„Obronimy polską wieś!”. Manifestacja przeciwko „Piątce dla Zwierząt”

0
1073
[bsa_pro_ad_space id=5]

W środę przed południem w Warszawie zaczęła się manifestacja rolników i hodowców, sprzeciwiających się projektowi PiS „Piątka dla Zwierząt”. Zakłada on m.in. znaczne ograniczenie uboju rytualnego i zakaz hodowli zwierząt na futra.

W proteście pod hasłem „Strajk rolników! Obronimy polską wieś!” wzięli udział m.in. członkowie i sympatycy AGROunii, politycy Konfederacji i przedstawiciele branży futrzarskiej. Pojawił się też lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, a także zawieszona w prawach członka PiS posłanka Teresa Hałas.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Manifestacja rozpoczęła się na Placu Trzech Krzyży. Wcześniej jednak na Rondzie Dmowskiego odpalono race, utrudniając ruch pojazdów. Lider AGROunii Michał Kołodziejczak mówił na nagraniu, że na razie protesty będą spokojne, ale za jakiś czas mogą już takie nie być. W rozmowie z Radiem ZET rolnicy tłumaczyli, że dym symbolizuje ich niepewną sytuację w związku z „Piątką dla zwierząt”.

W podobnym tonie wypowiadał się Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej i hodowca norek. Zaznaczał, że to od rządzących zależy, czy kolejne protesty będą spokojne.

– Przypomnę, że jako branża jesteśmy tylko jednym z pięćdziesięciu  związków branżowych, które wchodzą w skład założycielski Komitetu Strajkowego. Protest będzie pokojowym, a raczej manifestacją, z racji tego, że pamiętamy słowa pana prezydenta, który podczas dożynek prezydenckich zaapelował o spokój. Przybędziemy bardzo pokojowo,  jednak od rządzących będzie zależało to, czy kolejne protesty będą pokojowe. Na tę chwilę chcemy prosić pana prezydenta o spotkanie, by nas wysłuchał i stanął po stronie rolników – wyjaśnił Szczepan Wójcik.

Protestujący przeszli najpierw pod Sejm. Niesiono m.in. transparenty z napisami: „Pogrzeb polskiego rolnictwa”, „Piątka Kaczyńskiego zamorduje każdego”, a także wieńce pogrzebowe i trumnę z napisem „Hodowle polskie idą do piachu”. Media szacują, że w proteście bierze udział ponad tysiąc osób z różnych organizacji zrzeszających rolników i hodowców.

Później protestujący udali się przed Pałac Prezydencki. Liczyli na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Na miejscu odbyły się przemówienia, m.in. posłów Konfederacji Roberta Winnickiego i Krzysztofa Bosaka.

Środowiska rolnicze już zapowiadają kolejny protest za dwa tygodnie.

Nowela autorstwa PiS, która została uchwalona w piątek, wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra oraz wykorzystywania ich w celach rozrywkowych. Ogranicza także ubój rytualny jedynie do potrzeb lokalnych związków religijnych, zwiększa też kompetencje organizacji pozarządowych. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 356 posłów, czyli więcej niż większość wymagana do odrzucenia ewentualnego weta prezydenta.

za: Kresy.pl

fot. twitter/Świat Rolnika

[bsa_pro_ad_space id=4]