„Gdybym nie był katolikiem” – Abp. Fulton J. Sheen

0
1282
[bsa_pro_ad_space id=5]

Abp. Fulton J. Sheen

[bsa_pro_ad_space id=8]

„Gdybym nie był katolikiem i szukałbym dziś prawdziwego Kościoła na świecie, szukałbym Kościoła, który nie współżyje dobrze ze światem; innymi słowy szukałbym Kościoła, którego świat nienawidzi.

Robiłbym to z tego powodu, że jeśli Chrystus jest dziś w każdym kościele na świecie, musi On być ciągle nienawidzony, tak jak wtedy, kiedy przebywał na ziemi we własnej osobie.

Jeśli znaleźlibyście Chrystusa dzisiaj, wobec tego znajdziecie Kościół, który nie będzie współpracował ze światem.

Szukajcie Kościoła, który jest nienawidzony przez świat, tak jak Chrystus był nienawidzony przez świat.

Szukajcie Kościoła, który jest oskarżany o zacofanie, tak jak Pan Jezus był oskarżany o niewiedzę i o to, że nigdy nie pobierał nauk.

Szukajcie Kościoła, z którego ludzie szydzą jako ze społecznie gorszego, tak jak szydzili z Pana Jezusa, ponieważ przyszedł z Nazaretu.

Szukajcie Kościoła, który jest oskarżany o posiadanie diabła, tak jak Pan Jezus był oskarżany o opętanie przez Belzebuba, księcia diabłów.

Szukajcie Kościoła, który w okresach bigoterii – mówią ludzie – musi zostać zniszczony w imię Boga, tak jak ludzie ukrzyżowali Chrystusa i myśleli, że uczynili to w służbie Boga.

Szukajcie Kościoła, który świat odrzuca, ponieważ twierdzi, że jest on nieomylny, tak jak Piłat odrzucił Chrystusa, ponieważ nazwał On Siebie Prawdą.

Szukajcie Kościoła, który jest odrzucany przez świat, tak jak Pan Jezus został odrzucony przez ludzi.

Szukajcie Kościoła, który pośród zamętu sprzecznych opinii, jego członkowie kochają, tak jak kochają Chrystusa i szanujcie jego Głos jak sam głos jego Założyciela, a zacznie wzrastać podejrzenie, że jeśli Kościół nie cieszy się sympatią ducha świata, wtedy jest on oderwany od życia, a jeśli jest oderwany od życia, to buja w obłokach. Ponieważ buja w obłokach, jest on nieskończenie kochany i nieskończenie nienawidzony, tak jak był Sam Chrystus.

Ale tylko to, co jest Boże może być nieskończenie nienawidzone i nieskończenie kochane.

Dlatego Kościół jest Boży.”

Tekst pochodzi z Radio Replies, t.1, str. IX, Rumble & Carty, Tan Publishing


Abp. Fulton J. Sheen był m.in. biskupem w Nowym Jorku, żył w latach 1895 – 1979). Przez ponad cztery dziesięciolecia arcybiskup Fulton Sheen był twarzą katolicyzmu w Ameryce i otrzymywał z całego świata tysiące listów od ludzi szukających prawdy i duchowego kierownictwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESUJE:

Konflikt przyszłości będzie się rozgrywał między absolutem, którym jest Bóg-człowiek i absolutem, którym jest człowiek bóg

[bsa_pro_ad_space id=4]