Poseł Mularczyk: 850 mld dolarów (prawie 3 biliony złotych) to suma roszczeń Polski wobec Niemiec

0
1156
[bsa_pro_ad_space id=5]

Raport o stratach wojennych przygotowany w 1947 r. przez Biuro Odszkodowań Wojennych wycenił polskie starty na 48 mld ówczesnych dolarów czyli równowartość obecnych 850 mld dolarów (niemal 3 biliony złotych) – podało TVP Info.

[bsa_pro_ad_space id=8]

– To do przywódców naszego państwa należy decyzja, co zrobią z tym dokumentem, choć sądzę, że dość szybko całość raportu pozna także opinia publiczna. Osobiście uważam, że dobrym pomysłem byłoby upublicznienie dokumentu 1 września 2019 r., a więc w 80. rocznicę niemieckiej napaści na Polskę – uznał poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący zespołu ds. oszacowania wysokości strat Polski podczas II wojny światowej. Mogę powiedzieć, że nasze wyliczenia znacznie przekroczyły kwotę przyjętą tuż po wojnie.

W zeszłym roku Mularczyk mówił, że liczy na “chęć zmycia win za III Rzeszę” i dodał, że w następnej kadencji Sejmu powinien powstać kolejny taki dokument, który będzie dotyczył szkód i strat wyrządzonych przez Związek Sowiecki. Przyznał jednak, że ewentualne wyegzekwowanie odszkodowań od Moskwy może być trudne, gdyż “dzisiejsza Rosja jest krajem, który nie przestrzega prawa i ładu międzynarodowego”.

za: tvp.info


MOŻE CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE:

Wall Street a II wojna światowa. Czy poprawimy kiedyś podręczniki do historii ?

Środowe lekcje o pieniądzu: Supermechanizm koncentracji (2)

[bsa_pro_ad_space id=4]