Elektrownia atomowa Hinkley Point C ma ruszyć w 2025 roku. Koszty – horrendalne!

0
2142
[bsa_pro_ad_space id=5]

Jak informuje EDF, deweloper projektu Hinkley Point C, elektrownia atomowa Hinkley Point C ma zostać uruchomiona w roku 2025. „Jesteśmy przekonani o tym, że do tego czasu uruchomimy Hinkley Point C, ponieważ wykorzystujemy innowacyjne narzędzia oraz opieramy się na doświadczeniach zdobytych przy budowie innych reaktorów”, mówi Simone Rossi, dyrektor generalny koncernu EDF.

http://swiatoze.pl/wp-content/uploads/2017/09/energia-atomowa.jpg

[bsa_pro_ad_space id=8]

Projekt Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii wywołuje wiele kontrowersji, które doskonale pokazują podejście do sektora atomowego na świecie. Głównym jego problemem jest koszt budowy tego rodzaju instalacji.

Jeszcze dwa lata temu szacowano, że Hinkley Point C pochłonie około 13 miliardów funtów – obecnie kwota ta wzrosła do około 30 miliardów. Jak donosił w lipcu zeszłego roku „The Telegraph”, obliczenia te nie obejmują państwowego wsparcia elektrowni, ponieważ zmieniać będzie się ono pod kątem cen energii elektrycznej na rynku hurtowym.

Komisja Rachunków Publicznych w brytyjskiej Izbie Gmin nazwała inwestycję „strategicznym błędem”, wskazując na rosnące koszty. Hinkley Point C nie jest odosobnionym przypadkiem – większość tego rodzaju projektów instalacji z reaktorami EPR z ostatnich lat przekroczyło znacznie budżet i czas realizacji.

Dodatkowe kontrowersje budzi tak zwany kontrakt różnicowy zawarty w 2013 roku. W myśl tej umowy inwestorzy otrzymywać będą 92,5 funta za każdą wyprodukowaną przez elektrownię megawatogodzinę, bez względu na rynkowe ceny energii. Kontrakt ten podpisany został na 35 lat.

Budowana przez EDF elektrownia ma pokryć około 7% zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na energię elektryczną i zastąpić elektrownie węglowe, które wygaszone zostaną całkowicie do 2025 toku.

EDF, oprócz Hinkley Point C, zbudować ma jeszcze jeden reaktor w Anglii. Sizewell C uruchomiony powinien zostać do 2031 roku. Jak wskazują władze dewelopera, dzięki dostosowaniu reaktora do lokalnych wymagań i doświadczeniu zdobytemu przy budowie Hinkley Point C koszty mają spaść o około 20%.

Problemem jest jednak finansowanie inwestycji. Spółka już od pewnego czasu prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami i z rządem na temat alternatywnych modeli wsparcia pieniężnego tego projektu.

=============================

Cena energii z dwóch morskich farm wiatrowych wyniosła 57,5 funta/MWh, a z trzeciej – 74,75 funta. Dla porównania, przewidywane w 2012 roku ceny gwarantowane energii dla Hinkley Point C równały się 92,5 funta/MWh.

Zob.:http://swiatoze.pl/the-guardian-energia-jadrowa-hinkley-point-staje-sie-oplacalna-porownaniu-odnawialnych-zrodel-energii/

=======================================

Elektrownia Jądrowa Olkiluoto 3 w Finlandii [też „na trzy plus”..] ma już 11 lat opóźnienia, a szacowane KOSZTY wzrosły w tym czasie trzykrotnie. Budują dalej, koszty dalej rosną..

[bsa_pro_ad_space id=4]