Huawei ocenia amerykańskie sankcje jako dotkliwe

0
1051
[bsa_pro_ad_space id=5]

Założyciel i prezes Huawei Technologies Co Ltd, Ren Zhengfei przyznał, że amerykańskie okazały się dotkliwe dla jego spółki.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Amerykańska agencja informacyjna Reuters cytuje wypowiedzi Ren Zhenfeja na dyskusji w Shenzen, gdzie mieści się siedziba główna firmy. Prezes Huawei wycenił spadek przychodów chińskiego potentata elektronicznego spowodowany działaniami władz USA na 30 miliardów dolarów. Szef Huawei określił te działania jako próbę „złamania” firmy. Łączny przychód firmy w zeszłym roku wyniósł 104 mld dol.

Ren Zhengfei przyznał, że nie spodziewał się, że uderzenia władz USA w jego firmę będą tak silne i rozległe – „nie spodziewaliśmy się, że zaatakują nas w tak wielu aspektach”. Ocenił, że spółka odbuduje swoją pozycję dopiero w 2021 r. „Nie możemy dostać podzespołów, nie możemy uczestniczyć w wielu międzynarodowych organizacjach, nie możemy współpracować bliżej z wieloma uniwersytetami, nie możemy używać niczego z komponentami z USA i nie możemy nawet nawiązać łączności z sieciami używającymi takich komponentów” – wyliczał problemy Ren Zhenfei.

Reuters zaznaczył, że to pierwsze tego typu wystąpienie ze strony władz Huawei, które do tej pory zapewniały, że amerykańskie sankcje nie zaszkodzą jej funkcjonowaniu i przychodom. Planowano, że w bieżącym roku osiągną one poziom 125-130 mld dol. jednak zgodnie z wyliczeniami prezesa plan trzeba zredukować do około 100 mld dol.

Amerykański wymiar sprawiedliwości doprowadził w grudniu zeszłego roku do aresztowania w Kanadzie Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowej Huawei, a zarazem córki założyciela Huawei, firmy będącej największym chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego. Amerykańskie władze wywierają naciski na władze innych państw, a nawet na własnych obywateli, aby nie korzystali ze sprzętu Huawei.

W maju Departament Handlu USA wpisał Huawei na „czarną listę” firm, które muszą występować o specjalne zezwolenie na nabywanie nowoczesnych technologii z USA choć następnie zawiesił wykonywanie tej decyzji na trzy miesiące. Spowodowało to decyzję takich potentatów branży telekomunikacyjnej i elektronicznej jak Google, Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom o zakończeniu współpracy z chińską spółką, mimo zawieszenia sankcji wobec Huawei na okres trzech miesięcy.

reuters.com/kresy.pl

[bsa_pro_ad_space id=4]