Światowa Federacja Naukowców ustanowiła stypendium im. prof. Szyszko

0
788
[bsa_pro_ad_space id=5]
Światowa Federacja Naukowców ustanowiła specjalne stypendium im. prof. Jana Szyszko – informuje Telewizja Trwam. Były minister środowiska zmarł nagle w środę 9 października. Miał 75 lat.

Stypendium imienia prof. Szyszko otrzyma najlepszy student z Polski. Celem jest oddanie hołdu wielkim wartościom naukowym, które prezentował i promował prof. Jan Szyszko.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Światowa Federacja Naukowców została założona w 1973 roku i zrzesza ok. 10 tys. naukowców ze 110 krajów. Jej celem jest promocja współpracy oraz wolnej wymiany informacji naukowej i technologicznej, zwraca uwagę na pokojowe wykorzystanie osiągnięć nauki oraz wyzwania dla planety, na jakie musi odpowiedzialnie odpowiedzieć ludzkość.

Prof. Jan Szyszko był autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologicznych. W Sejmie zasiadał od czterech kadencji i trzy razy stał na czele resortu środowiska.

Pogrzeb prof. Jana Szyszko odbędzie się w najbliższą środę o godzinie 11.00 w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłosnej.

Na początku września br. Światowa Federacja Naukowców wydała dokument, w którym zawarto następujący apel:

„Apelujemy o obiektywne, oparte na faktach, również historycznych i socjologicznych, przywrócenie autentycznego obrazu Kościoła katolickiego oraz szacunku dla wierzących”

i dalej:

„Podzielamy niepokój odnoszący się do działań usiłujących zdyskredytować istotę i misję Kościoła katolickiego. Uznając, że zarówno nauka, jak i kultura tworzą opis rzeczywistości w znakach i symbolach, wyrażamy sprzeciw wobec manipulacji semantycznych i aksjologicznych. Podkreślając nasze głębokie przywiązanie równocześnie do nauki i wiary, pozostajemy na służbie Prawdy, wyrażamy głębokie zaniepokojenie próbą zakłamania rzeczywistości przez nacisk działań ideologicznych. Świadomi, że każdy dyskurs, nawet kontrowersyjny, wymaga podstaw etycznych – szacunku dla prawdy i drugiej osoby w sporze – oczekujemy poszanowania tych zasad jako elementarnej wartości pluralistycznego społeczeństwa”, czytamy w dokumencie.

Za: TvTrwam, dorzeczy, pch24.pl

Fot. Prof. Jan Szyszko (1944-2019) / PAP / Leszek Szymański

 


MOŻE CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE:

“Gdy Europa nienawidzi samą siebie” – kard. Joseph Ratzinger 13 maja 2004 roku we włoskim senacie.

Benedykt XVI zabrał głos ws. pedofili w Kościele. W obszernym eseju czytamy: Narodziła się wraz z „upadkiem” moralnym 1968 roku

Pokój w prawdzie – dzisiejsza aktualność orędzia Benedykta XVI na Światowy Dzień Pokoju z 2006 roku

 

[bsa_pro_ad_space id=4]