USA: 5 stanów znosi obowiązek noszenia masek – Alabama, Missisipi, Teksas, Montana i Iowa.

0
1308
[bsa_pro_ad_space id=5]

Pięć stanów znosi obowiązek noszenia masek. Wśród nich znalazła się Alabama, Missisipi, Teksas, Montana i Iowa. W Północnej Dakocie nakazał wygasł pod koniec lutego.

Pomimo tego, niektóre z miasteczek i lokalne biznesy nadal narzucają taki wymóg. Największe amerykańskie sieci handlowe w całym kraju m.in, Kroger, Best Buy Co., Kohl’s i Ulta trzymają się swojej polityki i wymagają masek w sklepach. Niektórzy lokalni burmistrzowie przestrzegli mieszkańców, aby zignorowali słowa gubernatorów,

[bsa_pro_ad_space id=8]

We wtorek swoją decyzje ogłosili gubernatorzy Teksasu i Missisipi. Dodatkowo w tych stanach będzie możliwe ponowne otwarcie wszystkich firm.

„Zbyt wielu Teksańczyków straciło możliwość zatrudnienia. Zbyt wielu właścicieli małych firm ma trudności z opłaceniem rachunków. To musi się skończyć. Nadszedł czas, aby otworzyć Teksas w 100% ”

– powiedział gubernator Abbott.

Dodatkowo Greg Abbott podjął decyzję o cofnięciu wszystkich covidowych nakazów. Rozporządzenie wykonawcze ma wejść w życie 10 marca.

Gubernator Mississippi Tate Reeves poinformował we wtorek za pomocą Tweetera, że od środy wszystkie rozporządzenia dotyczące noszenia masek zostaną zniesione, a firmy będą mogły działać bez żadnych ograniczeń.

Przestajemy mówić ludziom co  mogą, a czego nie mogą robić” – podsumował.

Z kolei, w czwartek gubernator Alabamy Kay Ivey, ogłosiła, że przedłuża nakaz noszenia masek tylko do 9 kwietnia. Po tej dacie noszenie ich nie będzie wymagane, a opcjonalne.

Na początku marca, gubernatorzy stanów Iowa i Montana również ogłosili uchylenie nakazu noszenia masek. Z kolei pod koniec lutego wygasł on w Północnej Dakocie. Stany te zasilają szeregi 11 innych, gdzie nie obowiązuje takie prawo (Alaska, Arizona, Floryda, Georgia, Idaho, Missouri, Nebraska, Oklahomy, Karolina Południowa, Dakota Południowa  i Tennessee).

Eksperci zdrowia publicznego potępiają to posunięcie i wyrażają obawy, że taka polityka może mieć zły wpływ na resztę kraju. Eric Rubin, specjalista chorób zakaźnych powiedział, że “to, co robią w Teksasie ma znaczenie dla wszystkich innych w kraju”. Zwrócił uwagę, że jest to drugi najbardziej zaludniony stan w kraju, który notował bardzo wysoką liczbę infekcji na początku pandemii.

Decyzję o znoszeniu restrykcji przez stany mocno skrytykował prezydent Joe Biden . Powiedział  jest to “bardzo poważn błąd”, w kontekście wciąż bardzo licznych zakażeń koronawirusem w USA. “To neandertalskie myślenie”– ocenił ostro.

za: amerykapopolsku.com

fot. Gubernator Teksasu Abbott

[bsa_pro_ad_space id=4]