Ks. Isakowicz-Zaleski: przykro, że ofiar Wołynia nie upamiętniają duchowni greckokatoliccy

0
795

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski stwierdził, że z przykrością odnotowuje brak duchownych obrządku greckokatolickiego na uroczystościach i w czasie nabożeństw sprawowanych w intencji pomordowanych 1943 roku na Wołyniu. – Dlaczego organizujemy i mówimy o przebaczeniu i pojednaniu, a duchowni ukraińscy nie chcą tego pojednania i przebaczenia (…)? – pytał w przemówieniu wygłoszonym podczas uroczystości upamiętniającej 76. rocznicę „krwawej niedzieli na Kresach Wschodnich”.

– Dlaczego organizujemy i mówimy o przebaczeniu i pojednaniu, a duchowni ukraińscy nie chcą tego pojednania i przebaczenia, co więcej, chcą wyniesienia na ołtarze kolaboranta hitlerowskiego abp. Andrzeja Szeptyckiego, który błogosławił sztandary SS Galizien? – pytał ks. Isakowicz-Zaleski podczas przemówienia z okazji upamiętnienia 76. rocznicy „Krwawej Niedzieli” wygłoszonego na Skwerze Wołyńskim w Warszawie.

Ks. Isakowicz-Zaleski upomniał się także o pomnik prof. Andrzeja Pityńskiego, ufundowany przez Polonię i upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej, który jego zdaniem, powinien stanąć w centrum stolicy. Podkreślił, że środowiska kresowe oczekują od Sejmu powstania ustawy, która wymieni z nazwy organizacje, biorące udział w mordach. – Rodzinom pozostaje upominać się o prawdę. Ich siłą jest to, że nie muszą kierować się poprawnością polityczną – powiedział. Dodał, że do czasu pochowania ofiar pojednanie z Ukraińcami będzie fikcją.

Zaangażowany w przywrócenie pamięci o ofiarach ukraińskich nacjonalistów kapłan negatywnie odniósł się do działań polskich rządów na przestrzeni ostatnich lat. Jego zdaniem, pamięć o pomordowanych kresowiakach ustępuje miejsca bieżącym stosunkom polsko-ukraińskim.

Dzisiaj wsparcie dla Ukrainy jest bezkrytyczne. Nic praktycznie od tego państwa się nie wymaga. Ani pochowania ofiar, ani przerwania kultu ludobójców. Czyli wszystko dajemy i nic w zamian za to nie otrzymujemy – ocenił.

W ciągu ostatnich lat słyszeliśmy bardzo wiele obietnic. Ustawicznie odmienia się przez wszystkie przypadki słowo pojednanie, przebaczenie i dialog. Natomiast ze smutkiem trzeba stwierdzić, że pomimo ewidentnych sukcesów, (…) czyli uchwale sejmu i senatu z 2016 r., ciągle zasadnicza sprawa, czyli pochówek ofiar, nie jest w żaden sposób zrealizowany – powiedział ksiądz. Jednocześnie przypomniał, że ostatnie pochówki odbyły się 8 lat temu.

Modlitwę w intencji ofiar rzezi wołyńskiej odmówili ks. por. Mateusz Korpak z Ordynariatu Polowego, ks. płk Michał Dudicz z prawosławnego Ordynariatu Polowego, ks. por. Dawid Banach z Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego oraz Oriel Zaretsky, przedstawiciel Naczelnego Rabina Polski.

Źródło: tvp.info / KAI

Fot. Michał Dyjuk / FORUM

WIĘCEJ -> RELACJA Z WCZORAJSZYCH OBCHODÓW, STANOWISKO UKRAIŃSKIEGO MSZ NA PORTALU KRESY.PL