wiarygodną. Kluby zamknięte, biblioteki i czytelnie także – to tragiczny obraz rzeczywistości.

[bsa_pro_ad_space id=8]

   W tak trudnym czasie – zwracam się do Was z APELEM – aby trwać śmiało przy swojej twórczości, robić co się da dla ratowania literatury i kultury ogólnie rzecz biorąc. Dlatego apeluję do Was, bądźmy ponad podziałami, przede wszystkim czytajmy, czytajmy dużo rodzimej literatury, która jest najlepsza w Europie, przebogata w tradycje narodowe i patriotyczne, folklor, ducha słowiańskiego, kulturę i tradycje wielopokoleniowe wywodzące się od naszych Przodków. Czytajmy polską literaturę i naszych pisarzy, poetów, bo są wielcy.

To nasza Ojczyzna wydala tak wspaniałych wieszczy, jak dla przykładu: Stanisław Staszic, Julian Ursyn Niemcewicz, Jan Kochanowski, Ignacy Krasicki, Zygmunt Krasiński, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Władysław Stanisław Reymont, Bolesław Prus, Józef Ignacy Kraszewski, Maria Konopnicka, Stefan Żeromski, Aleksander Fredro, Cyprian K. Norwid, Henryk Sienkiewicz, Adam Asnyk, Bolesław Leśmian, Zofia Nałkowska, Kazimiera Iłłakowiczówna, Maria Dąbrowska, Fleszarowa – Muskat, Jarosław Iwaszkiewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński, Władysław Syrokomla (Ludwik Lenartowicz), Pola Gojawiczyńska, Eliza Orzeszkowa, Zbigniew Herbert, Kazimierz Wierzyński, Janina Porazińska, Zofia Kossak i wielu, wielu innych wspaniałych pisarzy.

Bądźmy dumni, jak ja jestem dumny, że to Polska wydała tak wspaniałych ludzi, że przyszło nam żyć w kraju takich poprzedników, że przejęliśmy spuściznę po nich, więc ją szanujmy i kontynuujmy. Nie możemy godzić się na kaleczenie języka polskiego, ośmieszanie kultury naszych pradziadów, zanikanie tradycji, odsuwanie rodzimej literatury, wulgaryzmy.

   Apeluję do Was, rodzin i przyjaciół – czytajcie literaturę rodzimą, czytajcie te wspaniałe dzieła, z których czerpiemy i nasze pokolenia czerpać powinny wiedzę, miłość do Ojczyzny, historię, miłość bliźniego, tradycje rodowe i pokoleniowe. To przepiękna i wspaniała i wartościowa literatura. Porzućcie internet, telewizję, teraz mamy dużo czasu na refleksję, zadumę, naukę, życie rodzinne, więc – czytajcie książki!. To nasza wiedza, historia, dusza słowiańska i Skarbnica Narodowa, o którą musimy zabiegać.

Jan Rychner / prezes Klubu /

Warszawa, dnia 28 lutego 2021r

 

fot. ilustracyjna: Polskie Radio

[bsa_pro_ad_space id=4]