Czy politycy chcą oddać Niemcom kontrolę nad polskim niebem. Wielka afera w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

0
568

O aferze w agencji nie pisze się i nie mówi (w mediach głównego nurtu/ścieku – przyp. red.). Kontrolerzy ruchu lotniczego poruszają niebo i ziemię, aby zwrócić uwagę na sytuację w PAŻP, ale media uparcie milczą.

W czym tkwi problem?

   Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to na pewno i to pieniądze i to bardzo duże pieniądze, na które mają ochotę nasi politycy.

   Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest firmą dochodową. Każdy samolot pojawiający się na naszym niebie; startujący i lądujący na polskim lotnisku  jest monitorowany przez kontrolerów ruchu powietrznego i za tą usługę należy zapłacić.

Dzięki opłatom nawigacyjnym  agencja może realizować kosztowne inwestycje – w tym  budowę ogromnego centrum operacyjnego w Regułach pod Warszawą, które ma kosztować ok 1 mld zł. Wiemy jednak z doświadczenia, że tam gdzie są kosztowne inwestycje, tam dochodzi do wycieku pieniędzy… Tam… pojawiają się również gracze ( najczęściej z kapitałem zagranicznym), chętni do przejęcia tak zyskownej i prężnie działającej firmy. Jeśli potrafią przekonać polityków do jej sprzedaży, wtedy stajemy się świadkami dziwnych zdarzeń, podobnych do tych, które dzieją się obecnie w PAŻP.

   Za bezpieczeństwo pasażerów samolotów pojawiających się na naszym niebie odpowiadają kontrolerzy ruchu lotniczego, a trzeba podkreślić, że jest to praca stresująca, wymagająca ciągłego skupienia i nie każdy może ją wykonywać. Procedury stosowane na wieży kontroli są standardowe i dla bezpieczeństwa lotów nie powinny być zmieniane.

A jednak. Kilka miesięcy temu procedury zostały zmienione przez nowo mianowanego kierownika. Praca kontrolerów została zakłócona, godziny dyżurów zmienione, a nowy regulamin przewidywał obniżenie wynagrodzeń o 1/3.

Od tego momentu rozpoczął się chaos. Dochodziło do sytuacji – takiej jak na początku grudnia 2019 r.  że na porannej zmianie zabrakło kontrolerów lotów i na pół godziny wstrzymano ruch na lotnisku Okęcie.

Przemęczeni kontrolerzy, zdenerwowani dziwnymi ruchami kierownictwa postanowili sprzeciwić się decyzjom przełożonych. Trzydziestu z nich złożyło  wypowiedzenia z pracy  i o dziwo, zostały one przyjęte….

Od 1 marca 2020 roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej nie będzie w stanie kontrolować polskiego nieba. Lotnisko Okęcie przestanie pracować. Przypomnijmy, że agencja podlega Ministerstwu Infrastruktury i zapewne minister Andrzej Adamczyk jest o zaistniałej sytuacji poinformowany…

Pamiętajmy również , że w przypadku, gdyby Polska nie dawała sobie rady z kontrolowaniem ruchu powietrznego, to  zgodnie z europejskimi przepisami do przetargu na obsługę ruchu lotniczego na Okęciu może przystąpić np niemiecki DFS. Być może to tłumaczy prowokacyjne zachowanie Prezesa PAŻP .

Skąd takie przypuszczenie? 

Nie tylko politycy PiS zauważyli, że na agencji można sporo zarobić.

W 2013 r, kiedy premierem był Donald Tusk Polska podpisała z Litwą umowę, na podstawie której 20% polskiego nieba miało być kontrolowane przez Litwinów. Tematu jednak nie udało się przeforsować w Sejmie.  Sprawa ucichła, ale polskie niebo nadal było na sprzedaż i jeszcze za czasów gdy premierem była Ewa Kopacz  w 2014 r. doprowadzono do sytuacji, że  Niemcy przejęli kontrolę strefy powietrznej nad Szczecinem oraz wyspą Wolin. 

Dodajmy jeszcze jedną niepokojąca informację.

W sierpniu 2019 r. Komisja Finansów zajmowała się tematem dofinansowania Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Szef ULC Piotr Samson opisał dramat jaki rozgrywa się w jego firmie,

Zgodnie z najnowszymi przepisami UE, a szczególnie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego, jeżeli dany kraj członkowski nie jest w stanie wypełniać swojej roli, obowiązki te może przejąć Agencja oraz scedować je na inny kraj członkowski.

Mamy już pierwszy przypadek w Polsce, kiedy jedna z polskich firm poprosiła niemiecki Urząd Lotnictwa Cywilnego o przejęcie nadzoru w zakresie certyfikacji. Sytuacja jest naprawdę krytyczna. (…) Mamy już pierwszy przypadek, kiedy Niemcy przejmują nadzór nad polskim lotnictwem cywilnym. Dlatego te środki są nam niezbędne do tego, aby utrzymać bezpieczeństwo pracy powietrznej w naszym kraju oraz nie oddać nadzoru nad naszym lotnictwem Niemcom – argumentował Samson.

Wnioski jakie nasuwają się, po skompletowaniu informacji na temat Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej są jednoznaczne: obóz rządzący chce sprzedać kontrolę nad ruchem powietrznym na polskim niebie. Oznaczać to będzie utratę polskiej suwerenności.

PS.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej ostatnio uaktywniła się w radiu i telewizji jako sponsor niektórych audycji. Może właśnie w ten sposób dochodzi do  wyprowadzania z agencji pieniędzy, którymi zostaną opłacone firmy prowadzące kampanie prezydenckie. Dowodów na to nie mamy, ale doświadczenie podpowiada, że opłaty uiszczane za reklamowanie firmy w mediach państwowych mogą wpływać w dużej części do kieszeni partii.

Mariola Grabowska

za: madrapolska.blogspot.com

Źródło:
https://www.facebook.com/EPWAtwr/posts/114503413379253?__tn__=K-R
http://wpr24.pl/to-jest-najwieksza-inwestycja-jaka-pazp-kiedykolwiek-robil/?fbclid=IwAR1Jx9NGZzUotU_dbF9qfEQ55yN1MN7SPSm61LaSmP6xaUXxkiQwTxW-uCI
https://finanse.wp.pl/polska-straci-kontrole-nad-polskim-niebem-6114295069447809a
https://gs24.pl/niemcy-przejma-kontrole-nad-strefa-powietrzna-nad-szczecinem-i-wolinem/ar/4977836
https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/604688,ulc-finanse-lotnictwo-polska-niemcy-nadzor-przejecie.html
https://spidersweb.pl/bizblog/okecie-sparalizowane-przez-brak-kontrolerow/
https://spidersweb.pl/bizblog/kontrolerzy-ruchu-lotniczego-poszli-do-ministra/
http://bip.pansa.pl/zamowienia-publiczne/wykonanie-zmian-w-dokumentacji-projektowej-dla-projektu-pr-1-kampus/?fbclid=IwAR1h4Z75PD4Ax-HIzyWtyUcqwG1TllIklJTdlx_Jqq_p3MQ-XxCjhd6l9jc