Nagrody Festiwalu Polonijnego Losy Polaków 2019

0
167
W Warszawie zakończył się Festiwal Polonijny Losy Polaków organizowany przez Fundację Polska-Europa-Polonia w ramach wieloletniego Programu „Niepodległa”,  związanego z 100-ną Rocznicą Odzyskania Niepodległości

Jury XIV Festiwalu Polonijnego “Losy Polaków 2019” pod  przewodnictwem reżysera Pawła Woldana dokonało przeglądu zgłoszonych na Festiwal 90 prac festiwalowych: filmów i programów telewizyjnych, programów radiowych, programów multimedialnych oraz kilkudziesięciu portali internetowych ukazujących życie Polaków w 19 krajach świata m.in. w Australii, Białorusi, Francji, Hiszpanii, Indiach, Irlandii, Izraelu, Kanadzie, Kazachstanie, Litwie, Niemczech, Rosji, Turcji, Szwecji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii i Polsce i umieszczonych na stronie www.warszawa.mazowsze.pl/festpol wraz z opisami i zwiastunami.

GRAND PRIX ufundowana przez Marszałka Senatu – Stanisława Karczewskiego otrzymał Michał Kondrat za film „Miłość i Miłosierdzie”. Nagrodę z rąk Grzegorza Seroczyńskiego, dyrektora Biura Polonijnego Kancelarii Senatu  odebrali aktorka Kamila Kamińska – odtwórczyni roli Faustyny i dyrektor Kondrat Media – Marek Trojak.

Nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali:

Filmy Fabularne i Dokumenty Fabularyzowane:

I nagroda min. Michała Dworczyka – szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:

Leszek Wiśniewski za filmy: “Tę rodzinę trzeba wytępić !...” oraz  “I wasze zapomniane odnajdziem nazwiska..” – nagrodę wręczył prof. Jan Cytowski – b. przewodniczący Rady Polonii Świata.

Filmy Dokumentalne :
I Nagroda prof. Jarosława Szarka Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej:

Tomasz Arciuch i Maciej Wojciechowski za film “Niedokończone msze wołyńskie”, Nagrodę i List gratulacyjny Prezesa wręczył przedstawiciel IPN – Artur Kolęda

Filmy upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej
I Nagroda prof. Wiesława Jana Wysockiego:

p. Orzechowski Sumit Osmand Shaw i Anu Radha (Indie) za film Mała Polska w Indiach”.

 

Filmy o losach Polaków na Kresach Wschodnich

I Nagroda senatora prof. Jana Żaryna:

Studio Lwów i Kurier Galicyjski (Ukraina) za filmy: Anna Gordijewska i Aleksander Kusnierz Ukraina “Nikt nam iść nie kazał…. ” oraz Mirosław Rowicki “Pokucka Troja” oraz Eugeniusz Salo “Biały słoń.”

 

Filmy ukazujące życie Polaków za granicą i ich powroty do Ojczyzny

I Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich otrzymała Monika Meleń za cykl filmów “Kawałek Polski w Seattle” i “Polska wieś nad Bosforem”

Nagrodę wręczył ks. prałat Jan Zalewski, b. proboszcz z parafii w Danii , wieloletni laureat Festiwalu.

 

Filmy ukazujące losy Polaków żydowskiego pochodzenia

I Nagroda Stowarzyszenia Miast Siostrzanych – San Diego – Warszawa & Mazowsze:

Fundacja Polska-Europa-Polonia w ramach programu „Niepodległa”:

Jan Grzyb za film “Izrael zaczął się w Polsce“.

 

Programy Radiowe

I nagroda Andrzej Żurowski (Szwecja) za audycję “Walka z dwoma wrogami i Powstanie Warszawskie na Pradze”

 

Programy Multimedialne

I nagroda

Danuta Solecka – Urbikas (USA)  za multimedialną stronę internetową  My Sister’s Mother  strona www http://www.danutaurbikas.com Nagroda będzie wręczona podczas projekcji festiwalowych w Chicago

 

Nagrody Specjalne
za wieloletnie podejmowanie tematyki  Festiwali Polonijnych „Losy Polaków”

Eugene Starky (USA) za filmy “Ostatni korespondent” i “Bitwa o honor miasta
Irena Liegeniece (Łotwa) za cykliczny magazyn radiowy „Nasz Głos” w Radiu Ryga (Łotwa)
Jolanta Hajdasz za film “Powrót”
Bogdan Miszczak za “Łukasiewicz nafciarz romantyk“.

 

Dalsze nagrody Regulaminowe w poszczególnych kategoriach otrzymali:

Filmy Fabularne i Dokumenty Fabularyzowane

II Nagroda  
Michał Muzyczuk “Modlitwa o Polskę –z ziemi podlaskiej
III Nagroda ex quo
Rafał Bryll “Kresy
Kama Veymont “Szukając Tereski

Filmy Fabularne i Dokumenty Fabularyzowane
Filmy i programy telewizyjne
I Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej SA – Jacka Kurskiego
Alina Suchanski (Nowa Zelandia) “Poles Apart – A Story of 733 Polish Orphans”

II Nagroda
Kasia Rastocka (Białoruś)Kościół na krzyżu” Miłosz Dobrzyński – TV Bielsat
III Nagroda ex equo
Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie za filmyWszystko dla Polski – II Inspektorat Zamojski AK” – oraz “Historia Dominika Szajnera
Maria Pisarek za filmNajpiękniejszy widok z okna“.

Filmy i programy telewizyjne

II Nagroda Halina Przebinda  za transmisje telewizyjne:
“Tak zaczynała się wojna” i “Wsłuchiwać się w Papieża
III Nagroda ex quo
Paweł Domański za film “Milczące pokolenie” /”Speechless Generation”.

Bogusława Stanowska-Cichoń za cykl Deo et Patriae Kościół i Ojczyzna

4/ Filmy upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

II Nagroda  
Kamil Kulczyck za film “Dachau
III Nagroda ex quo
Piotr Korycki za film “Ku pokrzepieniu powstańczych serc”. Historia obrazu Matka Boska AK
Andrzej Siedlecki i Riho Okagami (Australia) za film “Byś wolnym żył..

Filmy o losach Polaków na Kresach Wschodnich
II Nagroda

Anna TomczykA wiara przetrwała
III  Nagroda ex quo
Sonia Pajgert (Ukraina) “Odessa po polsku”
Roman WasilukA w nas Polska ciągle się tli”

Filmy ukazujące losy Polaków żydowskiego pochodzenia
II Nagroda Mirosław Krzyszkowski  “Świadkowie – obywatele polscy w Auschwitz-Birkenau
III Nagroda ex quo
Gabriela Mruszczak za film “Koledzy. Portrety z pamięci“.
oraz Wiesław Dąbrowski za film Kazimierz – unicestwiona idylla”.


Filmy ukazujące życie Polaków za granicą i ich powroty do Ojczyzny
II Nagroda.

Natasza  Ziółkowska-Kurczuk  Tomek Kawiak”

III Nagroda

Cezary Ciszewski za cykl “Powroty” oraz Alicja Grzechowiak “Halimony czyli Dana i Jacek”.

 

Programy Radiowe
II Nagroda    ks. Mariusz Sokołowski SChr  za audycję “Dzieci z Pahiatua”
III Nagroda ex equo
Jolanta Danak i Małgorzata Iwanicka za audycjęPrzesiedleńcy”
oraz Dorota Sokołowska za audycję “Wybór – Anglia

Programy Multimedialne

II Nagroda Pilecki Project Committee Inc. (Australia) Report W Kl Auschwitz 1940 – 1943 by Captain Witold Pilecki & Captain”

III Nagroda ex equo
Jolanta Horodecka  strona www o książkach http://www.jhw.com.pl  
s. Katarzyna Purska “Z Polski…do Polski  Pielgrzymka do Wilna“.

Jury i Komitet Organizacyjny Festiwalu dziękują wszystkim twórcom – zarówno nagrodzonych jak i  nadesłanych z wielu krajów prac – za udział w Festiwalu jak i za uczczenie w ten sposób i  udokumentowanie ważnych dla Polski rocznic 80-lecia Wybuchu II Wojny Światowej i 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zapraszamy na kolejny, jubileuszowy Festiwal Polonijny „Losy Polaków” w roku 2020 związanego m.in. z 100-ną rocznicą Wojny Polsko-Bolszewickiej oraz 40. rocznicą powstania „Solidarności” oraz Beatyfikację Prymasa Tysiąclecia –  Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

KOMITET ORGANIZACYJNY XIV FESTIWALU ”LOSY POLAKOW 2019”:
Zygmunt Gutowski – prezes Fundacji PEP, dyrektor programowy Festiwalu tel. +48 602126206
Ryszard Łączyński – dyrektor Festiwalu tel. +48 502496182
Magdalena Kozerska – dyrektor organizacyjny Festiwalu +48 502496181
Paweł Woldan – reżyser filmowy i telewizyjny, przewodniczący Jury Festiwalu