Jak zniszczyć Rosję. Raport Rand Corporation 2019: „Nadmierna ekspansja i brak równowagi w Rosji”

0
246
[bsa_pro_ad_space id=5]

Mający ogromne znaczenie dla toczącej się wojny na Ukrainie, poniżej znajduje się artykuł przeglądowy Manlio Dinucciego, opublikowany po raz pierwszy przez Global Research 25 maja 2019 r., który zawiera podsumowanie raportu Rand zatytułowanego: Overextending and Unbalancing Russia .

***

[bsa_pro_ad_space id=8]

======

Tłumaczenie jest automatyczne na stronie Global Research – przepraszamy za ewentualne błędy – redakcja Polityki Polskiej

======

Zmuś przeciwnika do lekkomyślnej ekspansji, aby wytrącić go z równowagi, a następnie zniszcz. To nie jest opis chwytu judo, ale plan przeciwko Rosji opracowany przez Rand Corporation, najbardziej wpływowy think tank w USA. Z zespołem tysięcy ekspertów Rand przedstawia się jako najbardziej wiarygodne źródło informacji wywiadowczych i analiz politycznych dla przywódców Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Rand Corp szczyci się tym, że przyczynił się do opracowania długoterminowej strategii, która umożliwiła Stanom Zjednoczonym wygranie zimnej wojny, zmuszając Związek Radziecki do zużywania własnych zasobów ekonomicznych w strategicznej konfrontacji.

To właśnie ten model był inspiracją dla nowego planu Overextending and Unbalancing Russia, opublikowanego przez Rand [1].

Jak zniszczyć Rosję. Raport Rand Corporation 2019: „Nadmierna ekspansja i brak równowagi w Rosji” obraz 2023 05 03 122800969

Według ich analityków Rosja pozostaje potężnym przeciwnikiem dla Stanów Zjednoczonych w niektórych podstawowych sektorach. Aby poradzić sobie z tą opozycją, USA i ich sojusznicy będą musieli realizować wspólną długoterminową strategię, wykorzystującą słabości Rosji. Rand analizuje więc różne środki, za pomocą których można zachwiać równowagę Rosji, wskazując dla każdego z nich prawdopodobieństwo sukcesu, korzyści, koszty i ryzyko dla USA.

Analitycy Rand szacują, że największą słabością Rosji jest jej gospodarka, ze względu na dużą zależność od eksportu ropy i gazu. Dochody z tego eksportu można ograniczyć poprzez zaostrzenie sankcji i zwiększenie eksportu energii przez Stany Zjednoczone. Celem jest zobowiązanie Europy do zmniejszenia importu rosyjskiego gazu ziemnego i zastąpienia go skroplonym gazem ziemnym transportowanym drogą morską z innych krajów.

Innym sposobem długoterminowej destabilizacji rosyjskiej gospodarki jest zachęcanie do emigracji wykwalifikowanej kadry, zwłaszcza młodych Rosjan z wysokim wykształceniem.

W sferze ideologicznej i informacyjnej konieczne byłoby podsycanie wewnętrznej kontestacji i jednocześnie podważanie wizerunku Rosji na zewnątrz poprzez wykluczanie jej z forów międzynarodowych i bojkot organizowanych przez nią międzynarodowych imprez sportowych.

W sektorze geopolitycznym uzbrojenie Ukrainy umożliwiłoby Stanom Zjednoczonym wykorzystanie centralnego punktu zewnętrznej wrażliwości Rosji, ale należałoby to dokładnie obliczyć, aby utrzymać Rosję pod presją bez popadania w poważny konflikt, który wygrałaby.

W sektorze wojskowym USA mogłyby odnieść duże korzyści, przy niskich kosztach i ryzyku, zwiększając liczbę wojsk lądowych z krajów NATO, pełniących funkcję antyrosyjską.

USA mogą cieszyć się dużym prawdopodobieństwem sukcesu i dużymi korzyściami przy umiarkowanym ryzyku, zwłaszcza inwestując głównie w bombowce strategiczne i pociski szturmowe dalekiego zasięgu skierowane przeciwko Rosji.

Wyjście z traktatu INF i rozmieszczenie w Europie nowych rakiet nuklearnych średniego zasięgu wycelowanych w Rosję wiązałoby się z dużym prawdopodobieństwem sukcesu, ale wiązałoby się również z dużym ryzykiem.

Skalibrując każdą opcję tak, aby uzyskać pożądany efekt – konkludują analitycy Rand – Rosja ostatecznie zapłaciłaby najwyższą cenę w konfrontacji, ale USA musiałyby również zainwestować ogromne środki, które w związku z tym nie byłyby już dostępne na inne cele. Jest to również ostrzeżenie przed nadchodzącym znacznym wzrostem wydatków wojskowych USA/NATO, ze szkodą dla budżetów socjalnych.

Taką przyszłość planuje dla nas Rand Corporation, najbardziej wpływowy think tank Deep State – innymi słowy podziemne centrum realnej władzy opanowane przez oligarchie gospodarcze, finansowe i wojskowe – które determinuje strategiczne wybory nie tylko w USA, ale w całym zachodnim świecie.

„Opcje” określone w planie są w rzeczywistości niczym więcej niż wariantami tej samej strategii wojennej, za którą wszyscy płacimy cenę w postaci poświęceń i ryzyka.

*

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w Il Manifesto. Przetłumaczone przez Pete’a Kimberleya. Manlio Dinucci jest pracownikiem naukowym Centrum Badań nad Globalizacją.

Wyróżniony obraz pochodzi z Zero Hedge

[bsa_pro_ad_space id=4]