W Jewish Virtual Library, żydowskiej encyklopedii internetowej nie określono wojennego bohatera Witolda Pileckiego jako Polaka, lecz Niemca walczącego z nazistami. W sprawie fałszowania historii musiała interweniować Ambasada RP w Waszyngtonie.
Na wpis jaki pojawił się w Jewish Virtual Library czyli Żydowskiej Bibliotece Wirtualnej uwagę zwrócili pracownicy polskiej ambasady w USA. Komentarz w tej sprawie pojawił się na koncie ambasady na portalu Twitter. Do wpisu załączono screen ze strony żydowskiej encyklopedii na którym widać, że jej autorzy zaszeregowali polskiego bohatera wojennego, rotmistrza Witolda Pileckiego do niemieckich opozycjonistów Hitlera. Pracownik ambasady skomentował: „”Witold Pilecki był POLSKIM żołnierzem walczącym w ruchu oporu, który na ochotnika zgłosił się do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz, aby zdać relację z popełnionych tam okrucieństw. Informacje na Waszej stronie wymagają natychmiastowej korekty”.
Poniżej zrzut z konta Twittera ambasady RP w Stanach Zjednoczonych:
.@JewishVLibrary Witold #Pilecki was a POLISH soldier & resistance fighter who volunteered to go to the German Nazi camp #Auschwitz to report on the atrocities being committed there. The information on your website needs prompt correction.https://t.co/IaUZnRusnB pic.twitter.com/taeEiEQTSW
— Embassy of Poland US (@PolishEmbassyUS) May 13, 2019
Redaktorzy Jewish Virtual Library zareagowali na pierwszą uwagę, zmieniając wpis w ten sposób, że rtm. Pilecki został umieszczony wśród bojowników żydowskich. Dopiero potem redakcja jeszcze raz poprawiła swój portal umieszczając nazwisku Pileckiego w „Polish and Other Fighters”. Jak zaznacza piszący o sprawie portal dorzeczy.pl Jest to jedyne nazwisko, które tam widnieje.
Jewish Virtual Library to encyklopedia internetowa, której wydawcą jest American–Israeli Cooperative Enterprise (AICE) z siedzibą w Wszyngtonie. Zawiera informacje o historii i współczesności Żydów, w szczególności Żydów w USA oraz dotyczące Izraela. Zawiera ponad 60.000 haseł i ponad 10.000 zdjęć, jest więc jednym z największych internetowych serwisów poświęconych tej tematyce.
Za: dorzeczy.pl, kresy.pl