Mińska Rewolucja Kolorowa – analiza F. W. Engdahla

0
789

National Endowment for Democracy (NED) oraz warszawski kanał tekstowo-wideo „Nexta”, oparty na aplikacji komunikacyjnej Telegram odgrywają kluczową rolę w rozpętywaniu Mińskiej Rewolucji Kulturowej przeciwko „reżimowi” A. Łukaszenki. TVN/TVP/Polsat i inne mainestreamowe media nie podają prawdziwych informajci ws. wydarzeń na Białorusi.

F. William Engdahl

Globalistyczne mocarstwa, wyraźnie zdecydowały o obaleniu wieloletniego jedynego władcy Białorusi, prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Powstaje pytanie, dlaczego akurat w tej chwili? Należy wysunąć argument, że jednym z powodów jest zniszczenie go za niewybaczalny sprzeciw wobec zalecanych działań w związku z koronawirusem. W każdym razie Białoruś jest dotknięta pełną siłą kolorowej rewolucji prowadzonej przez Zachód.

Protesty podczas wyborów 9 sierpnia pokazują wszelkie oznaki typowych protestów destabilizacyjnych związanych z kolorową rewolucją, wyprodukowanych przez zwykłe zachodnie organizacje pozarządowe, a także przez prywatnych kontrahentów wykorzystujących media społecznościowe do kierowania protestami.

Pod rządami Łukaszenki kraj sprzeciwił się żądaniom WHO i globalistów – żądaniom blokady kraju i jego mieszkańców w związki z koronawirusem.  Odmówił nakazania zamknięcia swoich obywateli oraz gospodarki. Do 13 sierpnia w kraju odnotowano łącznie 617 zgonów związanych z COVID19.

*Białoruś stanęła razem ze Szwecją i stanem Dakota Południowa w USA jako jedno z nielicznych miejsc na świecie, które z powodzeniem obaliło dziwaczne i niebezpieczne żądania WHO dotyczące globalnego zamknięcia w celu kontrolowania pandemii*. 

Białoruś nie wprowadziła blokady, więc większość przemysłu kontynuowała pracę. Szkoły pozostały otwarte z wyjątkiem 3-tygodniowego zamknięcia w okresie Wielkanocy. Nie było wymagań dotyczących masek, chociaż grupy wolontariuszy rozprowadzały maski do niektórych osób, a w czerwcu Unia Europejska wysłała przesyłkę środków ochrony indywidualnej, w tym maski, do urzędników ds. Zdrowia w celu dystrybucji. Piłka nożna i parada zwycięstwa 9 maja przebiegły normalnie. *A teraz kraj jest przykładem, którego WHO i jej przyjaciele nie chcą*..

Ważnym punktem jest to, że Białoruskie Ministerstwo Zdrowia *zignorowało bardzo błędne zalecenia WHO dotyczące luźnego klasyfikowania zgonów jako Covid19, gdy istnieje tylko „podejrzenie”*. Podstawą do ustalenia przez białoruskich patologów przyczyny zgonu z powodu koronawirusa jest obecność obrazu patomorfologicznego z laboratoryjnym potwierdzeniem Covid-19.

To wszystko nie pasowało do żądań globalistów, które istnieją. Wyraźnie skorumpowana WHO, której głównym prywatnym darczyńcą jest Fundacja Gatesa, skrytykowała rząd Łukaszenki za brak kwarantanny i w czerwcu, ogłosiła, że udzieli Białorusi pożyczki w wysokości 940 milionów dolarów, *MFW powiedział, że jest to uzależnione od nałożenia przez kraj kwarantanny, izolacji i zamknięcia granic*. Żądania te zostały odrzucone przez Łukaszenkę jako „bzdury”.  W powszechnie cytowanym oświadczeniu zauważył: „MFW nadal żąda od nas kwarantanny, izolacji i godziny policyjnej. To jest nonsens.  Nie będziemy tańczyć do niczyjej melodii”.

Rozpoczyna się kolorowa rewolucja.

Najwyraźniej NATO i zachodnie kręgi globalistyczne pracowały nad obaleniem Łukaszenki na długo przed wydarzeniami COVID19. Więc nieposłuszeństwo wobec żądań dotyczących koronawirusa mogło tylko pomóc w pobudzeniu wydarzeń. Zachód i należące do niego „demokratyczne” organizacje pozarządowe od dawna stawiają Łukaszenkę na celowniku. Podczas administracji Busha w 2008 roku sekretarz stanu USA Condoleezza Rice potępiła Łukaszenkę jako „ostatniego dyktatora Europy”. Następnie Rosja utworzyła Euroazjatycką Unię Gospodarczą wraz z członkami Kazachstanu i Białorusi. Do tej pory Łukaszenko odrzucał propozycję Putina połączenia się z Rosją w jednym dużym państwie związkowym. To może się wkrótce zmienić.

Protesty, które wybuchły na Białorusi po wyborach 9 sierpnia, dały Łukaszence około 80% głosów przeciwko jego kandydatowi z ostatniej chwili opozycji, kandydatowi z „zachodu” Swietłanie Tichanowskiej. Protesty te są prowadzone według tego samego modelu, który CIA i jej różne organizacje „pozarządowej demokracji”, kierowane przez National Endowment for Democracy (NED) rozwinięte w Serbii, na Ukrainie, w Rosji i wielu innych państwach, których przywódcy odmówili pokłonienia się globalistom.  …

Współzałożyciel NED, Allen Weinstein, oświadczył w Washington Post w 1991 roku: „Wiele z tego, co robimy dzisiaj, było zrobione potajemnie 25 lat temu przez CIA”. *NED otrzymuje finansowanie od rządu Stanów Zjednoczonych, ale na całym świecie prezentuje się jako „prywatna” organizacja pozarządowa promująca demokrację*. Odegrała ona kluczową rolę w większości destabilizujących działań prowadzących do zmian reżimu, wspieranych przez Waszyngton od upadku Związku Radzieckiego na początku lat 90.

W 2019 roku NED zamieścił na swojej stronie internetowej około 34 dotacje na projekty NED na Białorusi. Wszystkim z nich polecono wychowanie i szkolenie przeciwnych Łukaszence grup opozycyjnych i krajowych organizacji pozarządowych. Dotacje zostały przeznaczone na takie projekty, jak „Wzmocnienie organizacji pozarządowych: zwiększenie lokalnego i regionalnego zaangażowania obywatelskiego… identyfikacja lokalnych problemów i opracowanie strategii rzecznictwa”.  Innym było „poszerzenie internetowego magazynu publikacji, które nie są łatwo dostępne w kraju, w tym prac dotyczących polityki, społeczeństwa obywatelskiego, historii, praw człowieka i kultury niezależnej”.  Następnie przyznano kolejny grant NED: „Aby bronić i wspierać niezależnych dziennikarzy i media”. I kolejny, „Wzmacnianie organizacji pozarządowych: wspieranie zaangażowania obywatelskiego młodzieży”.  Kolejny duży grant NED trafił do „szkolenia partii i ruchów demokratycznych w skutecznych kampaniach rzeczniczych”.

Za niewinnie brzmiącymi projektami NED kryje się wzór tworzenia specjalnie wyszkolonej opozycji na wzór modelu NED CIA.

Mroczna nexta

Kluczową rolę w „spontanicznych” protestach odegrał skoordynowany warszawski kanał tekstowo-wideo „Nexta”, oparty na aplikacji komunikacyjnej Telegram.

Nexta, czyli po białorusku „ktoś”, jest nominalnie kierowana przez 22-letniego uchodźcę z Białorusi mieszkającego w Polsce o nazwisku Stepan Putila.  W związku z zamknięciem białoruskiego Internetu przez rząd od wielu dni, działająca z Polski Nexta opublikowała wiele obywatelskich filmów wideo przedstawiających protesty i represje policyjne i twierdzi, że ma teraz 2 miliony obserwujących. Szybko stał się sercem rewolucji kolorów, gdy Białoruś zamknęła dostęp do Internetu.

Stepan Putila jest również znany pod pseudonimem Stepan Svetlov.  Wcześniej Putila pracowała dla warszawskiego kanału Belsat, który nadaje propagandę na Białoruś i jest finansowany przez polskie MSZ i USAID.  Współzałożycielem i redaktorem naczelnym Nexta od marca 2020 r. Jest białoruski uchodźca o nazwisku Roman Protasevich, który pracował dla propagandowych mediów rządu USA, Radia Wolna Europa / Radio Liberty.  Protasevich pracował również dla polskiego Euroradio, które jest częściowo finansowane przez USAID.. Brał aktywny udział w demonstracjach CIA na Placu Majdanu w Kijowie w latach 2013-14 i według jego upodobań na Facebooku jest bliski ukraińskiemu neonazistowskiemu Oddziałowi Pahonia. W kwietniu 2018 roku Protasevich trafia do Departamentu Stanu USA w Waszyngtonie, co jest godnym uwagi kontaktem. Na swoim Facebooku zauważył wtedy: „Rozpoczyna się najważniejszy tydzień w moim życiu”. Tego samego dnia zamieścił swoje zdjęcie w Departamencie Stanu USA, stwierdzając: „Nigdy w życiu nie miałem tylu ważnych i interesujących spotkań”.

Po wyjeździe z Waszyngtonu rozpoczął pracę w radiu finansowanym przez USAID na Białorusi Euroradio.fm  31 sierpnia 2018. Dwa lata później Protasevich koordynuje przez Nextę antyłukaszenkowskie wydarzenia z Warszawy. Zbieg okoliczności?

Nexta, która korzysta z telegramu zarejestrowanego w Londynie i znajduje się w Polsce będącej członkiem NATO, poza granicami kraju, jak dotąd nie została zamknięta. Nexta rozsyła za pośrednictwem mediów społecznościowych takie informacje, jak plany protestów, kiedy i gdzie zebrać się na wiec, kiedy rozpocząć strajk, gdzie zbiera się policja i tak dalej. Nexta rozpowszechniła również teksty żądań protestujących, aktualizacje dotyczące aresztowań, miejsca aresztowań przez policję, a także kontakty dla prawników i obrońców praw człowieka, a także mapy pokazujące, gdzie znajduje się policja i adresy, w których protestujący mogą się ukryć.

Poradził również subskrybentom, jak ominąć blokowanie internetu za pomocą serwerów proxy i innych środków. Jak Maxim Edwards, pro-opozycyjny brytyjski dziennikarz w Global Voices, opisuje Nexta:
„Jest oczywiste, że kanał nie tylko informuje o protestach, ale odegrał istotną rolę w ich organizacji”.

Bez wątpienia taka koordynacja z zagranicy nie byłaby możliwa, gdyby Nexta nie otrzymała bardzo zaawansowanej pomocy ze strony niektórych służb wywiadowczych. Nexta twierdzi, że zależy to od „darowizn” i reklam związanych z finansowaniem, ale twierdzi, że nie otrzymuje żadnych „dotacji” od rządów ani fundacji. Czy to prawda, czy nie, jest to odpowiedź, która nie jest jasna. Czy USAID jest jednym z ich „donatorów” czy Open Society Foundations?  Chodzi o to, że Nexta korzysta z technologii cybernetycznej, której Białoruś nie jest w stanie zamknąć. W 2018 roku rosyjskie rządy bezskutecznie próbowały zablokować Telegram za odmowę ujawnienia ich kodów źródłowych.

Globalne stawki

Opozycyjni kandydaci polityczni Łukaszenki są również zaskakująco sprytni w taktyce, sugerując, że kierują nimi profesjonaliści. Svetlana Tikhanovskaya, domniemana „nowicjuszka polityczna”, która wkroczyła, gdy jej mąż został aresztowany i zabroniono jej startować, twierdzi, że wygrała wybory na podstawie ankiet.  14 sierpnia Tichanowska ogłosiła, że tworzy „radę koordynacyjną”, aby zapewnić pokojowe przekazanie władzy.  Powtórzyła wcześniejsze wezwanie innego kandydata opozycji, Walerija Czepkała, byłego ambasadora Białorusi w Waszyngtonie, któremu podobnie jak mąż Tichanowskiej Siergiej Tichanowski nie wolno kandydować na prezydenta.  Tsepkalo nazwał to „frontem zbawienia narodowego”.

Chociaż Białoruś jest małym krajem liczącym mniej niż 10 milionów, stawka tego wysiłku destabilizacyjnego Zachodu jest ogromna. W 2014 r. Szef CIA Obamy, John Brennan, poprowadził wspierany przez USA zamach stanu na Ukrainie, aby uniemożliwić Ukrainie przystąpienie do rosyjskiej unii gospodarczej. Ten zamach stanu nie dał Ukrainie nic pozytywnego. Zamiast tego doprowadziło to do rządów innych skorumpowanych oligarchów, ale przyjaznych Waszyngtonowi, zwłaszcza pod rządami Obamy.

NED próbował w 2018 roku zdestabilizować Armenię, kolejną część rosyjskiej Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Gdyby teraz zerwali z Białorusią, militarne i polityczne konsekwencje dla Rosji mogłyby być poważne.  Bez względu na to, czy sprzeciw Łukaszenki wobec koronawirusa WHO odegrał rolę w czasie trwającej próby Mińskiej Rewolucji Kolorowej, ewidentnie niektóre mocarstwa na Zachodzie, w tym UE i Waszyngton, chciałyby zawalić Białoruś, tak jak to zrobiły na Ukrainie 6 lat temu. Jeśli im się uda, możemy być pewni, że odważą się spróbować później Rosji.

*

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany na blogu autora, williamengdahl.com.

F. William Engdahl jest konsultantem i wykładowcą ds. Ryzyka strategicznego, posiada dyplom polityczny na Uniwersytecie Princeton i jest autorem bestsellerów w dziedzinie ropy i geopolityki.  Jest pracownikiem naukowym Centrum Badań nad Globalizacją.

Uwagi

1 Natalya Grigoryeva, How Belarus Ignored the WHO and Beat Coronavirus, FRN, 21 czerwca 2020 r., Https://fort-russ.com/2020/06/covid-19-psychosis-defeated-how-belarus-ignored-the-kto-i-pokonał-koronawirusa /

2 NED, Białoruś 2019, https://www.ned.org/region/central-and-eastern-europe/belarus-2019/

3 Anonimowy, Roman Protasevich, 17 sierpnia 2020, https://www.foiaresearch.net/person/roman-protasevich

4 Maxim Edwards, Jak jeden kanał Telegram stał się centralnym punktem protestów na Białorusi, 19 sierpnia 2020, Https://radioeonline.com/2020/08/19/how-one-telegram-channel-became-central-to-belarus-protests  /

Źródło: Belarus: Why Is Lukashenko Being Color Revolutioned Just Now? / Ilustracja tytułowa: GLOBAL RESEARCH , 21 sierpnia 2020.

za: polishclub.org