Pieszczochy Putina: Szkoła dla uzdolnionych dzieci w Rosji

0
538

Bogusław Jeznach

THE ECONOMIST: Zachodnia prasa z podziwem i zazdrością pisze o nowym eksperymencie oświatowym w Rosji

Po rozmowie z premierem Indii, Narendrą Modim, w Soczi na początku tego tygodnia, Władimir Putin zabrał go do jednego ze swych ulubionych miejsc: Centrum Syriusza dla dzieci uzdolnionych (Образовательный центр «Сириус»). „Omawialiśmy kwestie regionalne i międzynarodowe” – wspomina Modi. „Ale kiedy rozmawialiśmy o Syriuszu, Putin miał szczególny wyraz twarzy.”

Centrum oferuje intensywne miesięczne kursy dla rosyjskich uczniów, którzy wykazują szczególny talent w dziedzinie matematyki, nauk ścisłych, sportu i sztuki. Mieszkają oni w dawnym czterogwiazdkowym hotelu i pracują w najlepszych laboratoriach w byłym centrum prasowym zbudowanym na potrzeby Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014. Jelena Szmieliewa, dyrektor Syriusza, mówi z dumą o nauce opartej na projektach i koncentrującej się na nowych technologiach. W pełnym wymiarze godzin szkoła zostanie otwarta dopiero tej jesieni. Celem szkoły, jak mówi pani Szmieliewa, jest ustanowić wzór dla całego kraju.

Projekt od początku zwracał szczególną uwagę prezydenta Putina; mówi się, że to on wpadł na jego pomysł, a nawet wymyślił nazwę i osobiście przeprowadził wywiad z panią Szmielewą zanim zaoferował jej tę pracę. Putin kieruje także radą nadzorczą, a wizyta w tym tygodniu była jego dziewiątą w tej szkole od 2015 roku. „Едва ли проходит месяц, когда он не регистрируется, что здесь происходит” (Rzadko jest taki miesiąc kiedy prezydent nie sprawdza, co się tutaj dzieje) – mówi pani Szmieliewa. Darczyńcy szkoły to czołowe rosyjskie firmy. „Все вкладывали в нее деньги” (Wszyscy włożyli w nią kasę), mówi jeden z byłych urzędników.

Jednakze Syriusz nie jest „potiomkinowską wioską”, jak mogłoby się wydawać. Służy raczej jako przykład skutecznej modernizacji pod nadzorem silnej władzy. Tylko w tym miesiącu w pewną sobotę uczniowie tłumnie zjawili się, aby wysłuchać wykładu na temat sieci neuronowych wygłoszonego przez wizytującego specjalistę z Yandex, wiodącej rosyjskiej firmy internetowej. W pobliskich laboratoriach jedna grupa montuje mikro-satelity, a druga skupia się wokół spektrometru na kursie z biomedycyny.

Syriusz łączy w sobie dwie strony putinowskiej wizji oświaty. Studenci są zachęcani do globalnej rywalizacji; jednak przypomina się im, kim są i skąd pochodzą. „Всегда помните, что у вас есть дом – ваша семья, ваши друзья, ваш город, ваш «Сириус», ваша Россия” (Zawsze pamiętaj, że masz Dom – twoją rodzinę, twoich przyjaciół, twoje miasto, twój Syriusz, twoją Rosję) – brzmi część szkolnego kodeksu. „Преуспевайте ради них и всегда возвращайтесь в свой дом” (Dla nich zwyciężaj i zawsze wracaj do swojego domu). (BJ)

Za: jeznach.neon24.pl