40 dniowa pokuta mężczyzn w okresie Wielkiego Postu

0
972
[bsa_pro_ad_space id=5]

Z myśli ojców pustyni:

Abba Sarmatas powiedział:

„Wolę człowieka grzesznego, który wie, że zgrzeszył i pokutuje, niż człowieka, który nie zgrzeszył i uważa się za żyjącego sprawiedliwie”.


Idea

Jesteśmy bezradni wobec skutków grzechów popełnionych przez nas i innych ludzi. Nie umiemy przywrócić pokoju w nas, w rodzinach i społeczeństwie. Nie wiemy, co robić, dlatego przede wszystkim potrzebujemy ZMIANY MYŚLENIA.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Powodem zła jest grzech każdego z nas. Najmniejszy grzech powoduje dewastację świata. Dlatego przede wszystkim potrzebujemy dogłębnego rachunku sumienia, żeby uświadomić sobie własne grzechy. Prośmy Ducha Świętego, żeby pomógł nam je zobaczyć. Zobaczyć wyrządzone zło i jeśli się da, naprawić, w imię elementarnej sprawiedliwości. Co się ukradło, to należy oddać, co się zepsuło, trzeba naprawić, kogo się obraziło, przeprosić.

Autentyczna zmiana myślenia prowadzi do UNIŻENIA SIĘ PRZED BOGIEM.

Pamiętajmy, że przed Bogiem jesteśmy prochem. On jest Stwórcą, On jeden jest Wszechmogący i jest naszym kochającym Ojcem. Jeśli zrozumiemy, kim jest Bóg, będziemy mogli bez żadnej obawy przeprosić Go nie tylko za grzechy nasze, ale także popełnione w naszych rodzinach, a nawet za grzechy popełnione przez tych, którzy nas skrzywdzili. Wreszcie z jasnym spojrzeniem możemy szczerze przeprosić za zło wyrządzone w naszej ojczyźnie, ponieważ obraża ono kochanego Ojca, a popełniamy je my sami i nasi bracia i siostry.

Zacznijmy praktykować pokutę, której Kościół naucza od początku. Post – od odmówienia sobie przyjemności, aby nauczyć się wyrzeczenia. Modlitwa – zaczynając od systematycznej modlitwy rano i wieczór, by potem rozmawiać z Bogiem w sercu w ciągu dnia, kiedy tylko sobie o tym przypomnimy. Jałmużna – od drobnej pomocy potrzebującemu, by wspierać materialnie ubogich i słabych.

Dlatego podejmujemy 40-dniową pokutę.

Oto jej założenia:

  1. Pokutę podejmują mężczyźni, ponieważ zmaganie się ze słabością i ofiara to elementy duchowej walki, a walka to podstawowe powołanie mężczyzny.
  2. Walka podejmowana jest w duchu jedności. Jedność jest szczególnie miła Panu Bogu. Dlatego nie tworzymy żadnej organizacji, ale zapraszamy mężczyzn ze wszystkich męskich wspólnot, stowarzyszeń katolickich, bractw, zakonów, grup i wszystkich niezrzeszonych, duchownych i świeckich.
  3. Osoby pokutujące przesyłają zaproszenie do znajomych w Polsce i na świecie. TUTAJ
  4. Prosimy kobiety, aby w czasie naszej walki codziennie modliły się za nas na różańcu.
  5. Spróbujmy zaangażować najbliższych organizując w domu modlitwę, np. z adoracją Krzyża Świętego.
  6. Spróbujmy zaangażować innych mężczyzn prosząc księdza o zorganizowanie adoracji Najświętszego Sakramentu w parafii.
  7. Nie narzucamy nikomu, jak ma się modlić, ale zachęcamy do odkrywania modlitwy różańcowej jako modlitwy, w której centrum jest Jezus, która jest zarazem medytacyjna i biblijna.
  8. Nasze nadzieje radykalnie kierujemy w stronę nieba, nie ludzi. Wierzymy, że Pan Bóg może wszystkiego dokonać.

Postanawiamy

od Środy Popielcowej 17.02.2021 r. do ostatniego dnia Wielkiego Postu 3.04.2021r.:

  • trwać w stanie łaski uświęcającej i niezwłocznie iść do spowiedzi, gdy ją stracimy;
  • modlić się szczerze, stając w prawdzie przed Panem Bogiem;
  • upokorzenie, ból i cierpienie doznane w ciągu dnia przyjmować z pokorą i bez odwetu;
  • zrezygnować w ciągu dnia z jednej dobrej, zasłużonej przyjemności;
  • podjąć jedno wybrane wyrzeczenie, np. zrezygnować z mediów (internet i telewizja), a zaoszczędzony czas ofiarować rodzinie;
  • nie brać do ust alkoholu;
  • materialnie wspierać kogoś potrzebującego.

Mamy Ojca w niebie, który jest wszechmogący. Maryja uczy nas nadziei, że nawrócenie i ofiara, którą połączymy z Ofiarą Pana Jezusa, przyniesie ogromne owoce. Dlatego nasz czyn Jej zawierzamy.

[bsa_pro_ad_space id=4]