Odpowiedź prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej na wniosek profesora Rutkowskiego

0
746
[bsa_pro_ad_space id=5]

Marek Błażejak

Prezes Naczelnej Izby lekarskiej (NIL) profesor Andrzej Matyja przesłał odpowiedź na wniosek profesora Ryszarda Rutkowskiego do Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie postępowania prezesa NIL oraz Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej przeciwko sygnatariuszom apeli do polskich władz.

Odpowiedź profesora Matyji rozczarowuje. W przesłanym liście twierdzi, że nie ma nic wspólnego z działaniami rzeczników odpowiedzialności zawodowej, zapominając jednocześnie, że na niechlubnym posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia 8 grudnia 2020r. przyrzekł ministrowi Niedzielskiemu wzywanie niepokornych lekarzy na przesłuchania, za co minister mu skwapliwie podziękował. Odżegnuje się od postawionego mu przez profesora Rutkowskiego zarzutu wysługiwania się ministrowi Niedzielskiemu. W świetle przesłuchań lekarzy to dementi brzmi jednak zupełnie nieautentycznie. Ignoruje też fakt, że rzecznicy odpowiedzialności zawodowej nie mają prawa podejmować działań w stosunku do lekarzy bez wcześniejszego rozpatrzenia ewentualnych skarg na poziomie okręgowych izb lekarskich. Broni też Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej lekarza Grzegorza Wronę (głównego aktora w przesłuchaniach lekarzy), mimo że na działania Wrony wpłynął niegdyś prywatny akt oskarżenia, który był przedmiotem dochodzenia Izby Karnej Sądu Najwyższego.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Podobnie nieautentyczne jest stwierdzenie Matyji, że opowiada się za tym, aby lekarze mogli prezentować swoje własne, oparte o fakty naukowe, opinie. Prawda jest jednak taka, że opinie niezgodne z narracją ministra zdrowia i członków Rady Medycznej przy premierze nie są mile widziane.

Trudno dociec, czy prezesowi NIL brakuje charakteru, by zakończyć żałosny i nielegalny spektakl lekarza Wrony, czy też ciągle się łudzi, że bezprawie i niesprawiedliwość złamią uczciwych, niezależnych od lobby farmaceutycznego lekarzy. Odpowiadamy z góry, nie, nie złamią.

Poniżej publikujemy odpowiedź profesora Matyji.

DO POBRANIA

za: ordomedicus.org

[bsa_pro_ad_space id=4]