POL-UKR – Wiktor Poliszczuk: „Nie ma zbrodniczych narodów, są tylko zbrodnicze ideologie i organizacje”

0
1303
[bsa_pro_ad_space id=5]

11 lipca br. będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Przypominamy tekst sprzed 5 lat w związku ze zbliżającą się 80-tą rocznicą ludobójstwa wołyńskiego (1943-2023). Nie można nam zapomnieć o bestialskiej zbrodni na ponad 200 tys. Polaków na Wschodzie. Pamiętajmy, że zginęło również wielu Ukraińców, którzy chcieli ratować swoich wieloletnich sąsiadów, o czym wspomina m.in. publikacja IPN.


Władze ukraińskie jak i czynniki międzynarodowe bagatelizują zarówno rozmiary zbrodni dokonanych na obywatelach II RP (jest mowa o od 100 tys. do 200 tys. Polakach, Żydach, Czechach, Ormianach, Romach, a także sprawiedliwych Ukraińców) jak i satanistyczne bestialstwo metod, których użyto wobec bezbronnej ludności zamieszkującej województwa wołyńskie, tarnopolskie, stanisławowskie, lwowskie, rzeszowskie, lubelskie. Przykłady i zdjęcia [drastyczne] można odnaleźć choćby na stronie Stowarzyszenia Kresowian.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Co dużo gorsze, ideologia banderyzmu nie została – w przeciwieństwie do niemieckiego nazizmu czy sowieckiego bolszewizmu – potępiona raz na zawsze. Jest nauczana w szkołach, przywódcom UPA stawiane są pomniki w miastach na Zachodniej Ukrainie. Roztropną troską polskich polityków powinno być uzyskanie potępienia tej ideologii na forum ONZ.

Jeśli ktoś chce zgłębić temat źródeł integralnego ukraińskiego nacjonalizmu to powinien zapoznać się z 672 stronicową książką Wiktora Poliszczuka pt. „Dowody zbrodni OUN i UPA. Integralny nacjonalizm ukraiński jako odmiana faszyzmu” dostępną pod tym linkiem.

Wiktor Poliszczuk urodził się w Dubnie na Wołyniu, był prawosławnym Ukraińcem. Został podczas II wojny światowej deportowany przez władze sowieckie na Syberię. W Polsce mieszkał od 1946 do 1981 roku, gdzie ukończył liceum pedagogiczne oraz Wydział Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie obronił pracę doktorską pt. „Ideologia nacjonalizmu ukraińskiego według Dmytra Doncowa”. Autor wielu prac, wśród nich „Gorzka prawda: zbrodniczość OUN-UPA”, która ukazała się w języku polskim i ukraińskim.

Poniżej prezentujemy również artykuły, które były publikowane na łamach miesięcznika Polityka Polska, które na kilkunastu stronach przybliżą temat czytelnikowi:

Zbrodnie ludobójstwa OUN-UPA na Kresach południowo-wschodnich II RP a ideologia melnykowsko-banderowskiego nazizmu

Błogosławiony Grzegorz Chomyszyn, greckokatolicki biskup stanisławowski, a problem pojednania polsko-ukraińskiego

Niemcy a początki sprawy ukraińskiej

[bsa_pro_ad_space id=4]