Premiera filmu Jarosława Mańki: „Rewolucja totalnej wolności”

0
1712
[bsa_pro_ad_space id=5]

We wtorek 12 marca, w warszawskim kinie „Wisła” miał miejsce premierowy pokaz nowego filmu dokumentalnego w reżyserii Jarosława Mańki. „Rewolucja totalnej wolności” – bo tak nazywa się ta produkcja – opowiada o korzeniach i przebiegu rewolucji antykulturowej, która dokonała się w Stanach Zjednoczonych i Europie zachodniej w latach 50 i 60 XX wieku. Rewolucji, której praktyczne skutki widzimy coraz wyraźniej w naszych czasach.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Przed rozpoczęciem pokazu, głos zabrał Maciej Maleszyk z Krucjaty Młodych, Arkadiusz Stelmach z Instytutu ks. Piotra Skargi (producent) oraz autor filmu, Jarosław Mańka. Reżyser podkreślił, że temat który podjął jest bardzo rozległy i zaznaczył, że film przedstawia wiedzę na temat tzw. „rewolucji 68 roku” jedynie „w pigułce”. Przed seansem odbyła się również krótka modlitwa, poprowadzona przez kapłana obecnego na sali.

Twórcy filmu przybliżają nam m.in. historię protestów studenckich, które odbywały się w wielu krajach na całym świecie. Szczególnie głośnym echem odbiły się te, które miały miejsce we Francji. Demonstracja zorganizowana przez studentów na paryskiej Sorbonie zainicjowała cały szereg wydarzeń, który doprowadził do ogólnokrajowych rozruchów. Zbuntowana młodzież ścierała się z policją. Do strajkujących dołączali wszelkiej maści robotnicy. Protesty skierowane był przeciwko rządom konserwatystów i tradycjonalistycznej wizji społeczeństwa. Młodzi byli zafascynowani marksistowską ideologią.

Rewolucja totalna

„Rewolucja totalnej wolności” porusza również kwestię ruchów hippisowskich, pacyfistycznych i związanych z New Age. Opowiada o ludziach, którzy odrzucali normy społeczne, walczyli z wartościami chrześcijańskimi i domagali się całkowitej „wolności”. O ludziach pragnących całkowitej swobody w sferze seksualności i ubioru, „napędzanych” narkotykami i muzyką rockową.

Marksistowski „marsz przez instytucje”, o którym także mowa w filmie, nie ominął nawet Kościoła Katolickiego. Na kapłanów zostało wyświęconych wielu agentów komunistycznych, którzy zajęli wysokie stanowiska w hierarchii kościelnej. Pokłosie rewolucji 68 roku objawia się w – tragicznym w skutkach – Soborze Watykańskim II.

W filmie swoją wiedzą i spostrzeżeniami dzielą się m.in. ks. Piotr Glas, historyk Roberto de Mattei, wiceprezes Instytutu im. ks. Piotra Skargi Arkadiusz Stelmach oraz (obecny na sali kinowej) Krzysztof Karoń.

Kolejne pokazy odbędą się w Warszawie 21 marca o godz. 18:30 i 20:20. Więcej informacji na portalu pch24.pl pod tym LINKIEM.

Za: pch24.pl, medianarodowe.com

 

[bsa_pro_ad_space id=4]