15 października – Dzień Dziecka Utraconego. Widziane z Kanady…

0
995
[bsa_pro_ad_space id=5]

„Drodzy Bracia i Siostry, bądźcie solidarni z życiem. Wołanie to kieruję do wszystkich moich rodaków bez względu na przekonania religijne. Do wszystkich ludzi, nikogo nie wyłączając…

“Naród, który zabija własne dzieci, staje się narodem bez przyszłośc”. Trwa walka między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci. Dlatego tak ważne jest budowanie “kultury życia”.

św. Jan Paweł II, Kalisz 1997 rok.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Pięć lat temu pan Janusz Szepietowski, były działacz solidarnościowy niesprawiedliwie uwięziony w komunistycznej Polsce, na podstawie ustawy stanu wojennego z 1981 r., zaproponował mi rozpoczęcie kampanii petycji Pro-Life (za życiem), aby zakończyć prześladowania i niesprawiedliwe aresztowanie kanadyjskiej działaczki Pro-Life Mary Wagner (która w tym czasie przebywała w więzieniu w Milton, Ontario) oraz do zmiany kanadyjskiego Kodeksu Karnego – w celu umożliwienia swobodnego i pokojowego wyrażania swojej opinii, zgodnej z naszym sumieniem, szczególnie w przypadku aborcji, bez kary więzienia za odmienne zdanie.

W dniu 20 maja 2014 r. spotkaliśmy się z ówczesnym Member of Parliament (M.P.) na okręg – Kitchener Centrum, panem Stephen Woodworth, który obecnie kandyduje w nadchodzących wyborach federalnych. Petycja została napisana przy pomocy i doświadczenia S. Woodwortha, który jest prawnikiem. Przez dwa lata (od 2014 do 2016 roku) zbieraliśmy osobiście podpisy w kościołach, salach przykościelnych, salach bankietowych, za pomocą poczty, oraz podczas różnych imprez np. Ottawa’s March for Life, otrzymując w sumie 4,027 podpisów – głównie z południowego Ontario, ale również z innych części kraju np. Kolumbii Brytyjskiej.

Zostały one następnie wysłane do 16 polityków w Kanadzie (większość w Ontario) z tego14-tu z nich to posłowie MP’s w Izbie Gmin (House of Common) w Ottawie, i 2 posłów prowincji Ontario (Member of Provincial Parliament M.P.P.). Wyniki są następujące:

1. Niestety, liberał Peter Fonseca M.P. odesłał do mojego biura petycję z wszystkimi 1.299 podpisami zebranymi w jego okręgu Mississauga-East Cooksville. Jego sekretarka powiedziała mi 21 kwietnia 2016 r. że powodem odesłania petycji było to, że ich biuro było “pro-choice”tj. za aborcją.

2. Podobnie postąpił liberalny poseł Arif Virani reprezentujący okręg Parkdale – High Park w Toronto, który odrzucił i odesłał mi 783 podpisów (bez wyjaśnień), zebranych głównie w jego okręgu.

Obaj wyżej wymienieni liberalni politycy demonstrują dziwny sposób reprezentowania swoich wyborców, odrzucając prośbę o reprezentowanie ich w Ottawie, a tym samym demonstrują pogwałcenie ducha demokracji, a najgorsze że złamali demokratyczne zasady parlamentarne i pokazali haniebną niewzruszoność przeciwko grupie Kanadyjczyków – obrońców życia, głównie polskich Kanadyjczyków (ponieważ obydwa te okręgi mają bardzo dużą grupę etniczną pochodzenia polskiego.

Interesujące jest dla przypomnienia oświadczenie lidera Partii Liberalnej, obecnego premiera Justina Trudeau, który krótko po jego wyborze 4 listopada 2015 r. powiedział:

“Jesteśmy rządem, który chce zdobywać zaufanie Kanadyjczyków, demonstrując, że popieramy Kanadyjczyków”.

Niestety, w ciągu ostatnich czterech lat to „zaufanie” okazało się fałszywe i nie dotyczy Kanadyjczyków, którzy są za Pro-Life, czyli za życiem, podobnie jak w przypadku odrzucenia 1.299 podpisów w Mississauga i 783 w Toronto na petycji Kanadyjczyków przeważnie polskiego pochodzenia.

3. Dipika Damerla M.P.P. – okręg Mississauga East-Cooksville – otrzymała 1.299 podpisów (kopie) i za pośrednictwem jej sekretarki poradzono, aby Mary Wagner pomógł przedstawiciel z okręgu, w którym ona mieszka, ale nie otrzymaliśmy oficjalnej
odpowiedzi od pani Damerla.

4. Pan David McGuinty M.P. – okręg Ottawa South – 214 podpisów. Podczas rozmowy telefonicznej z jego sekretarką, która powiedziała mi, że oryginały zginęły, i mogę mu przysłać kopię tych podpisów. Po wysłaniu kopii było brak dalszych działań lub odpowiedzi.

5. Pan Raj Saini M.P. – okręg Centrum Kitchener – 184 podpisów, jego biuro nigdy mi nie dało odpowiedzi.

6. Pan Erin O’Toole M.P. – okręg Durham – 178 podpisów, bez odpowiedzi.

7. Pani Filomena Tassi M.P. – okręg Hamilton-Ancaster – Dundas – 149 podpisów, bez odpowiedzi.

8. Pan John Nater M.P. – okręg Perth-Wellington – 128 podpisów, napisał do mnie krótki list informujący, że po zweryfikowaniu podpisów, petycja zostanie zgłoszona i przedstawiona do rozpatrzenia w Izbie Gmin (House of Commons).

9. Pan Andrew Scheer M.P. – okręg Regina-Qu-Appelle-99 podpisów, rozmawiałem z sekretarką przez telefon, ale nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi, czy petycja zostanie zgłoszona lub przedstawiona w Izbie Gmin.

10. Pani Karina Gould M.P., okręg Burlington – 80 podpisów, brak odpowiedzi.

11. Pan Chris Bittle M.P. – okręg St. Catherines – 77 podpisów, brak odpowiedzi.

12. Pani Irene Mathyssen M.P., okręg Londyn – Fanshawe – 47 podpisów, jej sekretarz oddzwonił z pytaniami dotyczącymi petycji, ale później bez odpowiedzi.

13. Pan Bob Bratina M.P., okręg Hamilton East-Stoney-Creek – 36 podpisów, brak odpowiedzi.

14. Madeline Meilleur M.P.P., Prokurator Generalny w Ontario i M.P.P., okręg Ottawa – Vanier – 4027 podpisów (kopie), brak odpowiedzi.

15. Hon. Jody Wilson-Raybould M.P., Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Kanady oraz M.P., okręg Vancouver – 4,027 podpisów (kopie), wysłała list do pana Harolda Albrechta M.P., okręg Kitchener-Conestoga, który później ten list przesłał do mnie. Ówczesny Minister Sprawiedliwości Wilson Raybould zminimalizował potrzebę zmiany kodeksu karnego, wskazując, że uwięzienie jest z trzech powodów: 1) „w celu zapewnienia obecności w sądzie, 2) „dla bezpieczeństwa publicznego” oraz 3) „w celu utrzymania zaufania do wymiaru sprawiedliwości”. Ponadto podkreślono, że wyrok jest proporcjonalny do wagi przestępstwa i stopnia odpowiedzialności sprawcy.

Jakie to dziwne, że pokojowe rozdawanie róż przez Mary Wagner matkom oczekującym na aborcję, z zamiarem uratowania istoty ludzkiej, jest postrzegane przez Prokuratora Generalnego jako zagrożenie „dla bezpieczeństwa publicznego” i uważane za „przestępstwo” bardzo poważne.

Także traktowanie takiego “przestępstwa” jakie dokonała pani Wagner jest uważane według naszego (kanadyjskiego – red.) Ministra Sprawiedliwości za bardzo “grawitacyjne” i zmusza nasz tak zwany system „sprawiedliwości” do uwięzienia tak niezwykle spokojnej i opiekuńczej osoby na ponad 4 lata w kanadyjskich więzieniach. Dziwna „sprawiedliwość” – powiedziałbym.

16. Dr. Harold Albrecht M.P., okręg Kitchenera Conestoga – 753 podpisów. Dr Albrecht, konserwatysta, zaakceptował nie tylko swoje własne petycje z podpisami, ale także podpisy liberałów M.P. pana Fonseca i pana Viraniego, które osobiście przedstawił podczas trzech osobnych sesji: w dniu 19 maja 2016 r. w Izbie Gmin, (753 podpisów z jego okręgu i okolic); 8 czerwca 2016 r. (1,300 podpisówz całej Kanady); i 28 września 2016 r. (1,299 podpisów głównie z obszaru Toronto). W sumie 3,353 podpisów zostało przedstawionych w Izbie Gmin w Ottawie.

W związku z tym trzeba pamiętać, w jaki sposób wyżej wymienieni parlamentarzyści reprezentowali lub nie reprezentowli nasze interesy na rzecz życia i jak możemy głosować (21 października 2019 r.) w nadchodzących wyborach federalnych. Abyśmy mogli wreszcie mieć tą kulturę życia w Kanadzie.

Dr Andrew (Andrzej) Caruk

Chiropraktyk – Ortopeda i były członek “Friends of Solidarity” w Kanadzie

Artykuł ukazał się w numerze 41 tygodnika Głos, Toronto.

[bsa_pro_ad_space id=4]