„Strach zabije więcej osób, zwłaszcza seniorów, niż koronawirus” – przekonuje prof. Ryszarda Chazan

0
861
[bsa_pro_ad_space id=5]

„Strach zabije więcej osób, zwłaszcza seniorów, niż koronawirus” – przekonuje prof. Ryszarda Chazan z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Chazan opublikowała w mediach społecznościowych apel do Polaków, aby pomagali swoim bliskim, zwłaszcza tym w starszym wieku, pokonać strach.

[bsa_pro_ad_space id=8]

„Przekonajcie, że nie należy bać się placówek służby zdrowia” – zaapelowała.

Lekarka podkreśla, że ciężkie powikłanie zakażenia koronawirusem nie są wcale tak częste.

„Dzisiaj wiemy, ze błędem było zbyt wczesne stosowanie mechanicznej wentylacji u chorych zakażonych wirusem korona. W Polsce mamy tysiące osób z przewlekłą niewydolnością oddechową, korzystających w domu z koncentratorów tlenu z aparatów do nieinwazyjnej wentylacji. Tylko na POChP choruje w Polsce około 2 mln osób i średnio około 15 tys. rocznie umiera z powodu niewydolności oddechowej” – napisała.

„Strach ma zawsze wielkie oczy i tam gdzie się pojawia tracimy zdolność logicznego myślenia. Wirusy były, są i będą – powtarzam to jak mantrę, która ma pomóc w opanowaniu umysłu, chociaż nie wiem, czy mam do tego prawo. Z jednej strony reżim sanitarny, dezynfekcja dystans, zasłanianie nosa i ust w zatłoczonych pomieszczeniach zamkniętych zmniejsza transmisje wszystkich wydychanych drobnoustrojów, ale nic nie zastąpi ruchu na świeżym powietrzu, promieni słonecznych, prawidłowego snu i pogody ducha w tworzeniu naszej odporności do walki z wirusami” – podsumowała prof. Chazan.

za: pch24.pl, facebook

„Strach zabije więcej osób, zwłaszcza seniorów, niż koronawirus” - przekonuje prof. Ryszarda Chazan TV epidemia strachu

[bsa_pro_ad_space id=4]