Prezydent Duda: nie będę brał udziału w Światowym Forum Holokaustu

0
1380
[bsa_pro_ad_space id=5]
Prezydent Andrzej Duda oficjalnie oświadczył, że nie pojedzie do Jerozolimy i nie weźmie udziału w Światowym Forum Holokaustu, ponieważ nie będzie mógł zabrać na nim głosu. Przemawiać będzie m.in. prezydent Rosji, Władimir Putin.

We wtorek prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Gabinetowej. Jak powiedział, omawiano na nim trzy zasadnicze tematy. Przede wszystkim, polityką Rzeczypospolitej wobec sytuacji na Bliskim Wschodzie, po drugie obchodami 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau, a także zadaniami polityki historycznej w kontekście relacji polsko-rosyjskich.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej po zakończeniu posiedzenia prezydent poinformował, że choć otrzymał zaproszenie, to jako prezydent RP nie będzie uczestniczył w Światowym Forum Holocaustu, organizowanym w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.

-Nie będę brał udziału w obchodach w Jerozolimie 23 stycznia. Stanowisko całego polskiego rządu i moje było takie, że albo Polska będzie mogła tam zabrać głos, albo nie będę brał udziału w tym wydarzeniu – powiedział Duda.

Zaznaczył, że podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Jerozolimie głos ma zabrać m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, a także m.in. prezydenci Niemiec czy Francji. Wystąpienia polskiego prezydenta ostatecznie nie uwzględniono, co Andrzej Duda określił mianem „zakłamywania historii”.

– Nie widzę powodu, dlaczego miałby wystąpić prezydent Rosji, Niemiec, Francji, przedstawiciele Wielkiej Brytanii i USA w takim miejscu z takiej okazji, w związku z tą wielką rocznicą, a nie mógłby się wypowiedzieć prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy to ze strony rosyjskiej, w szczególności ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina padają pod adresem Polski oskarżenia, które są sprzeczne całkowicie z prawdą historyczną i które służą próbie poniżenia nas jako społeczeństwa i zakłamywaniu historii – powiedział prezydent Duda.

Wcześniej zaznaczył, że zaproponował, by na Forum wystąpił przedstawiciel prezydenta, ale nie wyrażono na to zgody.

Więcej poniżej:

za: kresy.pl, prezydent.pl

Fot. Wizyta pary prezydenckiej w Yad Vashem w styczniu 2017 roku (prezydent.pl)


PRZECZYTAJ TEŻ:

Amerykański historyk Edward Read demaskuje spisek żydowskich organizacji przeciwko Polsce

Toruń: Kaplica pamięci. Polacy ratujący Żydów. Chapel of remembrance. Poles saving Jews during WWII.

“Zasadne jest określanie Polaków mianem antysemitów”. Szokująca relacja prof. Normana Daviesa z zamkniętego spotkania

[bsa_pro_ad_space id=4]