Węgry wycofują się z konkursu piosenki Eurowizji. Powodem propaganda LGBT?

0
1108
[bsa_pro_ad_space id=5]
Od przyszłego roku węgierska telewizja publiczna nie będzie uczestniczyć w konkursie piosenki Eurowizji. Jako oficjalny powód podano zamiar skupienia się na „bezpośrednim” wspieraniu karier początkujących węgierskich artystów, jednak media spekulują, że chodzi o chęć uchronienia Węgrów przed tęczową propagandą.

Zachodnie media (m.in. Guardian) informując o wycofaniu się Węgier z konkursu przypomniały o prorodzinnej polityce rządu Viktora Orbana a także wypowiedziach przedstawicieli węgierskiego obozu władzy krytycznych wobec LGBT. Były one m.in. związane z kampanią reklamową Coca-Coli prowadzoną w tym kraju, wykorzystującą wizerunek dwóch obejmujących się mężczyzn z podpisem „Miłość to miłość. Zero cukru, zero przesądów”. Kampania reklamowa wywołała wśród Węgrów spore wzburzenie. Protestował między innymi parlamentarzysta rządzącej partii Fidesz, István Boldog, który określił ją mianem „prowokacyjnej” i wezwał do bojkotu Coca-Coli.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Przypomniano również wypowiedź szefa węgierskiego parlamentu László Kövéra, który stwierdził, że nie ma moralnej różnicy pomiędzy zachowaniem pedofilów a postulowaniem tzw. małżeństw jednopłciowych.

W kontekście wycofania się Węgier z konkursu Eurowizji przywołano też wypowiedź jednego z węgierskich prorządowych komentatorów telewizyjnych, który nazwał konkurs „homoseksualną flotyllą”. Guardian powołuje się także na przecieki z wewnątrz węgierskiego państwowego nadawcy MTVA o tym, jakoby jego pracownicy łączyli tę decyzję z kojarzeniem Eurowizji z kulturą LGBT.

Rzecznik węgierskiego rządu Zoltán Kovács nazwał „fake newsem” doniesienia, iż bojkot konkursu Eurowizji przez Węgry jest związany z LGBT. „Zamiast brać udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2020 roku, będziemy wspierać cenne produkcje stworzone bezpośrednio przez talenty węgierskiej muzyki pop” – stwierdził Kovács. Konkurs, który do tej pory wyłaniał węgierskiego reprezentanta w konkursie piosenki Eurowizji, będzie kontynuowany, ale nagroda będzie wiązała się z okazją do pojawiania się w różnych mediach krajowych i na festiwalach.

CZYTAJ TAKŻE NA KRESY.PL: Konfederacja obiecuje wprowadzenie ustawy anty-LGBT

Za: Kresy.pl / Guardian / abouthungary.hu

Fot. Przedstawiciel Węgier Joci Pápai na konkursie Eurowizji 2017, eurowizja.org

[bsa_pro_ad_space id=4]