Narasta konflikt na linii Iran – Izrael po zabiciu czołowego irańskiego naukowca. Przegląd wydarzeń z ostatnich 30 dni

0
994
[bsa_pro_ad_space id=5]

Podajemy informacje z ostatniego miesiąca za portalem kresy.pl (najświeższe na górze).

Irański oficjel oskarża Mosad

Sekretarz Narodowej Rady Bezpieczeństwa Iranu uznał, że to izraelska służba specjalna odpowiada za niedawny zamach pod Teheranem. Sekretarz Narodowej Rady Bezpieczeństwa Ali Szamkhani skomentował w poniedziałek niedawny spektakularny zamach – „Zamach na Fakhrizadeha został wykonany przy pomocy bardzo złożonych metod i mechanizmu, z użyciem broni automatycznej”.

[bsa_pro_ad_space id=8]

W odpowiedzi na zabicie czołowego naukowca Iran chce przyspieszyć swój program jądrowy

Parlament Iranu przyspieszy prace nad ustawą przewidującą m.in. możliwość zwiększenia poziomu wzbogacania uranu – podała w niedzielę rosyjska agencja TASS powołując się na irańską agencję Tasnim. Decyzja irańskiego parlamentu o przyspieszeniu prac nad dokumentem zapadła w niedzielę na tle doniesień o zamachu na irańskiego fizyka jądrowego Mohsena Fakhrizadeha.

Izrael ogłosił najwyższy poziom alertu dla swoich ambasad. Powód – groźby Iranu

Izraelskie władze ogłosiły w sobotę najwyższy poziom alertu dla wszystkich swoich ambasad. Ma to związek z groźbami Iranu, że sprawcy zamachu na eksperta ds. jądrowych Mohsena Fakhrizadeha zostaną „surowo ukarani”. Irańskie władze obarczają odpowiedzialnością za ten atak Izrael. Izraelski kanał informacyjny N12 poinformował w sobotę o ogłoszeniu alertu dla ambasad.

Irański fizyk jądrowy zabity w zamachu. Władze Iranu sugerują odpowiedzialność Izraela

Mohsen Fakhrizadeh, irański naukowiec, którego Izrael podejrzewał o kierowanie wojskowym programem nuklearnym Iranu do jego rozwiązania na początku tego wieku, zginął w zamachu w irańskiej miejscowości Absard – podała w piątek agencja Associated Press powołując się na irańską państwową telewizję. Państwowa irańska telewizja podała, że ​​Fakhrizadeh został zaatakowany przez „uzbrojone elementy terrorystyczne”.

Netanjahu: nie ma powrotu do umowy nuklearnej z Iranem

Premier Izraela wezwał do kontynuowania „bezkompromisowej” polityki wobec Iranu. Według agencji Reutera jest to sygnał wysłany szykującemu się do przejęcia rządów w USA Joe Bidenowi. Podczas uroczystości upamiętniającej pierwszego premiera Izraela Davida Ben-Guriona Netanjahu powiedział, że nie powinno być powrotu do „poprzedniego” porozumienia nuklearnego z Iranem.

Twitter zablokował konto irańskiego ministra do spraw ropy

Administratorzy jednego z czołowych portali społecznościowych zawiesili konto członka irańskiego rządu Bidżana Namdara Zanganeha. Twitter twierdzi, że zablokował konto członka irańskiego rządu ponieważ ponieważ naruszył on regulamin tej platformy dotyczący tworzenia fałszywych kont, jak podała we wtorek agencja informacyjna Bloomberg. W wiadomości jaką rzecznik korporacji przesłał do agencji nie zawarto jednak żadnych bardziej konkretnych informacji […]

Irańczycy ostrzelali rebeliantów na terenie sąsiedniego kraju

W związku z zabiciem żołnierzy irańskiej straży granicznej Irańczycy odpowiedzieli ogniem artyleryjskim na pozycje domniemanych sprawców. Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) będący odrębną siłą zbrojną Iranu dokonał  w sobotę ostrzału artyleryjskiego „uzbrojonej grupy opozycyjnej” na terytorium „sąsiedniego państwa”, podał iracko-kurdyjski portal Rudaw.net powołując się na relacje w irańskich źródłach państwowych.

Iran wzywa do wycofania najemników z Górskiego Karabachu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu wezwało strony zaangażowane w Górskim Karabachu do usunięcia z tego regionu wszystkich bojowników z państw trzecich. W specjalnym oświadczeniu irańska dyplomacja pozytywnie oceniła zawarte w poniedziałek przez Armenię, Azerbejdżan i Rosję porozumienie rozejmowe wstrzymujące zbrojną eskalację w Górskim Karabachu. Jednocześnie Teheran wyraził nadzieję, że rozejm „prowadzi do końcowych środków ustanowienia stabilnego […]

Prezydent Iranu ma nadzieję, że Biden „naprawi błędy przeszłości”

Iran liczy na zmianę w polityce USA po zwycięstwie wyborczym Joe Bidena nad Donaldem Trumpem – zauważa agencja dpa. Jak podaje dpa, prezydent Iranu Hassan Rowhani podczas transmitowanego przez państwową irańską telewizję spotkania z członkami swojego gabinetu powiedział, że nastał „czas, by kolejna administracja Stanów Zjednoczonych nadrobiła błędy z przeszłości i powróciła na ścieżkę przestrzegania […]

[bsa_pro_ad_space id=4]