Dania zawiesiła bezterminowo przepisy umowy z Schengen i przywróciła kontrole na granicy ze Szwecją

0
458
Rząd duński wprowadził od wczoraj stałe kontrole na granicy ze Szwecją z powodu rosnącej fali przemocy ze strony gangów nękającej sąsiada.

Minister sprawiedliwości Nick Hekkerup zapowiedział w czwartek, że zagrożenie oznacza, że Dania musi wprowadzić surowsze kontrole graniczne ze swoim północnym sąsiadem, informuje szwedzki nadawca SVT.

Przestępczość zorganizowana ze Szwecji ma kluczowe znaczenie. Zauważyliśmy niepokojący wzrost liczby eksplozji i nasilenia przemocy w Szwecji – powiedział Hekkerup. – Monitorowaliśmy to i postanowiliśmy wzmocnić ochronę granic.

Według komunikatu prasowego duńskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, od lutego tego miesiąca mieszkańcy obszaru metropolitalnego byli świadkami 13 wybuchów, z których dwa dotyczyły budynków użyteczności publicznej.

– Policja uważa, że ​​eksplozja w urzędzie podatkowym została dokonana 6 sierpnia przez przestępców, którzy podróżowali przez granicę ze Szwecji do Danii. A pod koniec czerwca tego roku byliśmy świadkami brutalnego podwójnego morderstwa na ulicy w Herlev a które według policji było starciem rywalizujących ze sobą gangów ze Szwecji. Jednocześnie zagrożenie terroryzmem dla Danii pozostaje poważne – czytamy w komunikacie.

W ciągu ostatnich kilku tygodni zarówno Austria, jak i Niemcy przedłużyły okres kontrolowania granic wewnętrznych UE, pierwsze z Węgrami i Słowenią, a drugie z Austrią, również o kolejne sześć miesięcy.

za: svt.se
schengenvisainfo.com