Doradca techniczny Billa Gatesa i Microsoftu ostrzega przed paszportami biometrycznymi ID2020

0
1854
[bsa_pro_ad_space id=5]

Elizabeth Renieris, doradca techniczny projektu ID2020, który ma na celu dostarczenie tożsamości cyfrowej miliardom ludzi, zrezygnowała ze stanowiska (w maju 2020 roku). Uważa ona, że „paszport biometryczny” stwarza zagrożenia w zakresie swobód obywatelskich.

ID2020 to projekt realizowany z koncernami farmaceutycznymi oraz ze Światowym Sojuszem na Rzecz Szczepień i Uodporniania GAVI (Global Alliance for Vaccinations and Immunisation) Billa i Melindy Gatesów.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Doradca techniczny przedsięwzięcia, Elizabeth Renieris, zrezygnowała ze współpracy w komitecie, gdyż uważa, że „paszport biometryczny” stwarza zagrożenie w zakresie swobód obywatelskich. Podkreśliła ona, że

wprowadzenie takich przepustek może zakłócać prywatność ludzi, wolność zrzeszania się, zgromadzeń i przemieszczania się, a to będzie miało poważne konsekwencje dla naszych podstawowych praw człowieka i swobód obywatelskich.

Dyrektor wykonawcza ID2020 Dakota Gruener wydała oświadczenie, w którym podkreśliła, że technologia nie będzie panaceum na pandemię.

„Konsekwentnie twierdzimy, że technologii nie należy postrzegać jako panaceum, jeśli chodzi o rozwiązanie tej pandemii. Rozwiązaniom technologicznym muszą towarzyszyć solidne, dopasowane do celu ramy zaufania oraz działania legislacyjne i regulacyjne, aby zapewnić ich etyczne wdrożenie i przejrzystość. Powinny być one opracowane w drodze otwartego i integracyjnego procesu publicznego, który obejmuje wybranych urzędników, urzędników zdrowia publicznego, technologów, pracodawców oraz sprawiedliwość społeczną i obrońców cyfrowego prawa do prywatności” – napisała Gruener.

Renata Zalewska-Ociepa

za: nwk24.pl , biometricupdate.com, coindesk.com, biohackinfo.com

[bsa_pro_ad_space id=4]