Gdzie są polskie elity ? Numer 7 Polityki Polskiej [PDF]

0
644
[bsa_pro_ad_space id=5]

Udostępniamy naszym czytelnikom i sympatykom numer archiwalny Polityki Polskiej z tematem przewodnim „Gdzie są polskie elity ?”

POBIERZ NUMER 7 – GDZIE SĄ POLSKIE ELITY?

Ze wstępniaka pisanego w 2016 roku:

[bsa_pro_ad_space id=8]

Gdzie są polskie elity? To pytanie często pojawia się w sytuacjach kryzysowych i nie odnosi się ono bynajmniej, jak sądzi wielu z nas, tylko do świata polityki. Dotyka ono wielu dziedzin naszego życia naukowego, intelektualnego, artystycznego i duchowego. Problem elit, to problem fundamentalny dla każdego narodu. Elity są punktem odniesienia nie tylko dla dnia dzisiejszego. To one wyznaczają kryteria według jakich mamy czerpać z dziedzictwa przeszłości i określają jak mamy budować przyszłość.

Parafrazując głęboką prawdę o naszej odpowiedzialności za poczęte dziecko, możemy stwierdzić, że naród, który nie wytworzył własnych elit, jest narodem bez przyszłości. Jak mamy budować własną przyszłość, gdy nie ma komu określić, co jako naród chcemy osiągnąć, jakie cele są dla nas najważniejsze i jaki ustrój życia zbiorowego nas do osiągnięcia tych celów będzie przybliżał. Pytanie „gdzie są polskie elity?”, jest przede wszystkim pytaniem o naszą przyszłość.

Nadzieję na odbudowę polskich elit budzi młode pokolenie, które dziś w wielu obszarach zawstydza swoją narodową, patriotyczną postawą dotychczasowych sterników narodowej sprawy. Jest więc coraz żyźniejsza gleba, tylko kto i co będzie na niej siał? Czy budzone będą negatywne stereotypy, czy też jest szansa na rozbudzenie najlepszych, narodowo-państwowych wzorców wychowawczych, które przeleją się na działania mocno osadzone w realiach polityki propolskiej.

Zapraszamy do lektury !

Zespół Polityki Polskiej

[bsa_pro_ad_space id=4]