Naciskano by Europejska Agencja Medyczna (EMA) szybko zatwierdziła szczepionki Pfizera

0
854

Europejska Agencja Leków spotkała się z naciskami podczas certyfikacji niektórych szczepionek przeciwko COVID-19, pisze „Le Monde”.

Francuska gazeta zbadała dokumenty, które wyciekły do sieci, z dokumentów tych wynika, że jakość preparatu Pfizer-BioNTech budzi wątpliwości, co jednak nie przeszkodziło wielu wysoko postawionym przedstawicielom UE naciskać na jak najszybsze zatwierdzenie tej szczepionki.

Jak twierdzi gazeta, jednego z pracowników agencji zdziwiła wypowiedź szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która w formie ultimatum wskazała na konieczność zatwierdzenia szczepionki Pfizer-BioNTech oraz Moderna do końca roku.

„Z oboma preparatami do tej pory są problemy”

– cytuje pracownika agencji gazeta. Zaznaczono również, że zatwierdzenie szczepionki Pfizer w połowie grudnia 2020 roku zostało uznane przez Komisję Europejską” za „niedopuszczalne opóźnienie”.

„Co byśmy nie robili, przyspieszając proces zatwierdzania lub przeprowadzając go w wymaganym czasie, aby uzyskać dokładne gwarancje (…), EMA będzie musiała zmierzyć się z pytaniami i krytyką z różnych stron (Komisji Europejskiej, państw członkowskich UE, Parlamentu Europejskiego, mediów i szerokiej społeczności)”,

twierdzi pracownik agencji.

Zgodnie z materiałem, badacze najwięcej wątpliwości mieli właśnie odnośnie szczepionki Pfizer, ponieważ główny zarzut powstał po ujawnieniu rozbieżności między składami partii komercyjnych i tych, których używano podczas badań klinicznych. Według autorów niepokój wynikał również z braku aprobaty dla niektórych zakładów produkcyjnych i braku danych na temat komercyjnych partii szczepionek.

Tak czy inaczej, jak zaznacza „Le Monde”, agencja pomimo nacisków musiała zmierzyć się z atakiem hakerskim, w wyniku którego dokumenty wyciekły do sieci. W rozmowie z gazetą, przedstawiciele organizacji przyznali jednak, że „upublicznione e-maile odzwierciedlają mające miejsce problemy i dyskusje”.

Wcześniej Rosja zwracała uwagę na manipulacje wokół certyfikacji szczepionki Pfizer. Stały Przedstawiciel Rosji przy UE Władimir Czyżow podkreślał, że Europejskiej Agencji Leków „wykręcono ręce”, aby preparat został zatwierdzony 21 grudnia.

O skandalu tym mówi również Witek Gadowski w I części swojej wypowiedzi
pt. „Afera na całą Europę”.

za: wolnemedia.net, LeMonde, sputnik

fot. KEYSTONE/AP/Bebeto Matthews


POWIĄZANE:

EMA: Krótkie streszczenie spotkania Europejskiej Agencji Medycznej związanego z oceną, zatwierdzeniem i roll-outem szczepionek pandemicznych [WIDEO-EN]

Wiodący eksperci domagają się zaprzestania badań szczepionek na Covid-19 i piszą petycję do EMA (Europejskiej Agencji Leków). Można poprzeć.