Xi Jinping w Moskwie – Chińczycy i Rosjanie chcą odejść od dolara we wzajemnych rozliczeniach

0
358

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jingping przybył w środę do Moskwy rozpoczynają trzydniową, oficjalną wizytę w Rosji.

Xi Jingpign uczestniczył już w ceremonii powitalnej w Moskwie wraz z Władimirem Putinem. To już 28. spotkanie tych przywódców w ciągu sześciu lat rządów Xi Jingpinga w Chinach. W centrum zainteresowania będą kwestie ekonomiczne. Obaj przywódcy odbyli już pierwsze rozmowy.

„Rosja zamierza z Chinami rozwijać praktykę rozliczeń w walutach narodowych. Właśnie zawarto porozumienie międzyrządowe nakierowane na rozszerzenie wykorzystania rubli i juanów w handlu dwustronnym oraz zapewnienie braku zakłóceń w bankowej obsłudze transakcji w warunkach niestabilności na światowych rynkach” – powiedział po spotkaniu Putin, którego słowa przytacza rosyjska agencja informacyjna TASS.

Rosyjski prezydent ogłosił Chiny „strategicznym partnerem” swojego kraju, jak przekazuje Deutsche Welle i podkreślił, że wymiana handlowa między dwoma krajami sięgnęła wartości 100 mld dol. Chwalił wysoką dynamikę w eksporcie rosyjskich surowców energetycznych do Chin – „Rosja prowadzi w dostawach ropy do Chin, w zeszłym roku wysłano 68 mln ton surowca. W grudniu zostanie wprowadzony do eksploatacji rurociąg dostarczający gaz do ChRL tak zwanym szlakiem wschodnim. Prowadzone są rozmowy o możliwym transporcie paliwa na kierunku zachodnim, a także z rosyjskiego Dalekiego Wschodu” – powiedział Putin.
Rosyjski prezydent zaznaczył, że jego państwo zwiększa także swoje możliwości w zakresie eksportu gazu skroplonego (LNG). Jak powiedział uruchomiono już trzecią część zakładów Jamał LNG. Na Chiny przypada już 15% wartości całego rosyjskiego eksportu.
Putin mówił także o kontraktach pozyskanych przez Rosatom na budowę w Chinach dwóch atomowych bloków energetycznych.  Chwalił chińskie inwestycje w Rosji, w tym budowaną w obwodzie tulskim przez chiński koncern Great Wall fabrykę motoryzacyjną. Ma ona produkować 80 tys. samochodów rocznie.

 

Z Moskwy Xi Jinping uda się do Sankt Petersburga gdzie weźmie udział w XXIII Forum Ekonomicznym.

Czytaj także: „Rzeczpospolita”: Polska wesprze USA wobec Rosji, Iranu i Chin w zamian za większą obecność wojskową

tass.ru/dw.com/kresy.pl