Ropa z Rosji znów popłynie na Słowację i Węgry. Dostawy będą wznowione w połowie maja

0
311

– Dostawy spełniającej normy jakościowe rosyjskiej ropy na Węgry i na Słowację zostaną wznowione w połowie maja – takie ustalenia zapadły w Budapeszcie w czasie spotkania przedstawicieli spółek naftowych oraz operatorów ropociągów z obu powyższych krajów oraz Rosji i Ukrainy.

– Na spotkaniu wszystkie spółki zajmujące się transportem ropy, to znaczy rosyjska, ukraińska, słowacka i węgierska, uzgodniły, że podejmą niezbędne kroki w celu zapewnienia, by jakość ropy dostarczanej rurociągiem Przyjaźń od połowy maja ponownie odpowiadała wymaganym standardom. W myśl umowy od tej daty blokada transportu ropy zostanie zniesiona i jej dostawy wrócą do normy –  powiedział Anton Molnar rzecznik węgierskiego koncernu MOL, który wchodzi w skład spółki Slovnaft ze Słowacji.

Oprócz MOL-a i Slovnaftu w porozumieniu brali udział przedstawiciele słowackiego państwowego operatora rurociągów Transpetrol, a także operatorzy z Ukrainy i Rosji – Ukrtransnafta i Transnieft. Od 19 kwietnia w rurociągu Przyjaźń płynęła ropa zanieczyszczona chlorkami organicznymi, łącznie – 5 mln ton. Był to powód wstrzymania tranzytu przez operatorów z Białorusi, Ukrainy i Polski.

Prezydent Rosji Władimir Putin uznał tę sprawę za szkodę gospodarczą i wizerunkową. W czasie spotkania z prezesem Transnieftu Nikołajem Tokariewem, Putin nakazał przeprowadzenie poprawy systemu kontroli jakości ropy w rurociągach. Tokariew twierdził, że powodem zanieczyszczenia było działanie prywatnego przedsiębiorstwa w obwodzie samarskim, które naruszyło normy technologiczne.

za: tvp.info