Wybory samorządowe: Bank komunalny (miejski) i równoległa waluta lokalna. To niektóre z propozycji Jedności Narodu w Warszawie, Kukiz’15 w Łodzi czy Narodowców na Podkarpaciu

0
3717
[bsa_pro_ad_space id=5]

Przejrzeliśmy programy samorządowe do sejmików pod kątem tematu zadłużenia. System zadłużania się miast i samorządów to wciąż obowiązujący system w wielu miejscach w Polsce. Mało kto jednak wie, że w Polsce przed II wojną światową funkcjonowały znakomicie tzw. banki miejskie (komunalne).

[bsa_pro_ad_space id=8]

Wybory samorządowe: Bank komunalny (miejski) i równoległa waluta lokalna. To niektóre z propozycji Jedności Narodu w Warszawie, Kukiz'15 w Łodzi czy Narodowców na Podkarpaciu Jedność Narodu LogoKWW Jedność Narodu – Wspólnota startujący do sejmików m.in. w województwach mazowieckim (lista nr 12) i lubelskim (lista nr 11) proponuje utworzenie banków miejskich, aby zmniejszyć zadłużenie samorządowe, co przyczyni się w dłuższym okresie, do oddłużenia mieszkańców, przynajmniej na poziomie samorządowym. Jak piszą autorzy w programie:

Nasze zobowiązania programowe uzdrawiające finanse województwa mazowieckiego i miasta Warszawy przy wykorzystaniu Samorządowego Banku Miejskiego i waluty lokalnej:

1. Audyt długu samorządowego. Przeprowadzimy szczegółowy audyt zadłużenia województwa, miasta i spółek komunalnych. Mieszkańcy województwa mazowieckiego i Warszawy powinni mieć pełny dostęp do informacji o łącznej wielkości długu (wraz z długiem ukrytym), jego strukturze (kto jest właścicielem) i kosztach jego obsługi.

2. Oddłużenie samorządu i mieszkańców. Zadłużenie województwa mazowieckiego tylko do zagranicznych banków to prawie 100 mln (co może narazić budżet województwa na ryzyko kursowe, województwo stanie się wtedy taka samą ofiarą banków jak Frankowicze!). To jest nieodpowiedzialna polityka, która musi doprowadzić do zwiększenia podatków lub wyprzedaży majątku. Oddłużenie województwa i miasta wymaga przejęcia przez Bank Miejski przepływów finansowych województwa, miasta i spółek komunalnych oraz przejęcia finansowania znacznej części inwestycji infrastrukturalnych. Wdrożymy program oddłużenia na poziomie rodzin, firm, województwa i miasta. Niedopuszczalna społecznie i moralnie jest sytuacja, kiedy emeryci i renciści stoją przed dylematem: kupić leki czy zapłacić czynsz.

3. Własne inwestycje w infrastrukturę. Będziemy realizować przemyślane inwestycje w społecznie użyteczną i dochodową infrastrukturę.

4. Bezpłatne rachunki bankowe. Wesprzemy mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Samorządowy Bank Komunalny powinien udostępnić bezwarunkowo mieszkańcom i przedsiębiorcom – płacącym podatki na Mazowszu – bezpłatne rachunki, dostępne i tanie usługi finansowe oraz tani, likwidujący zatory płatnicze, faktoring dla firm.

5. Tanie i dostępne mieszkania. Stworzymy program dostępnego budownictwa mieszkaniowego. Posiadanie mieszkania, nie niosącego ze sobą zagrożenia popadnięcia rodziny w finansowe niewolnictwo, które może trwać całe życie, a nawet obarczyć ciężarem długu przyszłe pokolenie, powinno być jednym z samorządowych priorytetów. Trzeba zatem stworzyć program finansowania przez Samorządowy Bank Miejski budownictwa społecznego i prywatnego (metodą gospodarską) bez pośrednictwa deweloperów i przy wykorzystaniu polskich ekologicznych technologii. To stanie się kołem zamachowym lokalnej gospodarki i dzięki taniemu kredytowi obniży koszy posiadania własnego mieszkania. Należy też zadbać o rodziny, które w wyniku nieuczciwych kredytów mogą znaleźć się na bruku. W takim przypadku Samorządowy Bank Komunalny powinien uruchomić program wykupu mieszkań eksmisyjnych, aby rodziny mogły nadal mieszkać na zasadach najmu mieszkania komunalnego.

6. Pieniądz lokalny. W wielu miastach, ale i państwach (np. w Szwajcarii) istnieją i rozwijają się z wielkim powodzeniem systemy walut lokalnych uzupełniających niedobór oficjalnego pieniądza, który wynika z dysproporcji między dochodami gospodarstw domowych i firm a potrzebami gospodarki. Fakt, że zarabiamy mniej, niż musimy wydać, powoduje systemowy przymus zadłużania się, po to, by móc skonsumować owoce wspólnej pracy. Z tego powodu powinniśmy wdrożyć własny pieniądz samorządowy, którego operatorem będzie nasz Samorządowy Bank Komunalny, dzięki stworzeniu każdemu mieszkańcowi konta (powiązanego z nr PESEL) chronionego przed windykatorami i komornikami. Projekt ten wymaga konsultacji, ponieważ jego realizacja może przebiegać z zastosowaniem wielu różnych formuł praktykowanych i sprawdzonych w innych krajach na świecie.

 Kandydat Ruchu Kukiza w Łodzi, Piotr Jankowski, proponuje podobne rozwiązania w mieście Łodzi:

Piotr Robert Jankowski Konwencja Kukiz 15 Łódź

Genialne wystąpienie Piotra Jankowskiego na Konwencji Kukiz15 Łódź

Gepostet von Narodowy Instytut Studiów Strategicznych am Donnerstag, 11. Oktober 2018

 

 Wybory samorządowe: Bank komunalny (miejski) i równoległa waluta lokalna. To niektóre z propozycji Jedności Narodu w Warszawie, Kukiz'15 w Łodzi czy Narodowców na Podkarpaciu Ruch Narodowy LogoZ kolei na stronie Ruchu Narodowego można znaleźć liczący blisko 100 stron program na wybory samorządowe. Składa się on z części ogólnej oraz części opracowanej w regionach. Jedynie w przypadku województwa podkarpackiego pojawił się pomysł utworzenia Podkarpackiego Banku Kredytowego. Na uwagę zasługuje również pomysł wsparcia przez sejmik akcjonariatu pracowniczego. Jak czytamy w dziale dotyczącym gospodarki:

WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE:

 1.  Gospodarka
 • Wsparcie i promocja podkarpackich marek i dawnego COPu z jego specjalnymi strefami ekonomicznymi, i spółkami strategicznymi takimi jak Huta Stalowa Wola, przemysłem zbrojeniowym, przemysłem produkcji w strategicznych branżach.
 • Utworzenie specjalnego programu wsparcia dla miasta Tarnobrzega jako dotkniętego brakiem przemysłu po upadku kopalni siarki. Przeznaczenie na ten cel specjalnej linii finansowej oraz ulg podatkowych na tworzenie miejsc pracy w mieście i powiecie miejskim Tarnobrzeg.
 • Utworzenie Podkarpackiego Banku Kredytowego, w którym każda jednostka samorządu terytorialnego otworzy rachunek, a dzięki oszczędnościom Podkarpacki Bank Kredytowy będzie miał możliwość finansowania poręczeń dla przedsiębiorców oraz udzielania kredytów inwestycyjnych jednostkom samorządu terytorialnego.
 • Przyspieszenie tworzenia infrastruktury Internetu szerokopasmowego w województwie podkarpackim jako fundamentu rozwoju we współczesnym świecie. Tworzenie parków naukowo – technologicznych, klasterów innowacyjnych oraz parków przemysłowych łączących najnowsze osiągnięcia nauki z działalnością gospodarczą.
 • Promocja podkarpackiego przemysłu na rynkach zagranicznych, w szczególności w Stanach Zjednoczonej Ameryki, Chinach i Indiach.
 • Dofinansowanie projektów w branży B+R (badania i rozwój) jako elementów rozwijających innowacyjną gospodarkę w regionie podkarpackim.
 • Wsparcie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw funkcjonujących jako kooperanci największych przedsiębiorstw regionu.
  Zwiększenie funduszu gwarancji i poręczeń dla spółdzielni pracy.
 • Wsparcie dla idei akcjonariatu pracowniczego. Przyjęcie uchwały Sejmiku Województwa Podkarpackiego o akcjonariacie pracowniczym, której celem będzie zapewnienie gwarancji i poręczeń finansowych kredytów zaciąganych przez spółki oparte na strukturze akcjonariatu pracowniczego.
 • Utworzenie specjalnej linii wsparcia, ulg, kredytów, prolongat na spłatę zadłużenia – dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw zadłużonych na skutek nierzetelnych zleceniodawców, tak aby mogli opłacić zaległości w ZUS i US, a co pozwoli na staranie się kredyt w bankach, które wymagają zaświadczeń niezaleganiu w składkach w ZUS i US.

Za: jednoscnarodu.org.pl / ruchkukiza.pl / ruchnarodowy.net / google.pl

 

WYSZUKIWARKA GOOGLE ZNALAZŁA JESZCZE NASTĘPUJĄCE CIEKAWE WPISY NA HASŁA 'WYBORY SAMORZĄDOWE 2018′, 'ODDŁUŻANIE’:

 1. KRAKÓW: Wybory 2018. Kukiz’15 chce utworzenia komunalnych banków …

 2. KRAKÓW: Członkowie Kukiz ’15 chcą otworzyć Komunalną Kasę Oszczędności …

 3. Ring Wyborczy – kandydaci na burmistrza Kluczborka – Radio Opole

 4. Ekonomia | Narodowy Instytut Studiów Strategicznych


ZOB. RÓWNIEŻ:

Środowe lekcje o pieniądzu: Banki tworzą pieniądze jako dług

Szwajcaria: Bank WIR. W odpowiedzi na kryzys finansowy: zasada spółdzielczości i waluta komplementarna

Środowe lekcje o pieniądzu: Pieniądze wolne od długu, tworzone przez społeczeństwo

Miasteczko Wörgl w Austrii – jego burmistrz był sprawcą małego cudu gospodarczego podczas kryzysu…

[bsa_pro_ad_space id=4]