Ostatni wywiad prof. Jana Szyszki. O czym mówił? Jak zginął profesor ?

0
1391
[bsa_pro_ad_space id=5]

Prof. Jan Szyszko, polityk PiS i były długoletni minister środowiska zmarł niespodziewanie. Jak podał Polsat News, prawdopodobną przyczyną jego śmierci była zatorowość płucna. Szyszko kandydował w tegorocznych (2019 – przyp. red.) wyborach do Sejmu z listy PiS w tzw. obwarzanku warszawskim. Do ostatnich chwil życia był więc bardzo aktywny.

W ostatnim wywiadzie wypowiadał się ostro m.in. o działalności szwedzkiej aktywistki 16-letniej Grety Thunberg.

[bsa_pro_ad_space id=8]

W ostatnim przed śmiercią wywiadzie, którego udzielił „Gazecie Polskiej Codziennie” Jan Szyszko m.in. skrytykował działalność Grety Thunberg. Co dokładnie powiedział?

– To nie ma wiele wspólnego z walką o przyrodę i dobro ziemi. To wyreżyserowana i wspierana finansowo próba blokady takich nośników energii, jak węgiel kamienny. Ostrze jak zwykle zwrócone jest w Polskę – mówił Szyszko o szwedzkiej nastolatce i jej aktywności w rozmowie z „GPC”, która ukazała się w poniedziałek.

Były minister środowiska mówił o „wyreżyserowanym ataku na polski węgiel”. – Jego jedyną wadą jest to, że jest polski (…) inne racjonalne przesłanki tu nie występują – przekonywał. Jego zdaniem Polska spełnia wszystkie warunki, aby sprostać postanowieniom porozumienia paryskiego, spełniła też wszystkie postanowienia protokołu z Kioto, posiada również czyste technologie spalania.

Szyszko do Macrona: Polska nie jest kolonią francuską

Szyszko został zapytany także o ostatnie słowa Emmanuela Macrona skierowane pod adresem Polski. – Prawda jest taka, że wszystko blokuje Polska. (…) Niech młodzi ludzie protestujący w Europie pojadą manifestować do Polski i pomogą mi przekonać tych, których ja nie mogę – powiedział prezydent Francji.

Polska nie jest kolonią francuską i warto, żeby prezydent Francji miał tego świadomość – stwierdził na to Szyszko. – Takie pouczanie jest niedelikatne. Tak niedelikatne byłoby wspieranie ruchu „żółtych kamizelek” przez polski rząd – dodał.

Szyszko: Lasy są naszym ogromnym atutem

Naprawdę nie potrzebujemy dodatkowych rad UE. Naszym ogromnym atutem są polskie lasy, które mogą pochłonąć znaczne ilości dwutlenku węgla

– mówił były minister środowiska, który zasłynął kontrowersyjnymi decyzjami ws. Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy zarzucali mu nadmierną wycinkę puszczy. Z kolei Jan Szyszko twierdził, że broni ostatniego europejskiego lasu pierwotnego przed kornikiem drukarzem.

„Polityka klimatyczna UE jest absolutnym bezsensem”

W dalszej części rozmowy stwierdził, że polityka klimatyczna UE jest… bezsensowna. – To co proponuje UE, to dokonywanie redukcji jedynie w kilku działach produkcji – energii elektrycznej, ciepła, papieru, stali, cementu i szkła. Jeżeli nawet my tutaj ograniczymy emisje, kosztem naszego przemysłu, to przecież zostanie to wyprodukowane za granicą, gdzie nie są przestrzegane normy. Doprowadzi to faktycznie do wzrostu emisji. Polityka klimatyczne UE jest zatem absolutnym bezsensem – mówił Szyszko w „GPC”.

za: fakt.pl, gpc


Jak zginął profesor Jan Szyszko – opowiada  Krystyna Szyszko (wdowa po śp. prof. Janie Szyszko) w wywiadzie z
Ewą Stankiewicz w TV Republika

[bsa_pro_ad_space id=4]