Jak „pandemia” koronawirusa wpłynęła na majątki najbogatszych ludzi świata

0
1567
[bsa_pro_ad_space id=5]

Majątek Billa Gatesa wrócił do stanu z początku roku. Bezos znacznie wzbogacił się na pandemii

Adam Turek

[bsa_pro_ad_space id=8]

Majątek Billa Gatesa wrócił do stanu sprzed wybuchu epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Założyciel Microsoftu traci jednak znacznie do Jeffa Bezosa.

Pandemia koronawirusa wpłynęła na majątki najbogatszych ludzi świata

 • W przypadku Billa Gatesa majątek najpierw stopniał, ale obecnie przewyższył już delikatnie stan sprzed wybuchu epidemii w USA
 • Majątek Jeffa Bezosa może niedługo przebić barierę 200 mld dol.

Na początku lutego majątek Billa Gatesa wynosił ok. 114 mld dol. Koronawirus wywołał na rynkach prawdziwą panikę, a wraz ze spadkami na giełdach stopniały majątki najbogatszych. W połowie marca majątek Gatesa stopniał do poziomu ok. 98 mld dol.

Miliarder może już odetchnąć z ulgą. Stan jego finansów wrócił do poprzedniego poziomu, a nawet lekko go przebił. Z rankingu miliarderów Bloomberga wynika, że majątek Billa Gatesa to obecnie 116 mld dol.


UWAGA: W 2009 r. WHO zmieniła definicję pandemii z „wielkiej liczby zgonów” na „wielką liczbę zarażeń”


Jeff Bezos na topie

Przez pandemię wzrosła jednak znacząco przewaga Jeffa Bezosa nad założycielem Microsoftu. Jeszcze na początku lutego majątek Bezosa wynosił ok. 124 mld dol. Na początku epidemii w Stanach Zjednoczonych spadał jednak kurs akcji Amazona. W połowie marca Bezos miał ok. 105 mld dol. Kurs akcji Amazona szybko zaczął jednak rosnąć. Ludzie w trakcie lockdownu zaczęli zamawiać więcej za pośrednictwem internetowej platformy.

Obecnie majątek Jeffa Bezosa wynosi 189 mld dol. Od początku roku urósł zatem o 74,5 mld dol. Zmiana to zasługa właśnie akcji Amazona – za jeden walor zapłacić trzeba obecnie aż 3200 dol. W takim tempie majątek założyciela internetowej platformy sprzedażowej powinien przekroczyć 200 mld dol. w 2020 roku.

Warren Buffet traci

Od początku roku ponad 20 mld dol. stracił z kolei majątek Warrena Buffetta. Po wybuchu pandemii koronawirusa Buffett nie tylko nie kupował nowych aktywów, ale wyprzedawał już posiadane – m.in. akcje wszystkich linii lotniczych oraz niektórych banków. Wielu inwestorów dziwiło się trzymaniu gotówki przez Buffetta, szczególnie w czasie mocnej przeceny na amerykańskich rynkach.

Buffett wyjaśnił krótko działanie swojego funduszu: Berkshire nie widziało w ciągu ostatnich kilku lat nic naprawdę atrakcyjnego.

Niedawno za 4 mld dolarów Buffett kupił jednak aktywa odpowiedzialne za przesył i magazynowanie gazu firmy Dominion Energy.

Tak prezentuje się pierwsza dziesiątka najbogatszych ludzi świata wg rankingu miliarderów Bloomberga:

 1. Jeff Bezos 189 mld dol. (+74,5 mld dol. od początku roku);
 2. Bill Gates 116 mld dol. (+2,41 mld dol. od początku roku);
 3. Mark Zuckerberg 93 mld dol. (+14,6 mld dol. od początku roku);
 4. Bernard Arnault 92,6 mld dol. (-12,6 mld dol. od początku roku);
 5. Steve Ballmer 76,8 mld dol. (+18,6 mld dol. od początku roku);
 6. Larry Page 72,7 mld dol. (+8,11 mld dol. od początku roku);
 7. Elon R Musk 70,5 mld dol. (+43 mld dol. od początku roku);
 8. Sergey Brin 70,4 mld dol. (+7,73 mld dol. od początku roku);
 9. Mukesh Ambani 70,2 mld dol. (+11,6 mld dol. od początku roku);
 10. Warren Buffett 69,2 mld dol. (-20,1 mld dol. od początku roku;

Bill Gates i teorie spiskowe

O Billu Gatesie, drugim najbogatszym człowieku świata, zrobiło się niedawno głośno. Wszystko przez grubymi nićmi szyte teorie spiskowe, łączące go z pandemią koronawirusa. Wokół miliardera narosło już kilka takich teorii. Michał Wąsowski z redakcji Business Insider Polska tłumaczył niedawno, jak zostały one zbudowane na fałszywych informacjach, manipulacjach i łączeniu wątków, które nie mają ze sobą nic wspólnego.


Komentarz PP do ostatniego akapitu: historia świata pokazuje, że istnieją jak najbardziej rzeczywistości spiskowe (choćby Ribentropp-Mołotow z IIWŚ, czy wcześniej misja Adama Weishaupta przed przewrotem „rewolucji francuskiej”). Syn szefa Planned Parenthood, Bill Gates, wielokrotnie wypowiadał się o depopulacji planety, a dziś sponsoruje „covidowy biznes szczepionkarski”. Tylko mediota (zob. słownik) mógłby ufać takiemu człowiekowi w obecnych czasach.

za: businessinsider.com.pl


MOŻE CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE:

Raport: tylko w 2018 roku międzynarodowe korporacje wytransferowały z Polski 17 mld zł

Pośrednio najbogatsze (finansowo) firmy świata [Blackrock, Vanguard, State Street] ?

Ludzka polityka monetarna

Dwupartyjny model dominacji nad społeczeństwami

[bsa_pro_ad_space id=4]