W Berlinie pilnie wstrzymują szczepienia kobiet poniżej 55 roku życia preparatem AstraZeneka. Dziewięć zgonów.

0
1294
[bsa_pro_ad_space id=5]

W Niemczech odnotowano 31 przypadków zakrzepów krwi w mózgu oraz dziewięć przypadków śmiertelnych po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 koncernu AstraZeneca. W związku z tym w Berlinie wstrzymano podawanie tego preparatu.

Za Oceanem podobną decyzję podjęła Kanada.

Na początku marca kilkanaście krajów europejskich wstrzymało podawanie szczepionki AstraZeneca przeciw koronawirusowi.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Po kilku dniach zastoju szczepienia wznowiono. Stało się to po tym, gdy organy regulacyjne Unii Europejskiej stwierdziły, że zastrzyk jest bezpieczny dla zdrowia.

Teraz historia zatacza koło. Jak poinformowała 30 marca po południu niemiecka agencja dpa, w szpitalach ponownie stwierdzono groźne zakrzepy krwi w mózgu po podaniu szczepionki.

W ostatnich dniach odnotowano 31 przypadków poważnych skutków ubocznych – 29 u kobiet w wieku od 20 do 63 lat i dwa przypadki u mężczyzn, którzy mają 36 i 57 lat.

Dziewięć spośród 31 osób zmarło.

W Niemczech ma odbyć się nadzwyczajne spotkanie przedstawicieli wszystkich szesnastu landów.

Zanim do niego dojdzie, berliński szpital Charite ogłosił, że wstrzymuje szczepienia AstraZeneką kobiet poniżej 55. roku życia. Chwilę później wszystkie szpitale w Berlinie poinformowały, że tymczasowo zaprzestają szczepień osób poniżej 60. roku życia tym preparatem.

Kanada również wstrzymuje szczepienia AstraZeneką

Za Oceanem podobną decyzję podjęła Kanada. National Advisory Committee on Immunization (NACI) wydała zalecenie, by szczepionki AstraZeneca nie podawano osobom poniżej 55. roku życia.

Zalecenie związane jest z raportami o przypadkach zakrzepicy wśród osób, którym w Europie tę szczepionkę podano, głównie wśród kobiet. Dodano, że zalecenie jest „środkiem ostrożnościowym” w związku z doniesieniami o wywołanej szczepionką małopłytkowości i podkreślono, że w Kanadzie takich przypadków nie zaobserwowano.

W komunikacie wskazano, że większość pacjentów w Europie, u których po szczepieniu preparatem AstraZeneca wystąpiły rzadkie zakrzepy krwi, to kobiety w wieku poniżej 55 lat. Doprecyzowano, że śmiertelność wśród tych, u których rozwinęły się zakrzepy, sięga 40 proc.

za: nczas.com

Źródła: spiegel.de/Fox News

[bsa_pro_ad_space id=4]