Inż. J. Waś: Ostrzegaliśmy z wyprzedzeniem, że może dojść do awarii w oczyszczalni „Czajka” [WIDEO]

0
1392
Awaria wynika z natury tego urządzenia. Ścieki idą w dół, pod rzeką, a potem znów pod górkę. Mogły się więc tam gromadzić zanieczyszczenia.

Już osiem lat temu – m.in. mieszkańcy Białołęki – protestowali przeciwko technologii zastosowanej w warszawskiej oczyszczalni „Czajka”. Na wady tego rozwiązania już w fazie projektowej wskazywali także inżynierowie i eksperci. Przestrzegali, że budowana jest „bomba ekologiczna”. Władze spółki i miasta nie uwzględniły jednak tych głosów.

W 2011 roku konsultantem technicznym technologii dla oczyszczalni był między innymi inż. Janusz Waś. Rozwiązanie, które tam funkcjonuje jest jednym wielkim nieporozumieniem – zaznaczył w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja inżynier.

– Oczyszczalnia jest mniej więcej dwa razy za mała na sieć, którą ma obsługiwać. Pomysł transportu pod rzeką ścieków surowych, czyli z tymi wszystkimi zanieczyszczeniami i zawiesinami, które tam pływają, był z góry skazany na niepowodzenie i awarię w przyszłości. To wszystko było przedstawiane władzom Warszawy. Nikt nas nie słuchał, bo woli się ludzi, którzy za pieniądze wydadzą każdą opinię – podkreślił.

Według inżyniera Janusza Wasia, awaria w oczyszczalni „Czajka” szybko się nie zakończy, nie jest ona w stanie oczyścić wszystkich ścieków z Warszawy.

– Będzie jeszcze gorzej. Prawie na pewno wiele razy nieoczyszczone ścieki dostawały się do Wisły. Wszyscy o tym wiedzieli, ale nikt nie chciał podjąć odpowiednich kroków wskazał.

– Awaria wynika z natury tego urządzenia. Ścieki idą w dół, pod rzeką, a potem znów pod górkę. Mogły się więc tam gromadzić zanieczyszczenia, które doprowadziły do takiej sytuacji – powiedział inż. Janusz Waś.

Ekspert dodał, że obecnej sytuacji trzeba przede wszystkim zastosować proste urządzenia służące do napowietrzania i mieszania ścieków z wodą w Wiśle.

Tymczasem, jak wskazał, władze miasta i spółki zdają się okazywać bezradność i niewiedzę.

Wywiad inż Wasia dla Radio Wnet:

Czajka w stosunku do przepustowości, to najdroższy taki obiekt na świecie. To był skok na kasę.

Za: radiomaryja.pl , yt/wnet.fm


WIĘCEJ NA TEMAT:

Prof. Dakowski „Pontonowy Most Gówna” dobrym remedium na nieuniknione zatykanie rur pod dnem Wisły

[niewygodne.info.pl] Oczyszczalnia Czajka w Warszawie kosztowała więcej niż gazoport w Świnoujściu!