USA: Polonia szykuje wielki protest przeciwko ustawie 447

0
1572
[bsa_pro_ad_space id=5]

Amerykańska Polonia przygotowuje wielki protest pod hasłem „Stop Act S.447”, przeciwko ustawie o restytucji tzw. bezspadkowego mienia żydowskiego. Demonstracje odbędą się w Waszyngtonie i w Chicago.

[bsa_pro_ad_space id=8]

USA: Polonia szykuje wielki protest przeciwko ustawie 447 Ustawa 447 PlakatW przyszłą sobotę w USA odbędą się protesty przeciwko ustawie S.447, o tzw. restytucji mienia żydowskiego, w szczególności tzw. mienia bezspadkowego. Protest jest organizowany przez środowiska polonijne, w tym Związek Żołnierzy NSZ Koło Chicago.

„Solidaryzujemy się z Rodakami w Ojczyźnie. 11 maja w Waszyngtonie i Chicago odbędą się protesty wielu środowisk polonijnych przeciwko ustawie S.447” – informują organizatorzy. Obie demonstracje odbędą się w przyszłą sobotę, 11 maja. W Chicago Polonia zbierze się na Daley Plaza, o godz. 16:00 czasu miejscowego, a w Waszyngtonie o godz. 13:00 pod Białym Domem.

„Drogi Rodaku, jeżeli los Twojej Ojczyzny nie jest Ci obojętny, przyjdź, zaprotestuj przeciwko tej ustawie. Niech głos zjednoczonej Polonii zostanie usłyszany w Waszyngtonie!” – czytamy w apelu.

Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą polskich flag oraz innych emblematów w barwach narodowych. Jednocześnie apelują, by nie przynosić ze sobą „żadnych banerów nawiązujących do partii politycznych lub zawierających kontrowersyjne hasła, które mogą posłużyć dyskredytacji naszego wspólnego protestu i jednocześnie zaszkodzić wizerunkowi Polski”.

W specjalnie przygotowanych materiałach informacyjnych, plakatach i ulotkach w języku angielskim, organizatorzy wyjaśniają powodu sprzeciwu wobec ustawy S.447. Zaznaczają, że nakłada ona na Departament Stanu USA obowiązek wywierania presji dyplomatycznej na rządy innych państw w kwestii zwrotu jakiejkolwiek własności, w tym obiektów religijnych i komunalnych, bezpodstawnie zajętej lub przekazanej komuś w czasie Holokaustu, a także zwrotu mienia bezspadkowego lub wypłaty rekompensat (finansowych lub w naturze) za takie mienie pozostawione po II wojnie światowej „prywatnym, międzynarodowym organizacjom żydowskim”.

USA: Polonia szykuje wielki protest przeciwko ustawie 447 Ustawa 447 Plakat 2

Organizatorzy protestów zaznaczają też, że dotyczą one właśnie kwestii tzw. mienia bez spadkobierców, a Polacy nie są przeciwko Żydom, opowiadając się za zawrotem skradzionego mienia, ale prawowitym właścicielom.

Przeczytaj na kresy.pl: Sakiewicz krytykuje protesty przeciwko ustawie 447

Zwrócono też uwagę, że ustawę przyjęto przy minimalnym kworum kongresmenów, zaś kwestia mienia bezspadkowego tworzy lukę prawną umożliwiającą „niemoralne akumulowanie bogactw przez prywatne, międzynarodowe organizacje żydowskie”, które bezprawnie domagają się zaspokojenia roszczeń w wysokości setek miliardów dolarów, przede wszystkim od Polski. Zaznaczono też, że ustawa S.447 ma dyskryminujący charakter względem tych ocalonych z Holokaustu, którzy nie są Żydami. Podkreślono, że ustawa traktuje Polskę i jej obywateli tak, jakby byli sprawcami Holokaustu, a nie ofiarą nazistowskich Niemiec.

USA: Polonia szykuje wielki protest przeciwko ustawie 447 Ustawa 447 Plakat 3

Zgodnie z ustawą Departament Stanu został zobowiązany do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu odnośnie tego, jak poszczególne kraje realizują obowiązek restytucji mienia ofiar Holokaustu. Później raport ma być aktualizowany. Jak pisało RMF FM, państwa opóźniające się ze zwrotem mienia „mogą znaleźć się na cenzurowanym”.

Przeciwnicy ustawy przypominają, że przedmiotem roszczeń są nieruchomości i inne aktywa pozostawione bezpotomnie i bezspadkowo przez obywateli Polski narodowości żydowskiej, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców. Podkreślają, że faktycznie roszczenia te zostały już zaspokojone poprzez nadzwyczajną niemiecko-izraelską umowę międzynarodową z 1952 roku, a także przez umowy indemnizacyjne pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, Wielka Brytanią, Francją, Kanadą i szeregiem innym krajów. Podkreśla się też, że „amerykańskie żydowskie organizacje roszczeniowe nie są i nigdy nie były prawnymi spadkobiercami obywateli II R.P. narodowości żydowskiej, ani jakichkolwiek innych podmiotów prawnych działających w Polsce przed II wojna światową”.

Sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, na początku konferencji bliskowschodniej w Warszawie wezwał władze polskie do poczynienia postępów ws. „kompleksowego ustawodawstwa o restytucji mienia prywatnego” Żydów, którzy utracili swoją własność w czasach Holokaustu.

Niedawno red.  Stanisław Michalkiewicz ujawnił notatkę dyplomatyczną z rozmów polsko-amerykańskich w sprawie roszczeń żydowskich. Wynika z niej, że Amerykanie zapewniają polski rząd, iż do jesiennych wyborów parlamentarnych nie będą prowadzone żadne jawne rozmowy ani prace ws. restytucji mienia żydowskiego, a wszelkie rokowania, w tym ze środowiskami żydowskimi odnośnie konkretnych kwot rekompensat, będą miały charakter tajny.

Za: Kresy.pl

[bsa_pro_ad_space id=4]