Trudno być obojętnym wobec Nagrody Nieobojętności

0
348

Józef Wieczorek

Rok temu po wysłuchaniu na terenie KL Auschwitz wypowiedzi b. więźnia Mariana Turskiego napisałem tekst – Nie bądź obojętny ! – jedenaste przykazanie ? argumentując, że „nie ma potrzeby tworzenia kolejnego i to dopiero 11 przykazania, ale respektowanie przykazania największego i już istniejącego od czasów biblijnych, które brzmi – „Będziesz miłował Pana Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych” (Mk 12, 29-31).’

Zamieściłem również tekst w Kurierze WNET – Auschwitz nie spadł nam z nieba, komunizm też ! [POR. Auschwitz nie spadł nam z nieba, komunizm też !] argumentując ponadto:

”Marian Turski pouczał, że nie należy być obojętnym na fałszowanie historii, więc nie można pominąć takiej obojętności i takiego fałszowania przez osobę, którą zamierza się awansować do rangi autorytetu moralnego i jego wypowiedzi włączyć do lektur szkolnych, a ponadto uhonorować Pokojową Nagrodą Nobla.”

Ale moje słowa zdaje się nikogo nie poruszyły, zostały przemilczane.

Natomiast słowa Mariana Turskiego poruszyły wielu ludzi nie tylko w Polsce i koledzy Mariana Turskiego z tygodnika Polityka zbierali podpisy, aby zgłosić Mariana Turskiego do Nagrody Nobla.

Nie wiadomo, czy brano pod uwagę, że Marian Turski nie był obojętny na instalację systemu komunistycznego i sam instalację tego zbrodniczego systemu wspierał ! Był jednocześnie obojętny na los współwięźnia KL Auschwitz rtm. Witolda Pileckiego, a zatem swojego jedenastego przykazania nie wypełniał !

W nawiązaniu do słów Mariana Turskiego wypowiedzianych 27 stycznia 2020 r. Oświęcimski Instytut Praw Człowieka ufundował Nagrodę Nieobojętności, którą w tym roku po raz pierwszy wręczył właśnie Marianowi Turskiemu.

[Marian Turski i Beata Machul-Telus z Nagrodą Nieobojętności Oswiecimskiego Instytutu Praw Człowieka – Oświęcimski Instytut Praw Człowieka (oipc.pl) ]

Laureat nie ukrywał, że nagroda ta sprawiła mu radość i podkreślał

jestem szczęśliwy, że i w prezydenckiej kampanii wyborczej i w akcji obronnej LGBT przeciw szkalowaniu, i podczas Strajku Kobiet – wielokrotnie moje słowa znalazły się na transparentach.

Nie był -jak widać – obojętny wobec barbarzyństwa niszczącego resztki cywilizacji łacińskiej, profanacji symboli religijnych, wykluczania tych, co nie byli obojętni na te fakty zdziczenia, tak młodzieży, jak i starczych, także akademickich mistrzów i uczniów mówiących jednym głosem na platformie ‚je*ania PiS’, domagających się ‚wyp***dalania’ tych i tego co wiąże się z tradycyjnymi wartościami.

[ https://jwfotowideo.wordpress.com/2020/10/28/reakcje-w-sprawie-wyroku-trybunalu-konstytucyjnego-w-krakowie-28-10-2020-r/]

Taki stan rzeczy sprawiał mu radość !

I nagrodę Nieobojętności dostał ! Trudno być wobec tego faktu obojętnym !

za: blogjw.wordpress.com/

fot. Marian Turski, autor fot. Dobuszynski


POWIĄZANE:

Auschwitz nie spadł nam z nieba, komunizm też !

Joanna Płotnicka, działaczka społeczna: “Lobby żydowskie robi wszystko, by wymazać męczeństwo Polaków w Auschwitz!” [WIDEO]

Niechciana, brutalnie ukrywana pamięć o tragicznej historii Bloku Śmierci