Przegląd wydarzeń z Białorusi i okolic [16 – 30 WRZEŚNIA 2020] AKTUALIZACJA

0
1338
[bsa_pro_ad_space id=5]

Za portalem kresy.pl podajemy istotniejsze wydarzenia ostatnich 2 tygodni, które niekoniecznie znalazły się na antenach najczęściej oglądanych przez Polaków (TVP/TVN/Polsat/Tv Trwam):

Swietłana Aleksijewicz opuściła Białoruś

Swietłana Aleksijewicz, białoruska laureatka literackiej Nagrody Nobla i jedyny członek prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej, który nie wyemigrował bądź nie został aresztowany, wyleciała w poniedziałek z Białorusi do Niemiec. Jej współpracowniczka Tatiana Tiurina zapewnia, że nie ma to nic wspólnego z sytuacją polityczną na Białorusi i śledztwem wobec noblistki.

[bsa_pro_ad_space id=8]

50. dzień protestów na Białorusi [+VIDEO]

W niedzielę na ulicach białoruskich miast odbyły się kolejne demonstracje przeciwko władzy Aleksandra Łukaszenki. W całym kraju zatrzymano do 200 osób. Protesty na Białorusi trwają już od 50 dni. Według portalu Tut.by demonstracja w Mińsku zebrała dziesiątki tysięcy ludzi, Nasza Niwa i Interfax piszą o ponad 100 tysiącach jej uczestników.

Protesty na Białorusi: kogo popierają Ukraińcy? [SONDAŻ]

Protesty na Białorusi popiera mniej niż połowa Ukraińców, a niemal co trzeci opowiada się za Aleksandrem Łukaszenką – wynika z badania przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii. Podczas badania przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii, ukraińskich respondentów zapytano, czy w związku z protestami na Białorusi popierają protestujących, czy prezydenta Aleksandra Łukaszenkę. 45,3 proc. Ukraińców odpowiedziało, […]

Władze Białorusi wzięły na celownik najpopularniejszy białoruski portal informacyjny

Ministerstwo Informacji Białorusi wystąpiło do sądu z pozwem o zaprzestanie publikacji w charakterze zarejestrowanego medium przez najpopularniejszy na Białorusi portal informacyjny Tut.by. Jak podał w piątek Tut.by, białoruskie ministerstwo informacji złożyło pozew o zaprzestanie publikacji przez to internetowe medium. Oznacza to, że decyzją sądu Tut.by może stracić status środka masowej informacji, jednak będzie mógł funkcjonować […]

Państwa bałtyckie rozszerzają sankcje na białoruskie władze

Estonia, Łotwa i Litwa nałożyły w piątek zakaz podróżowania na około stu białoruskich urzędników, dodając ich do listy sankcyjnej, na której znajduje się już prezydent Aleksander Łukaszenko i 29 innych urzędników – poinformował Reuters.

Zełenski: jeśli białoruski rząd będzie unikał dialogu z ludem, to ten rząd może zniknąć

Prezydent Ukrainy ostrzega Aleksandra Łukaszenkę i białoruski rząd, że jeśli nie będzie rozmawiać z narodem białoruskim, to może zostać obalony. W czwartek podczas spotkania z prezydent Słowacji, Zuzaną Čaputovą, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski poruszył m.in. temat obecnej sytuacji na Białorusi. Jego zdaniem, jeśli białoruskie władze będą dalej unikać dialogu z ludem, to mogą zostać odsunięte […]

Poseł Kamiński (Konfederacja): rewolucji na Białorusi nie będzie, będzie ewolucja

Zdaniem posła Konfederacji Krystiana Kamińskiego, deklaracja MSZ ws. nieuznawania Aleksandra Łukaszenki za prezydenta Białorusi to „polityczna manifestacja bez prawno-międzynarodowych skutków”, która „wyłącza naszą polityczną rolę na Białorusi”. Jak informowaliśmy, przedstawiciele dyplomacji Polski, USA, Ukrainy, a także krajów bałtyckich czy Niemiec ogłosili, że Aleksandr Łukaszenko nie może zostać uznany za legalnie sprawującego władzę prezydenta Białorusi.

Polska, USA i Ukraina nie uznają Łukaszenki za legalnie sprawującego władzę prezydenta Białorusi

Przedstawiciele resortów dyplomacji Polski, USA oraz Ukrainy ogłosili, że Aleksandr Łukaszenko nie może zostać uznany za legalnie sprawującego władzę prezydenta Białorusi. Polskie MSZ konsultuje z kolei z Amerykanami polską ofertę gospodarczego wsparcia „dla nowej Białorusi”. Jak pisaliśmy, w środę w Mińsku odbyła się niezapowiadana wcześniej ceremonia zaprzysiężenia Aleksandra Łukaszenki na prezydenta Białorusi. Przedstawiciele władz różnych […]

Kolejne państwa odmawiają uznania Łukaszenki za prezydenta

Wkrótce po zaprzysiężeniu Aleksandra Łukaszenki władze Niemiec, Słowacji, Litwy i Łotwy odmówiły uznania go za prezydenta Białorusi. Jak pisaliśmy, w środę w Mińsku odbyła się niezapowiadana wcześniej ceremonia zaprzysiężenia Aleksandra Łukaszenki na prezydenta Białorusi. Przedstawiciele władz kilku państw natychmiast zareagowali oświadczeniami o nieuznawaniu prawomocności tego aktu.

Łukaszenko zaprzysiężony na prezydenta. „To dzień naszego zwycięstwa”

Nie tylko wybraliśmy prezydenta kraju, ale obroniliśmy nasze wartości, suwerenność i niepodległość – powiedział Aleksandr Łukaszenko po zaprzysiężeniu na prezydenta Białorusi. Podkreślił też, że w kraju nie dopuszczono do „kolorowej rewolucji”. W środę przed południem oficjalna białoruska agencja informacyjna Biełta podała, że Aleksandr Łukaszenko został zaprzysiężony na prezydenta Białorusi.

Wojska białoruskie i rosyjskie ćwiczą ochronę granic powietrznych Państwa Związkowego

Białorusko – rosyjskie ćwiczenia wojskowe „Słowiańskie Braterstwo 2020” weszły w drugą fazę – poinformowała w środę agencja Biełta. W centrum uwagi znajduje się teraz ochrona granic powietrznych Państwa Związkowego Białorusi i Rosji.

Rosyjskie bombowce Tu-160 przeleciały wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. MON komentuje

Strona białoruska podała, że w ramach wielkich rosyjsko-białoruskich manewrów Słowiańskie Braterstwo 2020, rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 przeleciały wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. W środę radio RMF FM podało, powołując się na informacje z Ministerstwa Obrony Narodowej, że 40 kilometrów od Polski, wzdłuż polskiej granicy z Białorusią, przeleciały rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160.

Litwa przygotowuje się na możliwość zamknięcia granicy z Białorusią

Na Litwie trwają przygotowania na wypadek ewentualnego zamknięcia granicy z Białorusią, a z Polską konsultowana jest alternatywna trasa pomijająca tej kraj. Poinformował o tym litewski minister transportu i polityk Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, Jarosław Narkiewicz. We wtorek litewski minister transportu i ważny polityk polskiej partii na Litwie (AWPL-ZChR), Jarosław Narkiewicz, w wywiadzie […]

Białoruś: W drugim etapie manewrów wojskowych „Słowiańskie Braterstwo” weźmie udział około 1000 rosyjskich żołnierzy

W drugim etapie wspólnych manewrów wojskowych „Słowiańskie Braterstwo”, który odbędzie się na Białorusi w dniach 22-25 września, udział weźmie około 1000 rosyjskich żołnierzy – poinformował białoruski resort obrony w poniedziałek. Na tle zaistniałej wojskowo-politycznej sytuacji wokół Republiki Białorusi prezydent kraju (Alaksandr Łukaszenka) podjął decyzję o przeprowadzeniu drugiego etapu wspólnych białorusko-rosyjskich manewrów ‚Słowiańskie Braterstwo-2020’ -agencja „Interfax-Zapad” […]

Łatuszka: w Polsce i na Litwie przebywa około 800 uchodźców z Białorusi

Były białoruski dyplomata Paweł Łatuszka, obecnie członek prezydium Rady Koordynacyjnej podał szacunkowe dane dotyczące liczby uchodźców politycznych z Białorusi przebywających w Polsce i na Litwie. W sobotę wygnany białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka spotkał się w okolicach Białej Podlaskiej z, jak się wyraził, uchodźcami z Białorusi, m.in. z Mińska, Nowopołocka i Grodna. Poinformował o tym na […]

Białoruś: Aktywistka Alena Łazarczyk odebrała syna z ośrodka opieki

„Nasza Niwa” poinformowała w sobotę, że białoruska aktywistka Alena Łazarczyk odebrała sześcioletniego syna z ośrodka opieki. Wcześniej niezależne białoruskie media informowały o umieszczeniu dziecka w ośrodku. Białoruska aktywistka Alena Łazarczyk odebrała sześcioletniego syna z ośrodka opieki  – podała Polska Agencja Prasowa (PAP) powołując się na „Naszą Niwę”.

Premier Morawiecki interweniuje ws. syna białoruskich aktywistów. „To barbarzyństwo musi się skończyć”

Premier Mateusz Morawiecki wezwał na Twitterze władze Białorusi do oddania rodzicom, białoruskim aktywistom, ich 6-letniego syna. Został zabrany przez opiekę społeczną w Mińsku po tym, jak matka nie zdążyła odebrać go ze szkoły z powodu zatrzymania przez milicję. Jak podało Radio Svaboda, 6-letni syn białoruskich aktywistów demokratycznych „Europejskiej Białorusi”, Jeleny Łazarczik (biał. Alieny Łazarczyk)

Polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe w Wilnie. Morawiecki przedstawił plan dla Białorusi, wart przynajmniej miliard euro

Rozmowy polsko-litewskie w ramach pierwszych konsultacji międzyrządowych stały się dla polskiego premiera okazją do promowania „Planu gospodarczego dla Białorusi”, który przedstawi za tydzień w Brukseli. Jego zdaniem, taki program pomocy powinien być wart przynajmniej miliard euro. W czwartek w Wilnie odbyły się międzyrządowe polsko-litewskie konsultacje. Przewodzili im premierzy Polski i Litwy.

Chasydzi, którzy utknęli na białorusko-ukraińskiej granicy, tańczą i śpiewają hymn Ukrainy [+VIDEO]

Na przejściu granicznym „Nowi Jaryłowiczi” pomiędzy Białorusią a Ukrainą koczuje około tysiąca chasydów, którzy z powodu zakazu wjazdu nie mogą dostać się na Ukrainę, by w mieście Humań świętować nadejście żydowskiego Nowego Roku. Według ukraińskich służb granicznych chasydzi nie przejmują się sytuacją, w której się naleźli i „śpiewają, tańczą i modlą się”.

Białoruś zamyka granice z Polską i Litwą

Białoruś zamyka granicę z Polską i Litwą i wzmacnia zabezpieczenia na granicy z Ukrainą. Poinformował o tym w czwartek białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko na forum kobiet „Dla Białorusi”.

Pompeo podziękował Litwie za postawę przyjętą wobec Białorusi

W środę amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo spotkał się z litewskim ministrem spraw zagranicznych Linasem Linkeviciusem i wyraził uznanie dla postawy Litwy wobec Białorusi – poinformowała służba prasowa Departamentu Stanu USA. Sekretarz wyraził uznanie dla przywództwa Litwy w wspieraniu niepodległości i integralności terytorialnej Białorusi oraz demokratycznych praw jej obywateli – czytamy w oświadczeniu.

„Rz”: polski „Plan Marshalla dla Białorusi” ma poparcie w UE

Według „Rzeczpospolitej”, propozycje polskiego rządu ws. planu pomocy dla Białorusi w zamian za przeprowadzenie wolnych wyborów mogą liczyć na poparcie w ramach Unii Europejskiej. Gazeta pisze, że to najważniejsza inicjatywa rządu PiS na unijnym forum od 2015 r. i w razie powodzenia „może w jakimś stopniu zatrzeć spory” z Brukselą.

Parlament Ukrainy: oficjalne wyniki wyborów na Białorusi nie odzwierciedlają rzeczywistej woli obywateli

Według ukraińskiego parlamentu, sierpniowe wybory prezydenckie na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe, a oficjalnie ogłoszone wyniki nie odzwierciedlają rzeczywistej woli białoruskich obywateli. We wtorek Rada Najwyższa Ukrainy (Werchowna Rada), czyli ukraiński parlament, przyjęła projekt uchwały-oświadczenia w sprawie sytuacji na Białorusi. Projekt poparło 228 deputowanych. Nie zagłosował za nim nikt z deputowanych frakcji Platforma.

Pompeo podkreśla konieczność wspierania Inicjatywy Trójmorza w związku z sytuacją na Białorusi

Zdaniem sekretarza stanu USA, Mike’a Pompeo, w świetle tego, co dzieje się dziś na Białorusi, Inicjatywa Trójmorza staje się jeszcze ważniejsza. Przy tej okazji szef Atlantic Council powiedział, że koncepcja Inicjatywy „pierwotnie narodziła się” w tym amerykańskim think-tanku. We wtorek opublikowano obszerny wywiad sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, którego udzielił Frederickowi Kempe, prezydentowi Atlantic Council.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESUJE:

Globalne przemiany i polski amok

Łukaszenka: USA przygotowywały kolorową rewolucję. Plan miał siedem etapów.

A. Dziermant: Telegramowa rewolucja na Białorusi. Perspektywa zza wschodniej strony Bugu

[bsa_pro_ad_space id=4]