“Sprawa restytucji mienia ofiar Holokaustu nie wpłynie na przebieg wizyty Trumpa” – min. Czaputowicz. Odpowiedź Polaka

0
262
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wyraził przekonanie, że sprawa restytucji mienia ofiar Holokaustu nie wpłynie na przebieg zbliżającej się wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce.

Podczas wizyty w USA ocenił również, że list grupy 88 amerykańskich senatorów będzie tematem rozmów polsko-amerykańskich.

ZOBACZ: Prawie cały Senat USA (88 na 100 członków) żąda wymuszenia na Polsce wypłat dla Żydów

88 amerykańskich senatorów podpisało się pod listem do sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, w którym apelują, by podjął on działania mające…

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że podczas wtorkowego spotkania w Nowym Jorku sekretarz stanu USA Mike Pompeo nie podejmował tej kwestii [ale dlaczego szef MSZ nie podejmował ? – przyp. red.].

– Ten problem w naszych relacjach będzie pewnie musiał być poruszany, bo zdajemy sobie sprawę, że list 88 senatorów to ważny głos opinii publicznej, z którym władze USA muszą się liczyć. Nie sądzę jednak, by miało to wpływ na przebieg wizyty czy najbliższych rozmów pomiędzy prezydentami – tłumaczył minister.

Na początku sierpnia grupa amerykańskich senatorów z obu partii politycznych podpisała list do sekretarza stanu Mike’a Pompeo, by wywarł nacisk na Polskę w sprawie restytucji mienia ofiar Holokaustu. Sygnatariusze listu napisali, że Polska nie wywiązała się z obietnicy złożonej ofiarom Holokaustu i innym osobom, których własność została zagarnięta.

Petycję zainicjowaną przez Demokratkę Tammy Baldwin i Republikanina Marco Rubio sygnowało dotychczas łącznie 88 ze 100 senatorów USA. Znaleźli się wśród nich m.in. kandydaci do nominacji Partii Demokratycznej na urząd prezydenta Elizabeth Warren, Kamala Harris, Kristen Gillibrand, Bernie Sanders i Cory Booker.

Wizytę relacjonował również portal kresy.pl: Pompeo i Mosbacher chwalą rząd PiS za zaangażowanie w sprawy Bliskiego Wschodu

=======================

ODPOWIEDŹ POLAKA:

Czekam na list 100 senatorów – Polaków do prezydenta Polski i premiera, by te bezczelne żydowskie żądania rabunku, kierowane z przedsiębiorstwa “holokaust”, ostro odrzucić.

Mirosław Dakowski