Instytut Pamięci Narodowej udostępnił internetową Bazę Ofiar rzezi wołyńskiej. Znajduje się w niej ponad 17 tys. wpisów dotyczących ofiar, miejsc i okoliczności zbrodni. Głównym celem projektu jest upamiętnienie ofiar zbrodni ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945 przez ukraińskich nacjonalistów. Strona jest prowadzona w językach polskim, ukraińskim i angielskim.
Chodzi o osoby, które w zdecydowanej większości nie mają godnego pochówku – Instytut chce ustalić personalia tych osób, a po części też zweryfikować liczbę osób zamordowanych.
Baza jest dostępna na prowadzonym przez IPN portalu zbrodniawolynska.pl. Prezes Instytutu, Jarosław Szarek mówił podczas jej prezentacji, że jest to próba przywrócenia pamięci o osobach, które zostały zamordowane przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Szef IPN przypomniał, że na razie znamy tylko około 5 proc. miejsc, w których doszło do zbrodni.
Obecnie Instytut nie może poszukiwać zamordowanych Polaków, którzy spoczywają w nieznanych miejscach w bezimiennych mogiłach, „ale jesteśmy zobowiązani pamięć ofiarom i stąd ta inicjatywa” – podkreślał Jarosław Szarek.
Obecnie w bazie są wpisy dotyczące wyłącznie dawnego województwa wołyńskiego, ale – jak wyjaśniał dyrektor lubelskiego oddziału IPN Marcin Krzysztofik – będzie ona rozbudowywana. Integralną częścią projektu jest interaktywna mapa zbrodni, na której oznaczono miejsca śmierci powiązane z danymi ofiar i faktami opisanymi w bazie.
Ważne jest też to, że w bazie znajdują się informacje na temat Ukraińców pomagających Polakom i za to zamordowanym, oraz o osobach innych narodowości, którzy zamieszkiwali tamte terytoria.
Jarosław Szarek podkreślał, że ta baza nie jest symbolicznym aktem oskarżenia.
– Nie tworzymy tej bazy przeciwko komukolwiek, jesteśmy za dobrymi relacjami z Ukrainą, ale nie możemy zapomnieć i pominąć tych trudnych, bolesnym momentów naszej historii. Drogą do pojednania jest zawsze prawda – mówił prezes IPN.
Jak dodał, baza ma przede wszystkim służyć osobom, których rodziny doświadczyły tamtej tragedii.
Została ona uruchomiona na kilka dni przed przypadającym w sobotę, 11 lipca, Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej.
11 i 12 lipca minęło 77 lat od kulminacji zbrodni wołyńsko-galicyjskiej, w wyniku której w latach 40. ubiegłego wieku członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zamordowali na Wołyniu i we wschodniej Galicji, według szacunków IPN, około 100 tysięcy Polaków – mężczyzn, kobiet i dzieci.
za: tvp.info